Sequele

SEQUELE – Toy story

Autor: Tekst gościnny
opublikowano

Autorami tekstu są Tomasz Urbański i Jaro.

ROK PRODUKCJI: 1995
DYSTRYBUCJA W POLSCE: Imperial
REŻYSERIA: John LasseterGŁOSY PODKŁADALI:
Tom Hanks / Robert Czebotar
Tim Allen / Tomasz Konieczny
Don Rickles / Jan Kulczycki
Jim Varney / Krzysztof Krupiński
Wallace Shawn / Tomasz Sapryk
John Ratzenberger / Emilian Kamiński

W pokoju Andy’ego rządzi zabawka Chudy. To sympatyczny kowboj, cieszący się poważaniem wśród reszty zabawek – w końcu jest ulubioną zabawką chłopca. Spokojny żywot “mieszkańców” pokoju burzy impreza urodzinowa. Z trwogą wyczekiwane są prezenty, które mogą zachwiać ustalonym porządkiem. Do zgranej gromadki trafia… Buzz Astral, który święcie wierzy, że jest prawdziwym strażnikiem kosmosu. Spięcie między nim a szeryfem Chudym prowadzi do konfliktu, czego rezultatem jest odwrócenie się od kowboja dotychczasowych przyjaciół. Po drodze, pozornie niepasujący do siebie duet, spotka wiele przygód i niebezpieczeństw. Przełom w dziedzinie animacji, mimo kilkunastu lat na “karku”, nie zestarzał się ani trochę. Zdecydował o tym znakomity scenariusz, pełen świetnego humoru, celującego zarówno w najmłodszych widzów, jak i tych starszych. Tym drugim dano możliwość rozszyfrowania kilku zagadek/aluzji filmowych, co z pewnością było dodatkowym atutem przemawiającym za zostaniem na seansie/ przed telewizorem. Pomysł uczłowieczenia zabawek był strzałem w dziesiątkę, a duet głównych bohaterów mówiących głosami prawdziwych gwiazd, to wulkan świetnych żartów zarówno słownych, jak i sytuacyjnych. Obowiązkowa pozycja młodego rodzica i jego pociechy.

ROK PRODUKCJI: 1999
DYSTRYBUCJA W POLSCE: Imperial
REŻYSERIA: John Lasseter, Ash Brannon, Lee UnkrichGŁOSY PODKŁADALI:
Tom Hanks / Robert Czebotar
Tim Allen / Łukasz Nowicki
Joan Cusack / Izabella Bukowska
Wayne Knight / Piotr Gąsowski
Kelsey Grammer / Witold Pyrkosz
Don Rickles /Jan Kulczycki

Andy dorasta, w związku z czym jego mama, robiąc generalne porządki, próbuje pozbyć się kilku zabawek na wyprzedaży. Na szczęście z różnym skutkiem. Tymczasem o swą skórę martwi się również szeryf Chudy, który… się pruje. Podczas próby ratowania jednego z przyjaciół – Pingwina-piszczałki – nieopatrznie dostaje się w ręce kolekcjonera Ala – mało sympatycznego, nawiedzonego maniaka. Niemal natychmiast zostaje zorganizowana akcja ratunkowa, na czele której staje bohaterski Buzz Astral. Wraz z przyjaciółmi wyrusza w miejski pościg za Chudym. Po drodze staje w szranki z pewnym wrogiem, który okazuje się… Tymczasem Chudy poznaje w niewoli nowych przyjaciół. Sequel, pierwotnie planowany jako film z przeznaczeniem od razu na rynek video, jest równie dobry jak pierwsza część. Wciąż jest szybkie tempo, masa nawiązań do klasyków kina popularnego, znakomite postaci, masa szalonej zabawy, a wszystko w doskonałej oprawie wizualnej. Lasseter i spółka po raz kolejny zabierają dzieciaki (i oczywiście ich opiekunów) na prawdziwie wspólną podróż z bohaterami animki. W produkcji nie brakuje również scen w nieco poważniejszym tonie, poruszających kilka kwestii bardziej serio, ale z wyczuciem i bez zbędnego nadętego moralizatorstwa. To wciąż kawał pierwszorzędnej rozrywki.

