Seriale TV

Z ARCHIWUM X. Wszystko, co musisz wiedzieć o 10 sezonach serialu. Jedyne takie opracowanie w polskim internecie!

Autor: Karolina Chymkowska
opublikowano

POWRÓT DO WYBORU

Sezon 4

1. HERRENVOLK
Tagline: Everything Dies
Odcinek mitologiczny – kliknij, aby przeczytać

2. UNRUHE
Młoda kobieta robi sobie zdjęcie do paszportu. Stwierdza, że zapomniała portfela, i idzie po pieniądze do samochodu. Tam odkrywa, że jej towarzysz jest martwy, a zaraz potem ktoś odurza ją narkotykiem. Aptekarz, wywołując zdjęcia, doznaje szoku – na kliszy widać obraz tej samej kobiety, ale krzyczącej z przerażenia. Mulder uważa, iż morderca potrafi nieświadomie utrwalać swoje myśli na kliszy fotograficznej. Tymczasem porwana kobieta zostaje znaleziona przy drodze – ktoś w amatorski sposób wykonał na niej lobotomię.

3. HOME
Epizod uznawany powszechnie za najbardziej brutalny w całej historii serialu. W miejscowości Home w Pensylwanii ma miejsce morderstwo. Badając sprawę agenci wpadają na trop miejscowej rodziny, w której wielopokoleniowe kazirodztwo doprowadziło do straszliwej deformacji ciała. Odcinek przywodzi na myśl Drogę bez powrotu i Wzgórza mają oczy.

4. TELIKO
Tagline: Deceive Inveigle Obfuscate
Teliko to w mitologii afrykańskiej duchy powietrza, zdolne przemieszczać się najmniejszymi szczelinami i zagrażające każdemu, kto je ujrzy. Agenci Archiwum X badają sprawę zgonów czarnoskórych mężczyzn, których ciała znaleziono kompletnie pozbawione pigmentu.

5. THE FIELD WHERE I DIED
Telefoniczne zgłoszenie zwraca uwagę FBI na sektę Efezjan i rozpoczyna trwające latami śledztwo. Ponoć na terenie zamieszkanym przez sektę jest ukryty cały arsenał broni. Niestety, nalot na kościół nie daje żadnych efektów. Jeśli w ciągu kilkunastu godzin FBI nie zdobędzie informacji co do miejsca ukrycia arsenału, przywódca sekty zostanie wypuszczony – wtedy zaś może dojść do tragedii i zbiorowego samobójstwa. Wśród siedmiu żon guru wyróżnia się niejaka Melissa – w chwilach stresu przyjmuje rozmaite osobowości, które Mulder uważa za pozostałości jej poprzednich wcieleń. Zaskakująco okazuje się, że Mulder i Melissa mają ze sobą wiele wspólnego. Jeden z najlepszych odcinków sezonu.

6. SANGUINARIUM
Na oddziale chirurgii plastycznej lekarze podczas operacji wpadają w dziwny trans i wykonują kompulsywne czynności, które doprowadzają do śmierci pacjentów. Potem nie są w stanie wyjaśnić przyczyn swojego zachowania. Mulder zauważa, iż każdy z zabitych miał urodziny w dzień odpowiadający tradycyjnej dacie sabatu czarownic. Czy na oddziale jest ktoś, kto w swoje starania o młodzieńczy wygląd zaprzągł czarną magię?

7. MUSINGS OF THE CIGARETTE-SMOKING MAN
Odcinek mitologiczny – kliknij, aby przeczytać

8. PAPER HEARTS
Mulder ma niezwykle realistyczny sen. Idąc za jego wskazówkami odkrywa pochowane w parku zwłoki dziewczynki. To jeszcze jedna ofiara osadzonego w więzieniu przestępcy-pedofila, który jako trofeum zatrzymywał sobie serca z materiału wycięte z piżam swoich ofiar. Przesłuchiwany w sprawie zboczeniec zabawia się podsuwaniem Mulderowi sugestii, jakoby jedną z zamordowanych dziewczynek była Samantha.

9. TUNGUSKA
Odcinek mitologiczny – kliknij, aby przeczytać

10. TERMA
Tagline: E pur si muove (And Still It Moves)
Odcinek mitologiczny – kliknij, aby przeczytać

11. EL MUNDO GIRA
To z kolei jeden ze słabszych odcinków sezonu, a nawet w historii serialu w ogóle. W obozie dla meksykańskich uchodźców dochodzi do dziwnego zjawiska – z nieba spływają strugi żółtego deszczu. Wkrótce potem miejscowa dziewczyna, Maria, przedmiot rywalizacji dwóch zakochanych w niej braci, zostaje znaleziona martwa. Jej ciało pokrywa się dziwnym zielonkawym nalotem. Meksykanie dopatrują się w tym działalności legendarnej bestii – kozojada, zwanego El Chupacabra.

12. KADDISH
Trzech nastolatków napada na sklep i zabija właściciela, młodego Żyda. Ponieważ nic nie zostało skradzione, to zbrodnia popełniona tylko i wyłącznie z nienawiści. Narzeczona zmarłego opłakuje jego utratę. Wkrótce jednak ktoś zaczyna eliminować sprawców napadu. Odciski palców należą do zamordowanego. Rozmowa z uczonym specjalistą naprowadza Muldera na myśl, że ktoś z bliskich zmarłego powołał do życia golema.

