TYTUŁ POLSKI: 
Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia
ROK PRODUKCJI: 2001
DYSTRYBUCJA W POLSCE: Warner Bros.
REŻYSERIA: Peter Jackson

WYSTĄPILI:
Elijah Wood
Ian McKellen
Viggo Mortensen
Sean Astin
Sean Bean

Młody hobbit o imieniu Frodo, dziedziczy po wuju potężny dar – Pierścień Władzy. Jeśli ten wpadnie w ręce Władcy Ciemności, Saurona, wówczas Śródziemie czeka zagłada. Dziewięciu śmiałków pod przewodnictwem czarodzieja Gandalfa Szarego, wyrusza do siedziby Saurona, Mordoru, z zadaniem zniszczenia Jedynego Pierścienia. „Władca Pierścieni” składa się z trzech części, które realizowano jednocześnie. Mało znany nowozelandzki reżyser, Peter Jackson, w mistrzowski sposób przełożył prozę Tolkiena na język filmowy, do każdej części podchodząc w odmienny sposób. „Drużyna Pierścienia” jest niemal klasycznym widowiskiem fantasy, którego wyjątkowość polega na bardzo realistycznym podejściu do tematu. Magia, barwni mieszkańcy Śródziemia i efektowna batalistyka, są tylko pretekstem do historii o ludziach, przemijaniu wartości czy patologii władzy. Film zachwyca szalanie emocjonującą fabułą, fantastycznym wykonaniem (zdjęcia Lesnego, kapitalne efekty specjalne studia WETA) oraz genialną ścieżką dźwiękową Howarda Shore’a. Rewelacyjni aktorzy wydają się po prostu wyjętymi z kart powieści bohaterami Tolkiena, a kilka scen, jak prolog czy pojedynek Gandalfa z Balrogiem, na stałe zapisało się w historii kina.

TYTUŁ POLSKI: Władca Pierścieni: Dwie Wieże
ROK PRODUKCJI: 2002
DYSTRYBUCJA W POLSCE: Warner Bros.
REŻYSERIA: Peter Jackson
WYSTĄPILI:
Elijah Wood
Ian McKellen
Viggo Mortensen
Sean Astin
Sean Bean

Wyprawa trwa. Frodo i Sam poznają Golluma, istotę, której umysł i ciało zostały bezpowrotnie zdeformowane przez moc Pierścienia. Razem z nim kontunuują swoją podróż do Góry Przeznaczenia. Uprowadzeni przez oddział Uruk-hai, Merry i Pippin, trafiają nie przez przypadek do tajemniczego Lasu Fangorn. Aragorn, Legolas i Gimli, którzy udali się w pogoń, by uratować druhów, spotykają Gandalfa, zwanego odtąd Gandalfem Białym. Muszą wspomóc podupadające królestwo Rohanu w zbliżającej się wojnie z Isengardem. Mimo, że „Dwie Wieże” to bezpośrednia kontynuacja „Drużyny”, klimat w tej części zmienił się nie do poznania. Wprawdzie dalej jest to fantasy, wystylizowane jednak na film quasi-historyczny. Narracja stała się bardziej złożona, a klimat mroczniejszy, ale w końcu „Dwie Wieże” opowiadają o ludobójstwie. Centralna część Trylogii należycie rozwija charaktery postaci, brak jej jednak dynamiki części pierwszej i trzeciej. Otrzymujemy w zamian najlepiej zagraną w tamtym czasie animowaną postać Golluma, w którego wcielił się Andy Serkis, a także zrealizowaną z rozmachem bitwę o Hełmowy Jar. Howard Shore ponownie stworzył przepiękną ścieżkę dźwiękową, będącą rozwinięciem ilustracji muzycznej z „Drużyny Pierścienia”.

