Sequele

SEQUELE – Władca zwierząt

Autor: Tekst gościnny
opublikowano

TYTUŁ POLSKI: Władca Zwierząt
ROK PRODUKCJI: 1982
DYSTRYBUCJA W POLSCE: Imperial
REŻYSERIA: Don Coscarelli
WYSTĄPILI:

Marc Singer
Tanya Roberts
Rip Torn
John Amos
Josh Milrad
Rod Loomis
Ben Hammer
Ralph Strait

W królewskiej rodzinie ma urodzić się syn. Na rozkaz złego czarnoksiężnika Maaxa, zła czarownica wykrada matce jeszcze nienarodzone dziecko, które rodzi się wśród zwierząt. Nowym opiekunem dziecka zostaje przypadkowy wędrowiec. Chłopiec zostaje nazwany imieniem Dar i wraz ze swoim przybranym ojcem zamieszkuje w niewielkiej osadzie. Dar z czasem odkrywa swoje niezwykłe zdolności komunikowania się ze zwierzętami. Niestety na beztroskie życie pada cień, bo w okrutny sposób zostaje zamordowany jego ojciec. Bez namysłu Dar wyrusza w daleką podróż, aby odszukać człowieka odpowiedzialnego za to morderstwo. Towarzyszą mu dwie fretki o imionach Podo i Kodo, sokół, Sherak i czarna pantera. Niezły film przygodowy z prostym przesłaniem jak wiele filmów z lat 80-tych. Godny uwagi. Nie odbiega od innych, podobnych filmów z tego okresu. Obraz z efektowną i dość pstrokatą scenografią. Z całą stanowczością polecić można go miłośnikom szeroko rozumianej kultury lat 80-tych.

TYTUŁ POLSKI: Władca Bestii 2: Wrota Czasu
ROK PRODUKCJI: 1991
DYSTRYBUCJA W POLSCE: NVC
REŻYSERIA: Sylvio Tabet
WYSTĄPILI:

James Avery
Michael Berryman
David Carrera
Carl Ciarfalio
Lawrence Dobkin
Steve Donmyer
Sarah Douglas
Richard L. Duran

Zły brat Dara – Arklon z pomocą złej czarownicy przechodzi przez portal czasowy do Los Angeles w Kalifornii po to, by zdobyć potężną broń, która pozwoli mu władać całym światem. Po przybyciu na miejsce dowiaduje się o istnieniu bomby atomowej, którą postanawia wykraść z laboratorium. Przez portal przechodzi także Dar wraz ze swoimi zwierzętami – dwoma fretkami, orłem oraz tygrysem. Wcześniej jednak Arklon zastawia na niego pułapkę zapalając gaz wydobywający się ze zniszczonej rury. Wtedy po Dara przybywa policja, porywa jego zwierzęta do zoo, a jego samego na przesłuchanie. Udaje mu się uciec wraz z przypadkowo poznaną dziewczyną – Jackie. Film dużo lepszy niż część pierwsza, dzięki szybszej akcji i ciekawszemu, efektowniejszemu scenariuszowi. Marc Singer, czyli tytułowy Władca Zwierząt spisał się równie dobrze, jak w oryginale. Efekty specjalne, choć nie było ich dużo, robią wrażenie, a szczególną uwagę zwraca ciekawie zrealizowany finałowy pojedynek. Obowiązkowa pozycja dla fanów pierwszej części, ale również dla osób lubiących filmy fantasy.

TYTUŁ POLSKI: Władca Zwierząt 3
ROK PRODUKCJI: 1996
DYSTRYBUCJA W POLSCE: ITI
REŻYSERIA: Gabrielle Beaumont
WYSTĄPILI:

Marc Singer
Tony Todd
Keith Coulouris
Sandra Hess
Casper Van Dien
Patrick Kilpatrick
Lesley-Anne Down
David Warner

Dar, podczas jednej ze swoich wędrówek, ratuje rodzinę, która zmierza do króla Tala, brata Dara, do którego trafiają informacje o złych zamiarach Lorda Agona. Król Tal ofiaruje Darowi jedną z części swojego naszyjnika – znanego jako oko Braxusa. Wkrótce demoniczny Lord Agon porywa króla Tala po to, by uzyskać amulet, który da mu potężną moc. Okazuje się jednak, że drugą część posiada Władca Zwierząt i lord nie może w pełni użyć Oka Braxusa. Dar wyrusza na pomoc swojemu bratu. Trzecia część to film telewizyjny. Niestety nie jest zrealizowany już tak dobrze jak poprzednie z oczywistych względów budżetowych. Mimo tego, warto go obejrzeć. Szczególnie polecam go wielbicielom dwóch poprzednich części. W głównej roli ponownie możemy oglądać Marca Singera, który właściwie ratuje film. Można też zwrócić uwagę na interesującą rolę Sandry Hess, znanej choćby z sequelu “Mortal Kombat”.

CIEKAWOSTKI:

  • Jedynym aktorem, który zagrał we wszystkich częściach jest Marc Singer.
  • Powstał także serial pt. “Władca Zwierząt”. Niestety w obsadzie zabrakło już Marca Singera, czyli aktora odpowiedzialnego za rolę Dara. W jego miejsce zatrudniono Daniela Goddarda, a sam Singer pojawił się w ostatnim sezonie w roli Dartanusa. Serial był kilka razy emitowany w polskich telewizjach. W sumie nakręcono sześćdziesiąt sześć 45-minutowych odcinków składających się na 3 sezony (lata 1999-2002).
  • W pierwszej części jedna z fretek ginie. W części drugiej znów są obie fretki, jednak Dar oddaje je Jackie. W części trzeciej, Dar znów ma fretki w komplecie.
  • Scenariusz do pierwszej części został napisany na podstawie powieści Andre Norton.
  • Oryginalny czas trwania pierwszej części to 118 minut. W Niemczech i niektórych krajach europejskich skrócono film do 90 minut.
  • Jednym z elementów promocji pierwszej części była okładka “Playboya” z Tanyą Roberts, która grała Kiri.
  • W trzeciej części, Johna Amosa w roli Setha zastąpił Tony Todd, znany choćby z tytułowej roli w cyklu “Candyman”.
  • Reżyserem, scenarzystą i producentem pierwszego filmu był Don Coscarelli znany autor cyklu horrorów “Phantasm”.

CZY BĘDZIE KOLEJNA CZĘŚĆ?

Raczej nie. Nikt nie ma ochoty kontynuować tego cyklu. Skończyło się na serialu, na trzecim sezonie i jak na razie to musi wystarczyć fanom.

Tekst z archiwum film.org.pl

 

Ostatnio dodane