Sequele

SEQUELE – Wstrząsy

Autor: Dawid Karpiński
opublikowano

TYTUŁ POLSKI: Wstrząsy / Drgania
ROK PRODUKCJI: 1990
DYSTRYBUCJA W POLSCE: ITI
REŻYSERIA: Ron Underwood
WYSTĄPILI:

Kevin Bacon
Fred Ward
Michael Gross
Finn Carter

Do miasteczka Perfection przyjeżdża młoda pani sejsmolog aby zbadać pojawiające się ostatnio anomalie, nikt nie podejrzewa, że mają one związek z zaginięciami kilku osób. Całkowity brak perspektyw skłania dwóch miejscowych parobków do opuszczenia miasteczka, jednak na ten ruch zdecydowali się za późno, podziemne potwory przystępują do ofensywy. Świetny i klimatyczny horror, aktorzy doskonale wcielili się w role swoich małomiasteczkowych postaci nadając filmowi więcej realizmu. Mimo iż scenariusz pod koniec popada w schematy gatunku to miło ogląda się ten film.

TYTUŁ POLSKI: Wstrząsy 2: Wielkie Larwy Wróciły
ROK PRODUKCJI: 1996
DYSTRYBUCJA W POLSCE: ITI
REŻYSERIA: S.S. Wilson
WYSTĄPILI:

Fred Ward
Christopher Gartin
Helen Shaver
Michael Gross
Marcelo Tubert
Marco Hernandez

Na rozległym terenie jednej z firm pojawiają się chwytoidy, zapada szybka decyzja o wynajęciu Earla Basseta, weterana starć z tymi istotami. Po utworzeniu odpowiedniej ekipy zaczyna się eksterminacja tych specyficznych szkodników. Natura jednak potrafi zaskoczyć, okazuje się, że podziemna glista to jedna z form w cyklu rozwojowym chwytoidów i jak to w horrorach bywa -bohaterowie znów muszą dać z siebie wszystko aby ujść z życiem. Horror z większą ilością akcentów komediowych (napięcia jednak nie brakuje), niezłe efekty i praktycznie brak powielania wątków poprzednika czynią z niego całkiem niezły sequel.

TYTUŁ POLSKI: Wstrząsy 3: Powrót Do Perfekcji
ROK PRODUKCJI: 2001
DYSTRYBUCJA W POLSCE: ITI
REŻYSERIA: Brent Maddock
WYSTĄPILI:

Michael Gross
Shawn Christian
Susan Chuang
Charlotte Stewart
Ariana Richards
Tony Genaro

Znany z poprzednich części Burt Gummer powraca do miasteczka Perfection. Powodem wizyty tego specjalisty od różnorakich broni i survivalu są oczywiście chwytoidy, które tym razem przybierają nową, latającą postać. Mieszkańcy miasteczka muszą razem stawić czoła temu zagrożeniu. Trzecia część zaczyna wyraźnie nakreślać tendencję spadkową kolejnych części, scenariusz wtórny, a do tego jeszcze ten absurdalny pomysł z latającymi stworami. Na szczęście pozostały resztki charakterystycznego dla serii humoru (głównie za sprawą Burta).

ROK PRODUKCJI: 2004
DYSTRYBUCJA W POLSCE: brak
REŻYSERIA: S.S. Wilson
WYSTĄPILI:

Michael Gross
Sara Botsford
Billy Drago
Brent Roam
August Schellenberg
J.E. Freeman
Sean Moran

Tym razem postawiono na prequel. Akcja znowu rozgrywa się w Nevadzie, ale tym razem w roku 1889, w kopalni Hirama Gummera (przodek Burta z poprzednich części) dzieją się dziwne rzeczy. Oczywiście wszystkiemu winne są podziemne chwytoidy, a właściciel martwiąc się o zyski wynajmuję ekipą, która ma pozbyć się potworów. Seria zaczyna zataczać koło i w takim wypadku umieszczenie akcji na wiele lat przed wydarzeniami z pierwszej części wydaje się być logicznie poprawnym posunięciem. Średnio emocjonujący horror nawet dla wielbicieli serii.

CIEKAWOSTKI:

  • We wszystkich częściach (a także serialu) zagrał tylko Michael Gross, który wcielił się w postać Burta Gummera oraz jego pradziadka Hirama Gummera. W pierwszej i drugiej części grał Fred Ward, natomiast w pierwszej i trzeciej Ariana Richards oraz Charlotte Stewart.
  • Robale z okładki drugiej części nie pochodzą z żadnego filmu z serii (przypominają raczej czerwie z Lynchowskiej “Diuny“).
  • Polski podtytuł trzeciej części brzmi “Powrót do perfekcji”. Widać jak na dłoni niefrasobliwość tłumaczy, bo Perfection to nazwa miastam które w pierwszej części przetłumaczono jako “Ideał”.
  • W 2003 roku zadebiutował w amerykańskiej telewizji serial “Tremors”. Zrealizowano 13 odcinków i na tym jego żywot się skończył. Zagrali w nim Michael Gross (Tremors 1-4), Lela Lee (część 3) czy Marcia Strassman (części 1, 3).
  • Alternatywny polski tytuł serii to “Drgania”.

CZY BĘDZIE KOLEJNA CZĘŚĆ?

Niestety, fani “Tremors” obeszli się smakiem. Piąta część na razie nie powstanie.

Tekst z archiwum film.org.pl

Ostatnio dodane