TYTUŁ POLSKI: Władca Pierścieni: Powrót Króla
ROK PRODUKCJI: 2003
DYSTRYBUCJA W POLSCE: Warner Bros.
REŻYSERIA: Peter Jackson

WYSTĄPILI:
Elijah Wood
Ian McKellen
Viggo Mortensen
Sean Astin
Sean Bean

Saruman został pokonany, nie oznacza to jednak pokoju. Sauron zdołał zgromadzić armię zdolną w każdej chwili najechać na Śródziemie, a jego pierwszym celem stał się Gondor, zarządzany przez namiestnika Denethora. Rozpoczyna się ostatni tydzień podróży Froda, Sama i Golluma do Góry Przeznaczenia, w tym czasie wybucha oczekiwana Wojna o Pierścień. Gandalf wraz z Pippinem udają się do stolicy Gondoru – Minas Tirith, Aragorn zmuszony jest odrzucić życie Strażnika i wypełnić swoje przeznaczenie, Rohirrimowie zaś spieszą z pomocą Gondorowi. Wszyscy bohaterowie znajdą się na polu największej bitwy Trzeciej Ery Śródziemia. „Powrót Króla” to szczyt, obraz łączący w sobie siłę dwóch poprzednich, a także robiący krok naprzód. Bohaterowie, których rozwój śledziliśmy od pierwszej części, tutaj osiągają kres swoich możliwości – w wirze ogromnej bitwy o Minas Tirith każdy z nich odnajduje swoją ścieżkę. Film idealnie łączy epicki rozmach z bardziej osobistym charakterem – żadne imponujące rozmachem sekwencje nie przysłaniają napięcia emocjonalego między Frodem a Samem. Strona audio-wizualna „Powrotu Króla” w momencie premiery deklasowała konkurencję (miała jakąś?) i do dziś robi piorunujące wrażenie. Zrealizowana z nieziemskim rozmachem bitwa na Polach Pelennoru, zdjęcia Andrew Lesnego oraz muzyka Shore’a, dopełniają tylko obrazu perfekcyjnej całości. Film, o którym osoby oglądające go w kinie, będą opowiadać wnukom.

CIEKAWOSTKI:

 • Wszystkie trzy filmy realizowano jednocześnie w Nowej Zelandii, w studiach w Wellington oraz w malowniczych plenerach kraju kiwi.
 • Budżet Trylogii wyniósł łącznie prawie 300 mln dolarów amerykańskich. Kolejne części kosztowały odpowiednio: 93, 94 i 94 mln dolarów.
 • Trylogia została uhonorowana łącznie siedemnastoma Oscarami. „Drużyna Pierściania” otrzymała 4 statuetki, „Dwie Wieże” – 2, a „Powrót Króla” aż 11.
 • W czasie realizacji filmów zmarli rodzice Petera Jacksona.
 • W materiałach na DVD, Peter Jackson żartuje, że zrealizował dwie pierwsze części tylko po to, aby dojść do „Powrotu Króla”.
 • Na potrzeby premiery „Powrotu Króla” w Wellington, miejscowe kino odrestaurowano za kwotę miliona dolarów.
 • Kilka lat po premierach kinowych pojawiły się rozszerzone wersje „Władcy Pierścieni”. Zostały wydane na DVD, a także były pokazywane na specjalnych pokazach kinowych. Czas projekcji wydłużył sie o kolejno: (około) 30, 40 i 50 minut przy kolejnych częściach.
 • Na nośniku Blu-ray pojawiły się jeszcze dłuższe części Trylogii. W porównaniu do wcześniejszego rozszerzonego wydania długość filmu wydłużono o kolejne 20, 10 i 10 minut przy każdej części.


  CZY BĘDZIE KOLEJNA CZĘŚĆ?
  Peter Jackson, wraz z ekipą, pracuje w pocie czoła nad prequelem „Władcy Pierścieni”, czyli „Hobbitem”, który ukaże się w dwóch odsłonach. Premiera filmu „Hobbit: Niespodziewana podróż” w grudniu 2012, a „Hobbit, czyli tam i z powrotem” pojawi się w kinach rok później.