Seriale TV

Z ARCHIWUM X. Wszystko, co musisz wiedzieć o 10 sezonach serialu. Jedyne takie opracowanie w polskim internecie!

Autor: Karolina Chymkowska
opublikowano

POWRÓT DO WYBORU

Sezon 3

1. THE BLESSING AWAY
Odcinek mitologiczny – kliknij, aby przeczytać

2. PAPER CLIP
Odcinek mitologiczny – kliknij, aby przeczytać

3. D.P.O.
Młody chłopak z niewielkiego miasteczka posiadł niezwykłą umiejętność – potrafi ściągać pioruny. Posługuje się nimi, żeby rozprawiać się z każdym, kto nastąpi mu na odcisk. Ta umiejętność daje mu poczucie mocy i świadomość przewagi nad wszystkimi. Jest czynnikiem wyróżniającym i sprawia, że tytułowy D.P.O. przestaje być szarym, przeciętnym nieudacznikiem. Jednak nawet moc władania piorunami nie daje mu tego, czego pragnie najmocniej – zainteresowania nauczycielki, żony jego szefa. W sumie nawet Zeus Gromowładny musiał uciekać się do forteli, by uwodzić upatrzone niewiasty… W tytułowej roli świetny Giovanni Ribisi, zaś w postać jego najlepszego kumpla wcielił się Jack Black.

4. CLYDE BRUCKMAN’S FINAL REPOSE
Gdybym miała wśród wszystkich odcinków Archiwum X wybrać ten jeden ulubiony, mój wybór padłby właśnie na ten. I to nie ze względu na warstwę ściśle fabularną, która nie odbiega od typowych rozwiązań w tym serialu, ale na refleksje, które akurat ten odcinek ze sobą niesie. Głównym bohaterem jest Clyde Bruckman – skromny agent ubezpieczeniowy, obdarzony niezwykłą umiejętnością prześwietlania okoliczności czyjejś śmierci. Przypadkowo zostaje wplątany przez prowadzoną przez Scully i Muldera sprawę zabójstw wróżbitek i tarocistów. Czym w istocie jest ludzka wolna wola, jeśli okoliczności naszego życia są do przewidzenia z góry, a więc z góry ustalone? Czy jeśli dana jest nam możliwość wejrzenia w przyszłość, to jedynym naszym wyborem jest interpretacja – czy myślimy o tym, że umrzemy, czy też o tym, ile wcześniej doznaliśmy szczęścia? Skoro Clyde Bruckman wiedział, jak umrze, to na ile świadomy był jego wybór? Czy w ogóle miał jakiś wybór? Rzut monetą czy ślepy fart, przypadek czy przeznaczenie – czy faktycznie kierują naszym życiem, czy tylko czasami mamy takie wrażenie? A może kierują tylko, jeśli pozwolimy im na to? Skoro wszystko dzieje się z jakiejś przyczyny – gdzieś ten łańcuch przyczyn musi mieć swój początek – albo swój koniec. Więcej o tym odcinku – kliknij, aby przeczytać.

5. THE LIST
Na chwilę przed egzekucją skazaniec na krześle elektrycznym oznajmia, iż powróci zza grobu, wywrzeć krwawą pomstę w zapalczywym gniewie na wszystkich, którzy mieli związek z jego skazaniem. I można by to uznać za rojenia szaleńca, gdyby nie fakt, że przepowiednia zaczyna się sprawdzać.

6. TOO SHY
Kobiety cierpiące z powodu swojej tuszy i szukające miłości przez internet trafiają na rozmówcę, który zdaje się spełniać ich marzenie o mężczyźnie idealnym. Wygląda na nieśmiałego, spokojnego i czułego osobnika, który akceptuje je takimi, jakimi są, łącznie z ich nadmierną tuszą. Niestety internetowy łowca serc nie jest bynajmniej księciem z bajki, tylko seryjnym mordercą, któremu do przetrwania jest niezbędne to, co wprawiało w kompleksy nieszczęsne kobiety – ich rozbudowana tkanka tłuszczowa.

7. THE WALK
Wysokich stopniem oficerów – weteranów wojennych z Korei – prześladuje zły los. Opisują spotkania z widmowym żołnierzem, który ma najwyraźniej jeden cel – zemścić się, odbierając swoim ofiarom wszystko, co kochają, i nie pozwolić im umrzeć, aby nie zdołali uwolnić się od tego koszmaru. Czemu jeden z żołnierzy przebywający w ośrodku opieki dla weteranów uparcie nie chce poddać się żadnemu leczeniu i odmawia założenia protez w miejsce amputowanych rąk i nóg? Mulder podejrzewa, że ten kaleki mężczyzna mógł posiąść umiejętność opuszczania własnego ciała.