ROK PRODUKCJI: 2010
DYSTRYBUCJA W POLSCE: Forum Film Poland
REŻYSERIA: Lee UnkrichGŁOSY PODKŁADALI:
Tom Hanks / Robert Czebotar
Tim Allen / Łukasz Nowicki
Joan Cusack / Izabella Bukowska
Ned Beatty / Andrzej Grabowski
Don Rickles /Jan Kulczycki
Michael Keaton / Bartek Kasprzykowski

Mija czas. Andy ma już siedemnaście lat i wybiera się na studia. Zdążył już oddać bądź schować większość swoich zabawek, pozostawiając jedynie “starą gwardię”. Ta bezskutecznie usiłuje zwrócić na siebie uwagę swojego właściciela, ostatecznie jednak Chudy rozumie, że to już koniec – Andy dorósł. Chłopak zaskakująco decyduje się jednak zabrać szeryfa na uczelnię, a resztę schować na strychu. Jednak w wyniku paru nieprzewidzianych okoliczności wszyscy lądują w przedszkolu “Słoneczko”. Chudy chce wrócić do Andy’ego, podczas gdy jego przyjaciele wolą znaleźć nowych towarzyszy zabaw. Ostatecznie przedszkole okazuje się miejscem rodem z koszmarów sennych, w którym żelazną ręką rządzi pluszowy miś Tuliś. Wydostać się stamtąd nie będzie łatwo… Trzecia część to – najprawdopodobniej – najpiękniejsze pożegnanie z serią, jakie Pixar mógłby nam zaserwować. Film jest z jednej strony nieziemsko śmieszny (Oscar dla Buzza “Espanol” Astrala), z drugiej zaś wzrusza jak żaden poprzedni. Akcji tu co niemiara, klimat został zachowany w stu procentach, w ogóle nie czuć, że trójkę od dwójki dzieli jedenaście lat. No, chyba że w animacji, która – zwyczajowo – prezentuje arcygenialny poziom. Wyśmienite zakończenie wyśmienitej trylogii.

CIEKAWOSTKI:

 • Toy Story to pierwszy pełnometrażowy, w pełni animowany komputerowo film.
 • W 2000 roku powstał animowany (tradycyjnie) film telewizyjny Buzz Lightyear Of Star Command: The Adventure Begins, w którym Buzzowi głosu użyczył ponownie Tim Allen, natomiast wkrótce pojawił się w tv serial Buzz Lightyear Of Star Command (dwa sezony, łącznie 62 odcinki) i tym razem głos Buzzowi podłożył Patrick Warburton.
 • Imię Buzza inspirowane jest postacią astronauty Buzza Aldrina.
 • Tłumaczem piosenek we wszystkich częściach był Filip Łobodziński, za młodu aktor, obecnie tłumacz literatury, muzyk (Zespół Reprezentacyjny) i autor tekstów piosenek.
 • Do dubbingowania Buzza brano pod uwagę Billy’ego Crystala, Jima Carreya i Billa Murraya.
 • Toy Story to rozwinięcie pomysłu z krótkometrażówki Tiny Toy z 1988 roku.
 • W pierwszej części piosenkę “Ty druha we mnie masz” zaśpiewał Stanisław Sojka z synem Leszkiem. W oryginale śpiewa ją Randy Newman. W części trzeciej zagrała i zaśpiewała ją po hiszpańsku grupa Gipsy Kings.
 • W kwietniu 2008 po raz pierwszy wystawiono musical Toy Story.
 • Napisy końcowe drugiej części urozmaicone są o “sceny niewykorzystane” i… “pomyłki” oraz “żarty” z planu filmowego. W części trzeciej rozszerzono epilog.
 • W obydwu częściach można zauważyć aluzje do…. a, nie będę psuł Wam zabawy 🙂
 • W 2009 roku wyświetlono w kinach trójwymiarową edycję połączonych dwóch pierwszych części. Trójkę wypuszczono wyłącznie w formacie 3D.
 • Polski dubbing nie był jednolity przez całą trylogię. Łukasz Nowicki zastąpił Tomasza Koniecznego w roli Buzza po części pierwszej. Edyta Olszówka (część druga) zajęła miejsce Edyty Jungowskiej (część pierwsza) w roli pastereczki Bou. Głos Cienkiego zmieniał się zaś w każdym filmie: byli to kolejno Krzystof Krupiński, Mikołaj Müller i Mieczysław Morański.

CZY BĘDZIE KOLEJNA CZĘŚĆ?

Co prawda zakończenie trójki teoretycznie zostawia twórcom jakieś pole do popisu, jednak jego nostalgiczny charakter zdaje się wskazywać, że Pixar już nie wróci do zabawkowego świata. Przynajmniej w wersji pełnometrażowej, bowiem przed nadchodzącym wielkimi krokami sequelem Aut ma być puszczana krótkometrażówka z bohaterami Toy Story wybierającymi się na hawajskie wakacje.

Tekst z archiwum film.org.pl.

 

Ostatnio dodane