Sequele

SEQUELE – Superglina

Autor: Dawid Karpiński
opublikowano

TYTUŁ POLSKI: Superglina
ROK PRODUKCJI: 1987
DYSTRYBUCJA W POLSCE: Film Polski, Imperial
REŻYSERIA: Paul VerhoevenWYSTĄPILI:
Peter Weller
Nancy Allen
Ronny Cox
Kurtwood Smith

Policja w Detroit nie potrafi poradzić sobie z narastającą przestępczością. Pod egidą korporacji OCP powstaje specjalny projekt, którego celem jest stworzenie doskonałego policjanta. Alex Murphy zostaje zmasakrowany przez grupę przestępców, lekarze czyszczą mu pamięć i umieszczają w ciele robota. Cyborg okazuje się być doskonałym stróżem prawa. Pierwszy film sci-fi Paula Verhovena to dosyć ponura wizja przyszłości – demoralizacja społeczeństwa i ogólnodostępna broń. Film do dziś świetnie się ogląda, scenariusz nie razi idiotyzmem, a w kwestii efektów specjalnych twórcy spisali się bez zarzutu. Zdecydowanie najlepsza część trylogii.

ROK PRODUKCJI: 1990
DYSTRYBUCJA W POLSCE: ITI
REŻYSERIA: Irvin KershnerWYSTĄPILI:
Peter Weller
Nancy Allen
Dan O’Herlihy
Tom Noonan
Robert DoQui

Na ulicach króluje nuke, nowy i bardzo niebezpieczny narkotyk. Podczas jednej z akcji Robocop doznaje olbrzymich uszkodzeń, staje się to okazją do zmiany oprogramowania. Korporacja OCP tworzy kolejnego cyborga, który jest sterowany poprzez mózg Caina, groźnego przestępcy, który niegdyś był ścigany przez Murphy’ego. Wkrótce dochodzi do konfrontacji Robocopa i Robocopa 2. Pierwsza połowa filmu jest po prostu nudna, później akcja nabiera prędkości i już nie zwalnia, przypomina raczej dynamiczny komiks solidnie przeniesiony na ekran. Ustępuje pierwowzorowi, ale mimo to można go obejrzeć bez krzywienia się.

ROK PRODUKCJI: 1993
DYSTRYBUCJA W POLSCE: Imperial
REŻYSERIA: Fred DekkerWYSTĄPILI:
Robert John Burke
Mario Machado
Remy Ryan
Nancy Allen
Bruce Locke
Robert DoQui
Rip Torn

Zarząd OCP wpada na ciekawy pomysł, aby zlikwidować problem bezdomnych w Detroit, którzy uzurpują sobie prawo do zajmowania atrakcyjnych ekonomicznie obszarów. Jak na złą korporację przystało, głównym elementem tej operacji ma być masowa eksterminacja. Dzielny Robocop postanawia wspomóc bezdomnych, ale na drodze stają mu zaawansowane technologicznie roboty ninja. Najgorszy film z cyklu, razi ogólną głupotą, a klimat poprzedników wyparował, nie pozostawiając po sobie śladu. Wyraźnie zabrakło emocjonującego pojedynku finałowego, bo roboty ninja to pomyłka (co prawda ED-209 pojawia się, niestety tylko na chwilkę). Zmiana aktorów, scenariusz balansujący w obrębie dna i efekty specjalne poniżej przyzwoitego poziomu (czasem widać sznurki!). Tylko dla zagorzałych fanów.

CIEKAWOSTKI:

 • Frank Miller planuje stworzyć komiks na podstawie oryginalnego (ponoć o wiele dłuższego) scenariusza pierwszej części.
 • Jedynym aktorem, który zagrał we wszystkich częściach jest Robert DoQui, który wcielił się w sierżanta Reeda. Peter Weller niestety nie pojawił się w trzeciej części.
 • Ostatnią kwestią każdego filmu z tej serii jest zabawne powiedzenie Alexa; w pierwszej części: “Niezły strzał synu, jak się nazywasz? Murphy”, w drugiej: “W końcu jesteśmy tylko ludźmi”, a w ostatniej “Przyjaciele mówią do mnie Murphy, ty możesz nazywać mnie… Robocop!”.
 • Powstał nawet serial o superglinie. Robocop: The Series, emitowany był w polskiej telewizji w czasach świetności Polsatu. Co ciekawe ,udało się przenieść na szklany ekran ponurą atmosferę futurystycznego Detroit. Serial liczył 23 odcinki (w tym pilota).
 • Charakterystyczną telewizyjną narrację zastosował po raz pierwszy Frank Miller w komiksie “Dark Knight Returns”. Frank jest też jedną z osób odpowiedzialnych za scenariusz do części drugiej.
 • Kolejnym elementem obecnym w każdej części (a także w niektórych odcinkach serialu) są reklamy produktów przyszłości np. futurystyczna gra wojenna czy brutalne zabawki dla dzieci.
 • Powstał komiks “Robocop vs. Terminator”, według którego pierwsze połączenie Robocopa z siecią spowodowało uzyskanie świadomości przez superkomputer Skynet.
 • Filmy z tej serii powstawały w regularnych trzyletnich odstępach.
 • W jednym z komiksów Lobo (antybohater uniwersum DC, walczył np. z Supermanem, Sędzią Dreddem, św. Mikołajem, Bogiem czy Maską) zostaje umieszczony w ciele robota, ma to na celu wykorzystanie go jako stróża prawa, który nazywa się… LoboCop 😉
 • Powstały dwie serie animowane traktujące o przygodach cyborga: Robocop: The Animated Series oraz Robocop: Alpha Commando. Ta druga była wyświetlana całkiem niedawno w jednej z polskich telewizji.
 • Robocop: Prime Derectives to wyprodukowana w 2000 r. mini-seria licząca sobie cztery epizody (Dark Justice, Meltdown, Resurrection, Crash&Burn), wszystkie odcinki trwają łącznie 375 minut. Akcja rozgrywa się 10 lat po wydarzeniach, które miały miejsce w pierwszej części. Syn Alexa jest jednym z przewodniczących korporacji OCP, która zgodnie z tradycją prowadzi nieczyste interesy. W Delta City pojawia się bardzo groźny przestępca.

CZY BĘDZIE KOLEJNA CZĘŚĆ?

W 2009 czeka nas restart serii w reżyserii Darrena Aronofsky’ego. Możemy spodziewać się rzeczy co najmniej dobrej.

Tekst z archiwum film.org.pl.

 

Ostatnio dodane