Sequele

SEQUELE – Taxi

Autor: Tomasz Urbański
opublikowano

ROK PRODUKCJI: 1998
DYSTRYBUCJA W POLSCE: SPI
REŻYSERIA: Gerard Krawczyk
WYSTĄPILI:

Samy Naceri
Frédéric Diefenthal
Marion Cotillard
Manuela Gourary
Emma Sjöberg
Bernard Farcy
Georges Neri

Daniel Morales, maniak prędkości, w końcu otrzymuje upragnioną licencję i zostaje taksówkarzem, przesiadając się ze skuterka dostarczyciela pizzy do Peugeota 406. Ma jednak niezłego pecha, bowiem wkrótce zostaje aresztowany przez fajtłapowatego policjanta Émiliena, za przekroczenie szybkości. Jedynym ratunkiem dla Daniela jest przystanie na współpracę z gliną, nauczenie go jeździć (Émilien już osiem razy oblał egzamin na prawo jazdy) oraz pomoc w złapaniu niemieckiego gangu “Mercedesów”, rabujących marsylskie banki. Wraz z kolegami – pizzamanami na skuterkach – próbują rozwikłać zagadkę. Poza tym Émilien próbuje zwrócić na siebie uwagę Petry, pięknej pani komisarz. Szybka, dynamiczna i efektowna komedia sensacyjna, ze świetnie zrealizowanymi sekwencjami pościgów, zabawnymi i przebojowymi dialogami oraz humorem delikatnie piętnującym wady i przywary Francuzów. Niezobowiązująca, przednia rozrywka.

ROK PRODUKCJI: 2000
DYSTRYBUCJA W POLSCE: SPI
REŻYSERIA: Gerard Krawczyk
WYSTĄPILI:

Samy Naceri
Frédéric Diefenthal
Marion Cotillard
Emma Sjöberg
Bernard Farcy
Jean-Christophe Bouvet
Frédérique Tirmont

Daniel Morales, po wizycie u rodziców swej dziewczyny Lilly, podwozi w ekspresowym tempie na lotnisko swego przyszłego teścia, generała Bertineau, który udaje się przywitać japońskiego ministra obrony. Na miejscu sympatyczny taksówkarz spotyka swego przyjaciela Émiliena. W drodze z lotniska minister Japonii zostaje porwany przez niebezpieczny gang Yakuza, a wraz z nim miłość Émiliena – Petra. Bezzwłocznie policjant i taksówkarz Daniel jednoczą siły i ruszają w pościg za porywaczami. W drugiej części wszystkiego jest więcej. Więcej akcji, więcej pościgów i więcej humoru. Na uwagę zasługuje przezabawna kreacja Bernarda Farcy w roli komisarza Giberta, przypominającym nieco inspektora Clouseau, który jest głównym “dostarczycielem” powodów do śmiechu. Poza tym jeszcze bardziej “podrasowano” samochód Daniela, co niestety nie było zbyt dobrym pomysłem. Jednak to wciąż niezła rozrywka, mimo kilku uchybień scenariuszowych.

ROK PRODUKCJI: 2003
DYSTRYBUCJA W POLSCE: SPI
REŻYSERIA: Gerard Krawczyk
WYSTĄPILI:

Samy Naceri
Frédéric Diefenthal
Marion Cotillard
Ling Bai
Sylvester Stallone

Marsylię znów niepokoi banda złodziei napadających na banki, nazywanych wdzięcznie od swych uniformów “Świętymi Mikołajami”. Od 8 miesięcy są nie do złapania. Tymczasem Daniel wciąż udoskonala swój samochód, czym doprowadza do niemałej wściekłości swą ciężarną dziewczynę Lilly. Drobne problemy osobiste przeżywa też Émilien, który nie zauważa (!), że zostanie ojcem. Komisarza Giberta dopada zauroczenie w osobie pięknej japońskiej stażystki, a “Mikołaje” poczynają sobie coraz śmielej. Jednak trop na który wpadają przyjaciele Daniel i Émilien, prowadzi ich w zaśnieżone stoki Alp. Zaczyna się górski pościg za przestępcami. Na dobrą sprawę ta część ma jedynie świetny początek w postaci prologu i napisów początkowych, przywołujących na myśl filmy z Jamesem Bondem. Reszta jest już mocno średnia, wtórna i nie tak zabawna oraz kompletnie (przeciwnie do hasła polskiego dystrybutora, czyli “najszybszej komedii lata”) pozbawiona dynamiki i akcji poprzednich odcinków. Tym razem fatalny jest scenariusz, w którym niejasności, pomyłki i niekonsekwencja oraz absurdy przekraczają dopuszczalną normę 🙂

Ostatnio dodane