13. NEVER AGAIN
Przybity bolesnym rozwodem mężczyzna, Ed, pociesza się zalewając robaka w knajpie. W alkoholowym upojeniu decyduje się na zrobienie sobie tatuażu, z obrazkiem komiksowej Betty i napisem “Never Again” (nigdy więcej). Wkrótce jednak odkrywa, że postać z tatuażu przemawia do niego i nie chce umilknąć. Ponadto, kiedy Ed nawiązuje romantyczną relację z przypadkowo poznaną Scully, Betty zaczyna manifestować zazdrość. Głos Betty należy do Jodie Foster.

14. LEONARD BETTS
Podczas wypadku ginie pielęgniarz, Leonard Betts. Niedługo potem jego ciało znika z kostnicy, na dodatek wszystko wskazuje na to, iż samo z tej kostnicy wyszło. Ponieważ Leonard w czasie wypadku stracił głowę, Scully przystępuje do oględzin medycznych tejże. Okazuje się, iż głowa Leonarda praktycznie w całości składa się z tkanki rakowej. Mulder spekuluje, że niezwykła zdolność Leonarda do diagnozowania chorób pacjentów mogła wynikać z jego ewolucyjnego przystosowania, a zatrudnienie na oddziale onkologicznym gwarantowało mu stały dostęp pożywienia. Odżywiający się tkanką nowotworową Leonard może mieć w konsekwencji niebywałe zdolności regeneracyjne, wnioskuje Mulder. Bliskie spotkanie trzeciego stopnia z Leonardem omal nie kończy się dla Scully tragicznie. Czy faktycznie ma ona coś, czego Betts potrzebuje? W nocy Scully dostaje krwotoku z nosa…

15. MEMENTO MORI
Odcinek mitologiczny – kliknij, aby przeczytać

16. UNREQUITED
Oficjalnie martwy weteran wietnamski mści się na tych, którzy przed laty sfingowali jego śmierć, by wymazać wyjątkowo haniebną kartę amerykańskiej historii. Ochrona zagrożonych oficerów jest niezwykle trudna, ponieważ zdeterminowany zabójca opanował zdolność poruszania się w martwej strefie oka i tym samym potrafi stać się niewidzialny.

17. TEMPUS FUGIT
Odcinek mitologiczny – kliknij, aby przeczytać

18. MAX
Odcinek mitologiczny – kliknij, aby przeczytać

19. SYNCHRONY
Do dwóch dyskutujących z pasją młodych naukowców podchodzi starszy człowiek i zaklina jednego z nich, by uważał, gdyż za moment wpadnie pod autobus. Jego przepowiednia się sprawdza. Drugi z młodych ludzi zostaje oskarżony o morderstwo, gdyż kierowca autobusu przysięga, że wypchnął mu ofiarę przed maskę. Kim był starszy człowiek, który przybył z ostrzeżeniem? Czy ma to coś wspólnego z badaniami nad możliwością podróży w czasie?

20. SMALL POTATOES
Sympatyczny i zabawny odcinek. W bliskiej odległości czasowej rodzą się dzieci z małymi, zgrabnymi ogonkami. Badania DNA wykazują, że wszystkie mają jednego ojca – szpitalnego dozorcę, Eddiego. Jednak żadna z kobiet nie uprawiała seksu z nikim prócz męża, a jedyna, która nie jest mężatką, twierdzi, iż ojcem jej dziecka jest… Luke Skywalker. Okazuje się, że pewna genetyczna anomalia pozwala Eddiemu modyfikować swój wygląd zależnie od potrzeb. “Small Potatoes” to idiom oznaczający mniej więcej tyle co nasze “małe piwo”, czyli drobiazg i nie ma się czym przejmować. W roli Eddiego – Darin Morgan.

21. ZERO SUM
Pracownica sortowni listów wymyka się do łazienki na szybkiego dymka. Tam atakuje ją rój krwiożerczych os. Ku naszemu zdumieniu, widzimy Skinnera pracowicie zacierającego dowody w tej sprawie. Czyżby przeszedł na niewłaściwą stronę barykady? Czy też może raczej wypełnia warunki układu z Palaczem, aby znaleźć sposób na uratowanie chorej na raka Scully?

22. ELEGY
Właściciel kręgielni widzi zjawę dziewczyny z podciętym gardłem, która mamrocze jakieś niezrozumiałe słowa. Faktycznie w pobliżu zostają znalezione zwłoki tej samej dziewczyny. W sprawę zamieszany jest umysłowo opóźniony pracownik kręgielni ze znakomitą pamięcią do liczb. Również Scully widzi podobną zjawę na chwilę przed odnalezieniem kolejnych zwłok… Czy może być prawdą, że tylko ci, którzy są sami blisko granicy śmierci, mogą dostrzec odchodzące dusze?

23. DEMONS
Odcinek mitologiczny – kliknij, aby przeczytać

24. GETHSEMANE
Tagline: Believe The Lie
Odcinek mitologiczny – kliknij, aby przeczytać

 

POWRÓT DO WYBORU

Ostatnio dodane