Sequele

SEQUELE – Topór

Autor: Tomasz Urbański
opublikowano

TYTUŁ POLSKI: Topór
ROK PRODUKCJI: 2006
DYSTRYBUCJA W POLSCE: Carisma
REŻYSERIA: Adam GreenWYSTĄPILI:
Joel David Moore
Tamara Feldman
Joshua Leonard
Tony Todd
Robert Englund
Kane Hodder
Joel Murray

Zdeformowany Victor Crowley żył przez wiele lat ze swym ojcem na odludziu. W wyniku głupiego wybryku miejscowych i niefortunnej interwencji ojca Victor umiera. Zrozpaczony ojciec od tej pory prowadzi żywot pustelnika. Po latach umiera. Od tego momentu na mokradłach zaczynają ginąć turyści. Znikają też rybacy: ojciec Sampson i syn Ainsley. Ich poszukiwaniem zajęła się Marybeth, córka Samspona, dołączając do grupki osób przemierzających bagna. Wkrótce daje o sobie znać legendarny Victor. Wygląda na to, że rodzi się kolejny slasherowy klasyk. Wielki ukłon w stronę legendarnych serii horrorów i ich bohaterów Freddy’ego, Leatherface’a, Jasona i Michaela. Do tego zacnego grona rzeźników dołącza właśnie Victor. Wielka kariera i ciężka praca jeszcze przed nim – co najmniej cztery filmy, ale fundamenty już są. Rozpoznawalny bohater, pomysłowość w eliminacji niespecjalnie mądrej młodzieży, klimacik bagiennej Luizjany i wspólny występ prawdziwych legend amerykańskiego horroru Roberta Englunda, Kane’a Hoddera i Tony’ego Todda gwarantują sympatyczną i sentymentalną podróż w przeszłość. Owszem, widać pewne niedoróbki, aktorstwo zdaje się mocno kuleć, budżet z pewnością był domykany na ostatnia chwilę, ale Green nadrabia zapałem, niezłomnością i sercem. Na dokładkę ma sporą porcję czarnego humoru.

TYTUŁ POLSKI: Topór 2
ROK PRODUKCJI: 2010
DYSTRYBUCJA W POLSCE: brak
REŻYSERIA: Adam GreenWYSTĄPILI:
Danielle Harris
Kane Hodder
Tony Todd
Tom Holland
R.A. Mihailoff
Parry Shen
David Foy

Bezpośrednia kontynuacja. Marybeth udaje się zbiec przed toporem Victora. Wydostając się z mokradeł, trafia do Wielebnego Zombie, który organizuje grupę śmiałków w celu zabicia Victora. Marybeth dowiaduje się, co łączy ją z mordercą. Powrót na bagna daje możliwość pokazania Crowleyowi iście zabójczego talentu. To jest prawdziwie radosna i szczera twórczość. Sequel wydaje się być jeszcze lepszy od dobrego oryginału. Duch lat 80. unosi się przez cały czas projekcji. Czego tu nie ma. Patenty z klasycznych slasherów, efektowny zabijaka, wrzeszczące dziewczęta, pełne inwencji dekapitacje i ocierające się o kultowość dialogi i sceny (scena seksu przejdzie do historii). Są też wady (środek filmu, ewidentnie niski budżet), które jednak wpisują się w konwencję. Twórca cyklu umiejętnie rozbudowuje mitologię. Widać, że zależy mu na stworzeniu rozpoznawalnej serii – czego mu z całego serca życzę. Dla fanów gatunku rzecz obowiązkowa.

CIEKAWOSTKI:

  • Reżyser, scenarzysta i producent w jednym pojawił się w obu częściach w epizodycznych rolach.
  • W rolę Marybeth wcieliły się dwie aktorki: Tamara Feldman (1) i Danielle Harris (2). Ta druga, jest etatową aktorką amerykańskiego kina grozy (choćby Halloween 4 i 5).
  • Ikony horroru Robert Englund, Kane Hodder i Tony Todd pojawiły się razem w pierwszym Toporze. W sequelu zagrali dwaj ostatni.
  • W pierwszym filmie wykorzystany utwór Marilyn Mansona “This Is New Shit”. W dalszym ciągu przygrywali: Ministry “Just One Fix” (napisy początkowe) i Overkill “Old School” (napisy końcowe).

CZY BĘDZIE KOLEJNA CZĘŚĆ?

Biorąc pod uwagę ambicję twórcy serii Adama Greena, kolejny sequel jest nieunikniony. Liczę na to, że będzie trzymał poziom poprzedników i chlubnie zapisze się w slasherowej kinematografii. Wytwórnia Dark Sky dała zielone światło trzeciemu filmowi. Premierę zapowiedziano na 2012 rok.

Tekst z archiwum film.org.pl.

 

Ostatnio dodane