Sequele

SEQUELE – Turbulencja

Autor: Tomasz Urbański
opublikowano

TYTUŁ POLSKI: Turbulencja
ROK PRODUKCJI: 1997
DYSTRYBUCJA W POLSCE: Vision
REŻYSERIA: Robert Butler
WYSTĄPILI:

Ray Liotta
Lauren Holly
Brendan Gleeson
Hector Elizondo
Rachel Ticotin
Jeffrey DeMunn

Seryjny morderca, Ryan Weaver, w wigilię Bożego Narodzenia zostaje transportowany wraz z innym więźniem, zwykłym pasażerskim lotem. Strzegą ich czterej agenci specjalni. Stubbs (drugi z więźniów) w pewnym momencie próbuje przejąć władzę na pokładzie, jednak wkrótce ginie wraz z agentami podczas strzelaniny. Niestety giną również piloci samolotu. Z tej sytuacji korzysta Ryan, który przejmuje stery. Ten film “próbuje”. Próbuje być świetnym kinem akcji, choć scenariusz jest wtórny i łatwy do przewidzenia, aktorzy próbują grać, choć nie do końca im to wychodzi (szczególnie Lauren Holly), mimo wszystko ta kalka z “Airport” jest całkiem zgrabna i wyłączając receptury umysłowe i przymykając oko na absurdy (kto transportuje niebezpiecznego więźnia pasażerskim samolotem w wigilię???) bez znużenia można obejrzeć. Poza tym film odniósł niezły wynik finansowy, czego owocem są kolejne części.

TYTUŁ POLSKI: Turbulencja II: Strach Przed Lataniem
ROK PRODUKCJI: 1999
DYSTRYBUCJA W POLSCE: NVC
REŻYSERIA: David Mackay
WYSTĄPILI:

Craig Sheffer
Jennifer Beals
Tom Berenger
Jeffrey Nordling
Jay Brazeau
Paul Jarrett

Najlepszym sposobem przezwyciężenia strachu jest konfrontacja z nim. Grupa osób panicznie bojących się latać właśnie w ten sposób chce pozbyć się lęku. Finałem ich terapii jest wspólny lot Jumbo Jetem 747. Nic nie zapowiada tragicznych wydarzeń. Jednak najpierw psująca się pogoda a wkrótce ujawnienie się terrorystów na pokładzie powoduje totalną panikę. Aby zapobiec szaleńczym planom terrorystów, swój strach musi pokonać pewien mechanik, Martin Messerman. Sequel to już klasyczna pozycja dla fanów kina klasy B. Mnożenie na siłę niebezpieczeństw, słabiutkie aktorstwo i typowa, standardowa realizacja ze szczęśliwym zakończeniem to cechy tego mocno przeciętnego filmu. Niestety tutaj jeszcze nie jest najgorzej.

TYTUŁ POLSKI: Turbulencja 3: Heavy Metal
ROK PRODUKCJI: 2001
DYSTRYBUCJA W POLSCE: Kino Świat
REŻYSERIA: Jorge Montesi
WYSTĄPILI:

Joe Mantegna
Gabrielle Anwar
John Mann
Craig Sheffer
Rutger Hauer
Marrett Green

Znana grupa death metalowa organizuje koncert na pokładzie Jumbo Jeta 747, lecącego z Los Angeles do Toronto dla wybranej grupy najzagorzalszych fanów. W pewnym momencie jeden widz z grupy uczestników koncertu przejmuje kontrolę nad lotem i rozpoczyna terroryzować pasażerów. Wszystko, dzięki znajdującym się na pokładzie kamerom, zostaje emitowane poprzez satelitę w telewizji i internecie. Niepotrzebny film, nie dość że kiepsko zrealizowany, to bez krztyny oryginalności. Banalny i nudny. Dla fanów Jumbo Jetów 🙂 Zastanawiają tylko występy skądinąd świetnych aktorów: Rutgera Hauera i Joe Mantegny.

CIEKAWOSTKI:

  • Żadna z kolejnych części nie kontynuuje fabularnie pierwszej. To co je łączy to jedynie miejsce wydarzeń – samolot pasażerski Jumbo Jet 747.
  • Mimo tego zarówno w drugiej jak i w trzeciej części zagrał Craig Sheffer, choć zupełnie innych bohaterów.
  • Mimo swych B-klasowych korzeni wszystkie filmy mają całkiem niezłą obsadę. Zwraca uwagę Rutger Hauer, Tom Berenger czy Joe Mantegna.
  • Część 3 istnieje w dwóch wersjach (90-cio i 98-mio minutowej).
  • Część 2 w Wielkiej Brytanii posiada arabską a nie rzymską cyferkę przy tytule.

CZY BĘDZIE KOLEJNA CZĘŚĆ?

Swego czasu takie wiadomości krążyły już w serwisach filmowych, jednak to było dość dawno temu i obecnie 4 części się nie planuje.

Tekst z archiwum film.org.pl

 

Ostatnio dodane