Seriale TV

Z ARCHIWUM X. Wszystko, co musisz wiedzieć o 10 sezonach serialu. Jedyne takie opracowanie w polskim internecie!

Autor: Karolina Chymkowska
opublikowano

POWRÓT DO WYBORU

Sezon 1

PILOT
Odcinek mitologiczny – kliknij, aby przeczytać

1. DEEP THROAT
Odcinek mitologiczny – kliknij, aby przeczytać

2. SQUEEZE
Agenci Archiwum X ścigają Eugene’a Toomsa – mordercę mutanta, który ma zdolność wciskania się w najmniejsze i najbardziej wąskie szczeliny, i który raz na trzydzieści lat przebudza się z hibernacji, by zakosztować smaku ludzkiej wątroby. Doug Hutchinson, grający Toomsa, w rzeczywistości jest wegetarianinem. W podzięce za współpracę przysłał Chrisowi Carterowi mrożoną cielęcą wątrobę.

3. CONDUIT
Ruby Morris – córka kobiety, która w 1967 złożyła doniesienie o spostrzeżeniu UFO, znika z obozowiska, gdzie spała u boku małego brata. Brat zaś zaczyna obsesyjnie wypisywać długie sekwencje cyfr w układzie dwójkowym, które oglądane z góry układają się w portret zaginionej dziewczyny. Kiedy Ruby zostaje odnaleziona, jej stan fizyczny wskazuje, iż długo przebywała w stanie nieważkości. Jednak jej matka nie życzy sobie kontynuowania dochodzenia.

4. JERSEY DEVIL
Brutalne zabójstwa ludzi, których ciała znaleziono częściowo nadjedzone, policja przypisuje jakiemuś groźnemu zwierzęciu. Mulder jednak sugeruje, iż może to być sprawka legendarnego Diabła z Jersey. Bestia zostaje zlokalizowana i zabita, okazuje się być kobietą – prawdopodobnie cudem ocalałym brakującym ogniwem ewolucyjnym.

5. SHADOWS
Lauren Kyte nie może się pozbierać po samobójczej śmierci swojego szefa i przyjaciela Howarda Gravesa. Kiedy opuszcza biuro i idzie ciemną ulicą, zostaje napadnięta przez dwóch mężczyzn. Jednak w jej obronie staje jakaś niewidzialna siła. Wkrótce okazuje się, iż Graves nie popełnił samobójstwa, tylko został zamordowany, a winny jest jego wspólnik Dorland. Każdy, kto zagraża Lauren, ginie marną śmiercią. Czy to Graves opiekuje się zza grobu swoją podwładną, która tak bardzo przypominała mu zmarłą córkę?

6. GHOST IN THE MACHINE
W przedsiębiorstwie “Eurisko” prowadzone są prace nad stworzeniem sztucznej inteligencji – komputera o zdolności uczenia się. Kiedy kierownik projektu zarządza jego przerwanie, zaczynają ginąć ludzie. Komputer zabija, aby się bronić.

7. ICE
Odcinek inspirowany słynnym Coś Johna Carpentera. Akcja dzieje się na Alasce, gdzie Mulder i Scully wraz z grupą naukowców znajdują się w arktycznej pułapce. Kontakt z nieznanym organizmem, spoczywającym dotąd pod warstwą lodu, niesie ze sobą śmiertelne zagrożenie dla wszystkich. Larwa zalęga się w mózgu nosiciela, powodując niekontrolowany wzrost agresywnych zachowań. Nie wiadomo, kto w grupie został zainfekowany, a z powodu sztormu nie można wezwać pomocy z zewnątrz…

8. SPACE
Pomysł nakręcenia odcinka opartego na micie “twarzy z Marsa” objawił się Chrisowi Carterowi w pokoju hotelowym. Wyobraził sobie, jakby się czuł, gdyby ta twarz nagle spłynęła na niego z sufitu. W Space taką właśnie formę przyjmuje wizualizacja tajemniczej siły, która sabotuje program lotów kosmicznych. Ta siła kieruje poczynaniami człowieka, którego od czasu jego wyprawy w kosmos dręczą nieustannie przerażające majaki. Czy mogło nim zawładnąć coś, co napotkał w przestrzeni pozaziemskiej?

9. FALLEN ANGEL
Odcinek mitologiczny – kliknij, aby przeczytać

10. EVE
Odcinek mitologiczny – kliknij, aby przeczytać

11. FIRE
W tym odcinku dowiadujemy się, iż Mulder w dawnych czasach miewał nawet życie prywatne. Poznajemy jego dziewczynę z czasów studenckich, Phoebe Green. Phoebe ochrania angielskiego lorda przebywającego na wakacjach w Ameryce. Jest zaniepokojona, gdyż kilku członków Parlamentu zostało dopiero co zamordowanych. Spłonęli żywcem, dlatego Mulder podejrzewa, że winnym może być pirokinetyk – człowiek o umiejętności wzniecania ognia na odległość.

12. BEYOND THE SEA
Ojciec Scully umiera na zawał. Chwilę przed śmiercią odwiedza córkę we śnie. Luther Lee Boggs, skazany na krzesło elektryczne seryjny zabójca, twierdzi, iż jego zdolności jasnowidzenia mogą być pomocne w zlokalizowaniu dwójki porwanych nastolatków. Mulder jest sceptyczny i sądzi, iż Boggs chce jedynie zyskać kilka dodatkowych dni życia. Jednak Scully nie podziela wątpliwości partnera – Boggs zdaje się wiedzieć zbyt wiele o jej przeszłości i obiecuje jej przekazać wiadomość od zmarłego ojca.

