Sequele

SEQUELE – Snajper

Autor: Tomasz Urbański
opublikowano

TYTUŁ POLSKI: Snajper
ROK PRODUKCJI: 1993
DYSTRYBUCJA W POLSCE: Columbia, Warner
REŻYSERIA: Luis LlosaWYSTĄPILI:
Tom Berenger
Billy Zane
J.T. Walsh
Aden Young
Ken Radley
Reynaldo Arenas

Amerykański żołnierz Thomas Beckett wykonuje swą “brudną” robotę w panamskiej dżungli. Jego zadaniem jest eliminacja buntowników i “odszczepieńców”. Do kolejnej misji zostaje mu przydzielony Richard Miller, niemalże żółtodziób w fachu snajperskim. Celem obydwu jest panamski przywódca rebeliantów i boss narkotykowy, którzy według sprawdzonych źródeł mają się spotkać. Podczas drogi do wyznaczonego miejsca Beckett z Millerem miast się “docierać”, zaczynają swoistą grę, własną wojnę. Świetne kino akcji, które bardzo dobrze zostało zagrane przez dwójkę głównych aktorów, na których praktycznie opierał się cały film. Akcja toczy się szybko, bez zbędnych scen, prowadząc do ekscytującego finału. Ładnie sfilmowana dżungla dodaje klimatu filmowi, czyniąc go jednym z lepszych w gatunku “snajperskim”.

TYTUŁ POLSKI: Snajper 2
ROK PRODUKCJI: 2002
DYSTRYBUCJA W POLSCE: Vision
REŻYSERIA: Craig R. BaxleyWYSTĄPILI:
Tom Berenger
Bokeem Woodbine
Erika Morozsan
Tamas Puskas
Dan Butler
Linden Ashby

Snajper w stanie spoczynku, Thomas Beckett, zostaje poproszony o wykonanie ściśle tajnej misji na Bałkanach. Celem jego misji jest zlikwidowanie okrutnego serbskiego generała oskarżanego o ludobójstwo na miejscowych. Partnerem Becketta zostaje Cole, niepokorny, odsiadujący wyrok za niesubordynację świetny strzelec. Po rozpoczęciu akcji na terenie wroga mają skontaktować się z łącznikiem. Film ani odrobinę nie przypomina świetnej części pierwszej. Tym razem Berenger wyraźnie film sobie odpuścił, scenariusz jest kompletnie niedopracowany, mało ciekawy i okropnie wtórny. Film toczy się powoli, a reżyser nie miał pomysłu na całość. Dwie czy trzy ciekawe akcje ratują od porażki, choć po tak dobrej części pierwszej można się było spodziewać czegoś lepszego.

TYTUŁ POLSKI: Snajper 3
ROK PRODUKCJI: 2004
DYSTRYBUCJA W POLSCE: Vision
REŻYSERIA: P.J. PesceWYSTĄPILI:
Tom Berenger
Byron Mann
John Doman
Denis Arndt
Troy Winbush
Jeanetta Arnette

Zmęczony życiem wyborowy strzelec Thomas Beckett dostaje od swej agencji NSA kolejne zadanie. Tym razem ma ono podłoże prywatne. Celem jego misji jest eliminacja jego dawnego przyjaciela z lat młodości, który rzekomo zginął podczas wojny w Wietnamie. Okazuje się jednak, że dobrze sobie radzi, bowiem jest baronem narkotykowym, trzęsącym całym “podziemiem” wietnamskim. Przybywającemu na miejsce Beckettowi zostaje przydzielony do pomocy wietnamski policjant. Wyraźna poprawa w stosunku do części drugiej. Choć film nie ma mocy pierwszej części, to ogląda się go całkiem dobrze, jako solidną pozycję kina klasy B. Zastosowano kilka efektów, łącznie z fast-motion, natomiast końcówka okazała się kompletnie nieudana. Zdecydowanie na jeden raz.

ROK PRODUKCJI: 2011
DYSTRYBUCJA W POLSCE: brak
REŻYSERIA: Claudio FahWYSTĄPILI:
Billy Zane
Chad Michael Collins
Richard Sammel
Patrick Lyster
Annabel Wright
Kayla Privett
Nicolas Rasenti

Stacjonujący w będącej w stanie wojny domowej Republice Konga Brandon Beckett wraz ze swym oddziałem bierze udział w akcji. Dotyczy ona ochrony pewnego europejskiego farmera. Sytuacja wymyka się spod kontroli, kiedy jednostkę atakuje snajper. Życie ratuje jedynie Beckett, który za punkt honoru stawia sobie wytropienie strzelca. Z pomocą przychodzi mu Richard Miller, znajomy jego ojca. Film właściwie wygląda jak spin-off cyklu, na dodatek prezentujący się tak, jakby realizowano go na potrzeby telewizji. Ze dwie sceny akcji dają się jeszcze w miarę oglądać, ale aktorstwo i scenariusz kompletnie kładą film na łopatki. Nie pomaga gościnny występ Billy’ego Zane’a. Film z pewnością będzie klasyczną zapchajdziurą w programie Polsatu.

CIEKAWOSTKI:

  • Wersja pierwszej części na rynku angielskim ma zmienione zakończenie.
  • Części druga i trzecia przeznaczone były od razu na rynek vhs/dvd.
  • Reżyser “jedynki” jest pochodzenia południowoamerykańskiego, dlatego tak często akcja jego filmów dzieje się w krajach południowoamerykańskich, jak właśnie Sniper w Panamie, czy prolog w The Specialist.
  • Tom Berenger zagrał w pierwszych 3 częściach Snipera. W pierwszej i czwartej Billy Zane.
  • W drugiej części w jednej ze scen można podziwiać polską motoryzacyjną myśl konstrukcyjną w postaci samochodu marki “Żuk”.

CZY BĘDZIE KOLEJNA CZĘŚĆ?

Wygląda na to, że w 2012 spodziewać się możemy nie kontynuacji, a remake’u. Prawdopodobnie w roli Thomasa Becketta zobaczymy Johna Cenę.

Tekst z archiwum film.org.pl.

 

Ostatnio dodane