Sequele

SEQUELE – The Blues Brothers

Autor: Tomasz Urbański
opublikowano

ROK PRODUKCJI: 1980
DYSTRYBUCJA W POLSCE: ITI, Universal
REŻYSERIA: John LandisWYSTĄPILI:
John Belushi
Dan Aykroyd
James Brown
Cab Calloway
Ray Charles
Aretha Franklin
Steve Cropper
Donald Dunn
Murphy Dunne

Z więzienia wychodzi Jake Blues, na którego czeka jego brat Elwood. Razem wyruszają w podróż do Chicago, aby odwiedzić dom, w którym się wychowali. Niestety dowiadują się, że sierociniec wkrótce zostanie zamknięty. Powodem są pieniądze. Bracia Blues podejmują się zadania zebrania niezbędnej do zapłacenia podatku kwoty 5000 dolarów w ciągu 11 dni. Siostra prowadząca sierociniec zastrzega, że mają to być pieniądze z uczciwej pracy. Traktując to jako misję od Boga, postanawiają reaktywować zespół i wyruszyć w trasę koncertową. Jednak po drodze mają wiele kłopotów – nie dość, że ściga ich policja, to na karku cały czas mają bandę przygłupich nazistów. Fenomenalna bluesowa jazda bez trzymanki. Zwariowana muzyczna komedia drogi, w której równorzędnym, wraz z braćmi Blues, bohaterem jest sama muzyka. Scenariusz to tylko pretekst, aby z głośników płynął klasyczny, nieskrępowany blues. John Landis postanowił też dać szansę obrazowi i zaaranżował kilka energetycznych pościgów i niespotykaną, gigantyczną kraksę samochodową. W epizodach pojawiają się ikony bluesa. Pozycja obowiązkowa dla każdego fana prawdziwej muzyki.

ROK PRODUKCJI: 1998
DYSTRYBUCJA W POLSCE: ITI, Universal
REŻYSERIA: John LandisWYSTĄPILI:
Dan Aykroyd
John Goodman
Joe Morton
Nia Peeples
Kathleen Freeman
J. Evan Bonifat
Frank Oz
Steve Lawrence

Elwood Blues po odsiadce wychodzi z więzienia. Niestety nikt na niego nie czeka. Jego brat Jake nie żyje, a on sam jest bardzo samotny. Postanawia odwiedzić siostrę Stigmatę, która teraz jest administratorką dziecięcego szpitala dla sierot, któremu… brak funduszy. Nagle Elwood odnajduje sens życia i wpada na pomysł kolejnej reaktywacji swojego zespołu. Zamierza wygrać główną nagrodę pieniężną w wielkim konkursie muzycznym. Po drodze werbuje ze sobą nowych wokalistów: Caba Chamberlaina, Mighty Macka oraz młodego Bustera Bluesa. Niestety, całość wypada blado w stosunku do oryginału. Podstarzały Dan Aykroyd nie ma już tej werwy, a bez Johna Belushiego jest “innym” Elwoodem. Scenariusz, mimo tego, że nie jest najważniejszy, jest absolutnie kopią tego z pierwszej części i mimo zatrudnienia dodatkowych bohaterów pierwszoplanowych (zgodnie z zasadą sequela – więcej, szybciej, mocniej) Blues Brothers 2000 to klapa. Mnożenie tych samych atrakcji (kraksa) nie jest tak zabawne, a wszystko ratuje jak zwykle muzyka, do której zastrzeżeń specjalnych mieć nie można. Szkoda potencjału filmu.

CIEKAWOSTKI:

 • “Bluesmobile” to samochód Dodge Monaco – rocznik ’74. Na potrzeby filmu stworzono aż 13 takich modeli. Obecnie jedyny pozostały należy do szwagra Dana Aykroyda.
 • W obu częściach wystąpili jedynie: Dan Aykroyd, Kathleen Freeman, Aretha Franklin, James Brown oraz Frank Oz (ten w dwóch różnych rolach).
 • Urzędnikiem, który ma odebrać pieniądze w pierwszej części, jest Steven Spielberg.
 • Zarówno pierwsza jak i druga część filmu była wpisana do Księgi Rekordów Guinessa, jako filmy z największą ilością samochodów uczestniczących w kraksie samochodowej.
 • W pierwszej części na chwilę na ekranie pojawił się reżyser John Landis.
 • Zespół The Blues Brothers (występuje w filmach) koncertował na całym świecie od początku lat 70-tych. Wydał wiele płyt, ale największym powodzeniem cieszyły się te z muzyką z filmu. Gościnnie na koncertach pojawiali się Dan Aykroyd i John Belushi (po sukcesie pierwszego filmu).
 • The Blues Brothers Band to: Steve Cropper, Donald Dunn, Murphy Dunne, Tom Malone, Lou Marini oraz Matt Murphy.
 • W The Blues Brothers pojawili się znani w świecie muzyki: James Brown, Ray Charles, Aretha Franklin, Twiggy i John Lee Hooker.
 • W Blues Brothers 2000 muzycy znani na całym świecie pojawili się gościnnie w jeszcze większym składzie niż w oryginale. Zobaczyć można Erykę Badu, Arethę Franklin, B.B. Kinga, Dr-a Johna, Jamesa Browna, Jeffa Baxtera, Stevie’go Winwooda oraz Erica Claptona.
 • Niedawno wydana w USA nowa wersja filmu (dvd) jest o 18 minut dłuższa od pierwotnej. Zawiera wiele dotąd nie pokazywanych nowych scen. Niestety nie udało się Johnowi Landisowi odnaleźć pełnej reżyserskiej wersji filmu, która rzekomo miała trwać 3 godziny.
 • Dan Aykroyd to komik wywodzący się z niezwykle popularnego amerykańskiego show “Saturday Night Live”. Podczas jednego z odcinków gdzie debiutowali jako The Blues Brothers, wraz z nimi na scenie pojawiła się Carrie Fisher (występuje również w filmie).
 • Warto film oglądać do samego końca, w obu przypadkach po napisach końcowych czeka nas malutka niespodzianka.
 • Pierwotnie w drugiej części miał zagrać brat zmarłego po przedawkowaniu narkotyków Johna Belushi’ego – James, również aktor, znany chociażby z cyklu “K-9”.
 • Młodego “bluesmana” w Blues Brothers 2000 miał grać Macaulay Culkin. Niestety, jego kariera przed produkcją filmu legła w gruzach.

CZY BĘDZIE KOLEJNA CZĘŚĆ?

Pomimo złego odbioru drugiej części zarówno przez krytyków jak i widzów, niezrażony Dan Aykroyd od czasu do czasu przepowiada powrót Blues Brothers. Jednak od paru lat są to tylko zdawkowe zapowiedzi.

Tekst z archiwum film.org.pl.

 

Ostatnio dodane