Sequele

SEQUELE – Szkoła uwodzenia

Autor: Tekst gościnny
opublikowano

Autorem tekstu jest Karina Kalemba.

 

TYTUŁ POLSKI: Szkoła Uwodzenia
ROK PRODUKCJI: 1999
DYSTRYBUCJA W POLSCE: Warner
REŻYSERIA: Roger KumbleWYSTĄPILI:
Sarah Michelle Gellar
Ryan Phillippe
Reese Witherspoon
Selma Blair
Louise Fletcher
Joshua Jackson
Eric Mabius

Wszystko zaczyna się od zakładu Kathryn Merteuil i Sebastiana Valmonta – wyrachowanych, przebiegłych, perfidnych i okrutnych nastolatków. Jeśli Sebastianowi nie uda się zdobyć Annette Hargrove, ułożonej i grzecznej dziewicy, będzie musiał oddać Kathryn swojego ukochanego jaguara. Jeśli zaś wykona zadanie – to z kolei Kathryn będzie musiała mu oddać… samą siebie. Następuje gra pozorów, podstępnego uwodzenia, a co za tym idzie – pogrążania, przy których trzeba pamiętać, żeby się nie zakochać… No właśnie – czy każdy będzie pamiętał o tej złotej zasadzie? Smutny film, o ludzkiej bezwzględności, z ładną oprawą muzyczną, z dobrym aktorstwem. Dla wielu – kultowy. Krzyżyk Kathryn Merteuil z kokainą, koszulka Cecile z misiem koala, lekcja całowania w wykonaniu Sary Michelle Gellar i Selmy Blair, herbatka z Long Island – czyli niektóre z niezapomnianych elementów pierwszej części Cruel Intentions.

TYTUŁ POLSKI: Szkoła Uwodzenia 2
ROK PRODUKCJI: 2000
DYSTRYBUCJA W POLSCE: Warner
REŻYSERIA: Roger KumbleWYSTĄPILI:
Robin Dunne
Sarah Thompson
Keri Lynn Pratt
Amy Adams
Barry Flatman
Mimi Rogers
Teresa Hill

Właściwie jest to prequel części pierwszej, czyli odsłona wydarzeń sprzed słynnego zakładu Kathryn i Sebastiana. Tego drugiego wyrzucono ze szkoły, w której zdążył pokazać swój charakterek. Film zaczyna się od rozmowy z dyrektorką właśnie tej szkoły, która jest analogiczna do rozmowy Sebastiana z panią psycholog z pierwszej części serii. Zresztą – cały film opiera się na analogiach i aluzjach do tej części, których wyłapywanie może być niezłą zabawą dla fanów. Prequel jest gorszy od Cruel Intentions, nie prezentuje już tej klasy, spotyka się głównie z druzgoczącą krytyką, jednak zdarzają się fani, którym filmik ten się podoba. Sebastian i Kathryn poznają się więc i zaczynają swoje zabawy w niszczenie innym życia. Dość zaskakujące zakończenie, trochę humoru, jednak raczej słabe aktorstwo i scenariusz. Film dla sentymentalnych miłośników części pierwszej.

TYTUŁ POLSKI: Szkoła Uwodzenia 3
ROK PRODUKCJI: 2004
DYSTRYBUCJA W POLSCE: brak
REŻYSERIA: Scott ZiehlWYSTĄPILI:
Kerr Smith
Kristina Anapau
Nathan Wetherington
Melissa Yvonne Lewis
Natalie Ramsey
Tom Parker
Michael Pemberton

Przechodzimy w klimaty serialowe. Trudno oprzeć się wrażeniu, że poziomem część trzecia serii przypomina przeciętny serial, w którym pełno perypetii i zwrotów akcji, ale w gruncie rzeczy mało sensu i emocji. Cruel Intentions staje się dla mnie rozciągniętą w czasie telenowelą, w której ciągle eksploatuje się te same problemy: zdradę, wykorzystywanie, egoizm, perfidię, które można spiąć tytułem “Jak zdobyć kogoś najbardziej chamskim sposobem”. W trzeciej części poznajemy kuzynkę Kathryn (sama Kathryn jest już na odwyku, czyli przenosimy się w czasie do wydarzeń już po wypadkach z pierwszej części) – Cassidy, która jest właściwie jej młodszą kopią. Zakłada się z Jasonem, że zaliczy Patricka i Christophera. Myśli, że dostała łatwe zadanie, jednak wkrótce widzi, że jest tylko zabawką w cudzych rękach i tak naprawdę dała się nabrać. To ona będzie tą wykorzystaną. Jednak to dopiero pierwszy akt tej nienormalnej historyjki (w której tym razem to jednak mężczyźni okazują się bardziej perfidną płcią, w przeciwieństwie do części poprzednich, gdzie triumfy świętowało chamstwo kobiet). Dalej będą jeszcze inne zakłady, inne kombinacje, inne podchody, ale wszystkie kręcące się wokół jednego i opierające się na jednym schemacie. Zdecydowanie najsłabsza ze wszystkich części.

CIEKAWOSTKI:

  • Najpierw była książka Choderlasa de Laclosa “Niebezpieczne związki” o arystokracji francuskiej w XVIII wieku i ich pustym życiu wypełnionym intrygami. Potem był dość wierny film pod tym samym tytułem – Dangerous Liaisons z 1988 roku (z Glenn Close, Keanu Reevesem, Umą Thurman). Cruel Intentions to zupełnie nowa wersja i interpretacja (przeniesiona do współczesności). Łączy je tylko literacki pierwowzór i aktorka Swoosie Kurtz (zagrała w obu filmach, w Dangerous Liaisons madame de Volanges i w Cruel Intentions panią psycholog).
  • Scena pocałunku Sarah Michelle Gellar i Salmy Blair została nagrodzona MTV Movie Award w kategorii najlepszy filmowy pocałunek. Scenę tę sparodiowano w komedii Not another teen movie.
  • Louise Fletcher (Oscar za Lot nad kukułczym gniazdem Milosa Formana) i Joshua Jackson (serial Jezioro Marzeń) zagrali w epizodach w części pierwszej. Kerr Smith (Jason z części 3.) najbardziej znany jest z roli w Final Destination (Oszukać przeznaczenie).
  • W drugiej części pojawił się w epizodzie sam reżyser jako szofer Limo.

CZY BĘDZIE KOLEJNA CZĘŚĆ?

Patrząc na wszystkie części można odnotować tendencje spadkowe – każdy kolejny film jest coraz gorszy. Dlatego miejmy nadzieję, że nie doczekamy się kontynuacji – chyba że dorówna poziomowi części pierwszej. Na razie jednak nie krążą na ten temat żadne plotki.

Tekst z archiwum film.org.pl.

 

Ostatnio dodane