8. OUBLIETTE
Słowo “oubliette” pochodzi od francuskiego “oublier” oznaczającego zapominanie. Sama słowo to również określenie lochu lub bunkra, do którego można się dostać jedynie od góry. Kiedy młodziutka dziewczyna zostaje uprowadzona z własnego domu przez obsesyjnie w niej zakochanego psychopatę, wiele mil od miejsca zdarzenia pewna pracownica fast-foodu, Lucy Householder, pada zemdlona na ziemię. Ma silny krwotok z nosa i mamrocze słowa “nikt nas nie zniszczy”. Okazuje się, że kobieta sama była niegdyś ofiarą porwania i przez lata jej oprawca więził ją w piwnicy. Scully podejrzewa, że kobieta miała związek z porwaniem, ale teoria Muldera jest inna – uważa, iż Lucy ma dziwną parapsychiczną łączność z uprowadzoną dziewczynką, że potrafi doświadczać jej emocji i może być jedyną osobą, która doprowadzi agentów do porywacza. Lucy nie chce jednak współpracować z FBI – wspomnienia są dla niej zbyt bolesne i pragnie wreszcie zapomnieć o swoich przeżyciach.

9. NISEI
Odcinek mitologiczny – kliknij, aby przeczytać

10. 731
Tagline: Apology Is Policy
Odcinek mitologiczny – kliknij, aby przeczytać

11. REVELATIONS
Dochodzi do serii morderstw kaznodziejów, którzy podczas kazań porywali wiernych tak natchnionym słowem, jak i stygmatami pojawiającymi się na dłoniach. Wszystkie te przypadki rzekomego błogosławieństwa okazują się być fałszerstwem. Jednak mały chłopiec, Kevin, na którego rękach także pojawiły się rany ukrzyżowanego Chrystusa, nie jest bynajmniej oszustem. Czy może właśnie on jest tym naznaczonym? Agenci Mulder i Scully podejmują się ochrony chłopca przed tajemniczym maniakalnym mordercą. Dla Scully jest to okazja do rozliczeń z własną wiarą i refleksji nad tym, czym naprawdę jest dla niej religia. Czy faktycznie jakaś wyższa siła wyznaczyła agentkę do ochraniania Kevina? Czy naprawdę mamy do czynienia z manifestacjami świętości i potępienia, czy to tylko przejawy religijnej manii? Demoniczna postać “poważanego człowieka” który przyjdzie “nieść zgubę” nosi nazwisko Gates. To czytelna aluzja do teorii spiskowej upatrującej w Billym Gatesie inkarnacji nowego Antychrysta.

12. WAR OF THE COPROPHAGES
Mulder zajmuje się przypadkami falowych zgonów w zapyziałym miasteczku. Wszystkie zwłoki pokrywała obfitość karaluchów. Chociaż oceniająca z pozycji Waszyngtonu Scully ma naukowe wyjaśnienia dla każdego z przypadków, Mulder – przyglądający się sprawie z bliska, na dodatek w miłym towarzystwie entomologa, doktor Bambi Berenbaum – uważa, że insekty mogą być proweniencji pozaziemskiej.

13. SYZYGY
Z łacińskiego “syzygia” – koniukcja, połączenie. W małym miasteczku dochodzi do serii dziwnych zgonów wśród młodzieży. Mulder i Scully mają zbadać, czy nie ma to nic wspólnego z kultem Szatana. Okazuje się jednak, że nie sataniści, a kosmiczna energia stoją za wypadkami w miasteczku. Zdarzająca się niezwykle rzadko koniukcja Merkurego, Marsa i Urana wyzwala we wszystkich dziwne instynkty, a ześrodkowuje się dokładnie na dwóch nastolatkach urodzonych tego samego dnia w 1979 roku z wyjątkowo kąśliwą opozycją Jowisza i Urana w horoskopie.

14. GROTESQUE
Bardzo mroczny odcinek obrazujący niebezpieczeństwo spoglądania w oko szaleństwa. Po długim i wyczerpującym śledztwie były przełożony Muldera z czasów Quantico wreszcie schwytał winnego serii zabójstw dokonanych w wyjątkowo brutalny sposób na młodych mężczyznach. Jednak koszmar się jeszcze nie skończył – ktoś kontynuuje dzieło mordercy. Mulder podejmuje się rozwiązać zagadkę, stając twarzą w twarz z najbardziej mrocznymi demonami zamieszkującymi ludzki umysł.

