Sequele

SEQUELE – W samo południe

Autor: Tomasz Urbański
opublikowano

TYTUŁ POLSKI: W Samo Południe
ROK PRODUKCJI: 1952
DYSTRYBUCJA W POLSCE: brak
REŻYSERIA: Fred ZinnemannWYSTĄPILI:
Gary Cooper
Thomas Mitchell
Lloyd Bridges
Katy Jurado
Grace Kelly
Otto Kruger
Lon Chaney Jr.
Harry Morgan

Szeryf Will Kane żeni się i jednocześnie składa urząd, chcąc z żoną wyjechać. Jednak nagle dowiaduje się, że do miasteczka Haderville w samo południe koleją przybędzie Frank Miller, morderca, który kilka lat temu przez Kane’a został posadzony za kratki. Niestety, sąd go uznał niewinnym, a ten pragnie jedynie zemsty. Szeryf chce się z nim raz na zawsze rozprawić, a całe miasteczko (włącznie z żoną) wcale nie kwapi się do pomocy. Klasyka westernu. Jednak widać piętno czasu. Mimo, że film powinien toczyć się błyskawicznie, poprzez zastosowanie sztuczki polegającej na identycznym czasie trwania akcji i samego filmu, momentami wlecze się niemiłosiernie. Natomiast wyjątkowo w negatywnym świetle przedstawiono amerykańskich obywateli, co odbiło się późniejszym echem w Hollywood i poza nim. Jednak mimo wszystko warto zobaczyć.

TYTUŁ POLSKI: W Samo Południe: Powrót Willa Kane’a
ROK PRODUKCJI: 1980
DYSTRYBUCJA W POLSCE: brak
REŻYSERIA: Jerry JamesonWYSTĄPILI:
Lee Majors
David Carradine
J.A. Preston
Michael Pataki
Katherine Cannon
Pernell Roberts
M. Emmet Walsh
Frank Campanella

Miasteczkiem Haderville rządzi skorumpowany i bezwzględny szeryf J.D. Ward. Wraz ze swoimi “zastępcami” trzyma w szachu wszystkich mieszkańców. Przejeżdżający akurat przez Haderville, były więzień Ben Irons, zostaje wzięty za poszukiwanego listem gończym przestępcę. Tymczasem do miasteczka powraca wraz ze swą żoną Amy, były szeryf Will Kane. Tylko on jest przekonany o niewinności Ironsa, lecz Ward w tej kwestii jest nieprzejednany. Pojedynek staje się nieunikniony. Telewizyjny sequel pod każdym względem ustępujący oryginałowi. Daje się oglądać, dzięki niezłemu aktorstwu, ale akcja wciąż jest powolnie prowadzona. Oczywiście w rolach państwa Kane’ów nie wystąpili Gary Cooper i Grace Kelly.

CIEKAWOSTKI:

  • High Noon to bodajże pierwszy film, w którym czas trwania akcji w filmie równa się długości filmu (85 minut).
  • W pierwszej części w roli drugoplanowej zagrał nieżyjący już Lloyd Bridges, znany bliżej współczesnej widowni kinowej raczej z występów w zwariowanych komediach (często parodiach) tj. Hot Shots!, Hot Shots! Part Deux, Mafia! czy Zwariowany Pułk Lotniczy.
  • W 2000 roku powstał remake pierwszej części (dla telewizji), gdzie w roli Willa Kane’a wystąpił Tom Skerritt.
  • Jedynie Will i jego żona to postaci, które pojawiły się w obydwu częściach.

CZY BĘDZIE KOLEJNA CZĘŚĆ?

Nieeeee…… 🙂

Tekst z archiwum film.org.pl.

 

Ostatnio dodane