13. GENDER BENDER
W pokojach hotelowych znajdowane są zwłoki młodych, zdrowych ludzi, którzy zmarli na rozległy zawał, prawdopodobnie w trakcie orgazmu. Sekcja wykazała u wszystkich obecność ogromnej ilości feromonów, substancji wywołującej nieopanowane pożądanie. Na taśmach ochrony zarejestrowano, iż chociaż do pokoju jednej z ofiar wchodziła kobieta – wyszedł z niego mężczyzna. Mulder podejrzewa, że morderca jest “chodzącym afrodyzjakiem”. Ślad prowadzi do żyjącej w odosobnieniu i odcinającej się od zdobyczy cywilizacji sekty “Rodzina”. W tym odcinku w roli niedoszłej ofiary pojawia się Nicholas Lea, który powrócił potem do serialu jako Alex Krycek.

14. LAZARUS
Podczas strzelaniny w banku zostają postrzeleni napastnik – Warren Dupree oraz prowadzący dochodzenia w jego sprawie policjant, były chłopak Scully, Jack Willis. Jack po długiej reanimacji powraca do życia. Jednak czy to aby na pewno on?

15. YOUNG AT HEART
Reggie Purdue, były szef Muldera, wzywa go do sklepu jubilerskiego, w którym dokonano kradzieży. Notatka pozostawiona na miejscu, wspominająca o “lisie” (po angielsku – fox) to czytelny sygnał wskazujący na osobę Johna Barnetta, przestępcy, którego Mulder wsadził niegdyś do więzienia. Jednak według danych z kartoteki więziennej, Barnett od czterech lat nie żyje. Doktor Ridley, który podpisał akt zgonu, stracił prawo do wykonywania zawodu za eksperymenty mające na celu odwrócenie procesu starzenia. Teraz przyznaje, że Barnett jest jego ostatnim żyjącym pacjentem, na dodatek ma w posiadaniu wykradzioną lekarzowi bezcenną dokumentację medyczną, która może być kluczem do tajemnicy długowieczności.

16. E.B.E.
Odcinek mitologiczny – kliknij, aby przeczytać

17. MIRACLE MAN
Młody chłopak nakłada ręce na nieuleczalnie chorych podczas specjalnych spotkań w ewangelicznym Kościele Cudów. Niestety, kilkoro z nich wkrótce potem umiera. Chociaż ani Scully, ani Mulder nie wierzą, by chłopak był mordercą, ten sądzi, że jego dar został wypaczony, i chce dobrowolnie poddać się karze. Czy Samuel to tylko sprytny oszust, czy prawdziwy cudotwórca, którego Bóg obdarzył łaską? Jeśli nie on jest mordercą, to komu tak zależy, by go zdyskredytować i zniszczyć?

18. SHAPES
W rezerwacie Indian w Browning ojciec i syn zostają zaatakowani przez podobną do wilka bestię. Zabijają ją, ale z bliska stwierdzają, że to nie bestia, a człowiek. Młodszy z Indian, Lyle Parker, jest ranny. W toku śledztwa Mulder wspomina o legendzie o Indianach, którzy potrafili przemieniać się w wilki. Tymczasem starszy Parker zostaje znaleziony rozszarpany na strzępy.

19. DARKNESS FALLS
Coś atakuje drwali w Narodowym Parku Leśnym Olympia. Straż leśna uważa, że to sprawka ekoterrorystów, do momentu znalezienia zwłok jednego z drwali – owiniętego w biały kokon i pozbawionego płynów ustrojowych. Jeden z ekoterrorystów twierdzi, iż wycinka wiekowych drzew uwolniła uwięzione w ich pniach prastare roztocza, które “obudziły się wygłodniałe”.

20. TOOMS
Druga część Squeeze. Tooms, wielokrotny morderca, który co trzydzieści lat budzi się z hibernacji i zabija pięcioro ludzi, by pożreć ich wątroby, przebywa w sanatorium dla psychicznie chorych. Specjalna komisja przesłuchuje go i stwierdza, iż został wyleczony i może wrócić na łono społeczeństwa. Na próżno Mulder próbuje przekonać szacownych naukowców, że Tooms nie zrezygnuje z zabijania, bo to jego życiowa potrzeba. To pierwszy odcinek, w którym pojawia się wicedyrektor Skinner, zaś enigmatyczny Palacz po raz pierwszy czyni użytek ze strun głosowych (“Oczywiście, że wierzę”).

21. BORN AGAIN
Mała dziewczynka o imieniu Michelle trafia na posterunek policji w Buffalo po tym, jak znaleziono ją błąkającą się po mieście. Dziewczynkę przesłuchuje inspektor Barbala. Chwilę potem zostaje z dużą siłą wyrzucony przez okno. Michelle opisuje sprawcę jako młodego mężczyznę z wąsami, a stworzony na podstawie jej zeznań portret pamięciowy odpowiada wyglądowi Charliego Morrisa, policjanta zamordowanego dziewięć lat wcześniej, podobno przez mafiozów z Chinatown. Czy Charlie mógł powrócić zza grobu, by ukarać prawdziwych winnych?

22. ROLAND
Giną naukowcy zaangażowani w prace nad konstrukcją silnika najnowszej generacji. Za każdym razem w ich śmierć jest w niejasny sposób zamieszany opóźniony w rozwoju posługacz, Roland. Okazuje się, że Arthur Grable, szef projektu, który zginął w wypadku samochodowym, to bliźniaczy brat Rolanda. Mulder uważa, że proces kriogeniczny – głowa Arthura jest zamrożona w ciekłym azocie – wzmocnił naturalną więź psychiczną między braćmi i że Grable manipuluje Rolandem, zmuszając go do popełniania morderstw.

23. THE ERLENMEYER MASK
Tagline: Trust No One
Odcinek mitologiczny – kliknij, aby przeczytać

 

POWRÓT DO WYBORU

 

Ostatnio dodane