15. PIPER MARU
Odcinek mitologiczny – kliknij, aby przeczytać

16. APOCRYPHA
Odcinek mitologiczny – kliknij, aby przeczytać

17. PUSHER
Przyznający się otwarcie do dokonania kilkunastu morderstw na zlecenie Robert Moddell w niewyjaśniony sposób manipuluje ludźmi wokół siebie, nakłaniając ich do czynów, na które nie mają ochoty. Analiza dokumentacji medycznej Moddella ujawnia, iż cierpi on na nowotwór mózgu i jest – zdaniem Scully – praktycznie umierający. Ponieważ zdaje sobie z tego sprawę, jest groźnym przeciwnikiem – nie ma niczego do stracenia. Wkrótce wciąga Muldera w niebezpieczną grę.

18. TESO DOS BICHOS
Urna z prochami legendarnej szamanki Amaru zostaje odkryta podczas wykopalisk prowadzonych w Ekwadorze. Pomimo sprzeciwu lokalnej społeczności, uznającej naruszanie spokoju zmarłej za niedopuszczalne, urna trafia do muzeum. Wkrótce zaczynają ginąć ludzie, którzy mieli styczność ze szczątkami Amaru.

19. HELL MONEY
“Diabelskie pieniądze” ofiarowywane przez Chińczyków demonom, wedle lokalnych wierzeń mają obłaskawiać duchy i zapewniać spokój żyjącym. Odcinek dotyczy śledztwa toczącego się w Chinatown, gdzie giną ludzie o zagadkowej wspólnej cesze – każdemu brakuje jakiegoś organu. Okazuje się jednak, że w sprawie kryje się coś więcej aniżeli tylko “zwykły” handel narządami na czarnym rynku. Doprowadzeni do ostateczności ludzie biorą udział w przerażającej loterii, w której stawką jest ich własne życie i zdrowie. Jednym z nich jest Hsin, gotowy zaryzykować wszystko, by umożliwić leczenie ciężko chorej córce. W jednej z ról wystąpiła praktycznie wówczas nieznana Lucy Liu (jako Lucy Alexis Liu).

20. JOSE CHUNG’S “FROM OUTER SPACE”
Znakomity i niesamowicie zabawny odcinek będący po równi autoparodią, kpiną i przewrotnie cyniczną analizą zjawisk, które leżą u podstaw założeń serialu – UFO, porwań i konspiracji rządowej, mającej na celu ukrycie dowodów na życie pozaziemskie. Popularny pisarz Jose Chung planuje na zamówienie wydawców napisać książkę o zjawisku UFO. W tym celu omawia z wielbicielką swojej twórczości – agentką Daną Scully – szczegóły niedawno przeprowadzonego dochodzenia dotyczącego rzekomego porwania dwojga nastolatków przez Obcych. Ten odcinek jest satyrą na wszystko: relacje z uprowadzeń, maniaków opętanych przez spiskową teorię dziejów, New Age, nadinterpretację prawdy i rządowe manipulacje.

21. AVATAR
Wicedyrektor Skinner znajduje się w nie lada kłopotach. Przypadkowa przygoda ze spotkaną w barze kobietą kończy się dla niego oskarżeniem o morderstwo. Mulder i Scully chcą oczyścić dobre imię przełożonego, a przy okazji rozważań o zazdrosnych demonach i kłopotach ze snem dowiadują się też wiele o prywatnym życiu Skinnera. Podstawowy wniosek jest jednak jeden – ktoś manipuluje dowodami i chce wrobić protektora Archiwum X.

22. QUAGMIRE
Miejscowe legendy w pewnym mieście nad jeziorem pełne są opowieści o wodnym potworze, napadającym znienacka tych, którzy nierozważnie zapuszczą się na jego teren. Jednak wydaje się, iż potwór rozszerzył granice działania i nie ogranicza się już tylko do wody, ale atakuje też na lądzie. Smutną przyczyną może być coraz silniejsza ludzka ingerencja w środowisko, która zachwiała równowagą ekosystemu.

23. WETWIRED
Na ile możliwa jest kontrola umysłu za pomocą przesyłanych podprogowo informacji i czy rząd podejmował (względnie podejmuje) takie eksperymenty na obywatelach, to jedna z bardziej popularnych kwestii rozważanych przez wielbicieli teorii spiskowych. W tym odcinku Archiwum pojawia się sugestia, że podprogowe informacje w dużym stężeniu mogą tak mocno podsycić podświadome obawy i lęki, że te materializują się w widzialną formę. W toku śledztwa także Scully staje się ofiarą takiej manipulacji. Jej zaufanie do Muldera zostaje wystawione na potężną próbę.

24. TALITHA CUMI
Odcinek mitologiczny – kliknij, aby przeczytać

 

POWRÓT DO WYBORU

Ostatnio dodane