Sequele

SEQUELE – Skarb narodów

Autor: Darek Kuźma
opublikowano

TYTUŁ POLSKI: Skarb Narodów
ROK PRODUKCJI: 2004
DYSTRYBUCJA W POLSCE: Imperial
REŻYSERIA: Jon TurteltaubWYSTĄPILI:
Nicolas Cage
Diane Kruger
Sean Bean
Jon Voight
Harvey Keitel

Benjamin Franklin Gates – jak wskazują na to jego imiona – pochodzi z rodziny amerykańskich patriotów. Co więcej, członkowie jego familii, a w szczególności dziadek, John Adams Gates, gorąco wierzą, że ich zadaniem jest ochrona ogromnego skarbu, który został ukryty przez Ojców Założycieli narodu zaraz po zakończeniu wojny o niepodległość amerykańskich kolonii. Ben całe życie poświęcił szukaniu tego skarbu, lecz gdy wreszcie natrafia na trop, jego współpracownik Ian Howe postanawia, że nie będzie się z Gatesem dzielić fortuną i sam rozpoczyna wyścig po skarby. Jednakże najpierw należy je odnaleźć – a zostały one dobrze i pomysłowo ukryte, tak więc protagoniści będą musieli zmierzyć się z wieloma zagadkami i szyframi, otworzyć umysły na rozwiązania, o których im się nawet nie śniło oraz sprostać wydarzeniom, o których nigdy by nie pomyśleli, że staną się ich udziałem, np. wykradnięcie Deklaracji Niepodległości czy zagłębienie się w znaczenia zaszyfrowane w amerykańskim banknocie jednodolarowym. Skarb Narodów to zrobione z przymrużeniem oka kino nowej przygody, nawiązujące do takich klasyków jak seria o Indianie Jonesie. Technicznie i aktorsko to produkt najwyższej klasy, fabularnie jednak – efektowna bzdura, która radośnie czerpie z historii, by stworzyć szkielet potężnej intrygi obejmującej swoim zasięgiem kilka stuleci. Jeśli ktoś potrafi przymknąć oko na historyczne i fabularne niedorzeczności, wymyślone w celach rozrywkowych, to powinien się na tym filmie świetnie bawić. Jest szybko, jest efektownie, jest zabawnie. Niewymagające kino rozrywkowe XXI wieku made in U.S.A.

TYTUŁ POLSKI: Skarb Narodów
ROK PRODUKCJI: 2007
DYSTRYBUCJA W POLSCE: Forum Film
REŻYSERIA: Jon TurteltaubWYSTĄPILI:
Nicolas Cage
Diane Kruger
Ed Harris
Jon Voight
Harvey Keitel

Tym razem Benjamin Franklin Gates zostaje siłą wciągnięty w kolejną intrygę, obejmującą wyjaśnianie mroków historii oraz szereg niebezpiecznych przygód i zagadek, które swoim poziomem zawikłania spędziłyby sen z oczu największym historykom. Otóż pewien człowiek, Mitch Wilkinson, sugeruje, że ma dowody na to, że przodek Bena, uznany za bohatera Thomas Gates, który udaremnił spisek Konfederatów podczas Wojny Secesyjnej – tak naprawdę był prowodyrem spisku, który doprowadził do zabicia Abrahama Lincolna. Ben musi oczyścić dobre imię swojej rodziny. Wraz z żoną, z którą żyje w separacji, kumplem, który napisał książkę o wydarzeniach z części pierwszej oraz rodzicami, którzy wykorzystują każdą wolną chwilę na kłótnie, będzie musiał ubiec Mitcha w wyścigu, którego metą jest Cibola – słynne miasto zbudowane całkowicie ze złota. Po drodze „zwiedzą” Londyn, Paryż oraz kilka amerykańskich lokacji, porwą prezydenta USA, odnajdą książkę, w której zapisane zostały największe tajemnice amerykańskiej historii, i takie tam podobne. Sequel kasowego hitu z 2005 odznacza się większym stężeniem historycznych bzdur, większym budżetem, większym rozmachem oraz… jeszcze większym przymrużeniem oka niż w części pierwszej. Nic tu nie jest robione na poważnie, innymi słowy wszyscy wiedzą, że są częścią jednej wielkiej fabularnej zabawy historią i konwencją, która została napisana, nakręcona i zagrana w celach rozrywkowych. Dzięki temu klimat jest lekki, poziom dowcipu ponad przeciętną, a chemia między aktorami mocno wyczuwalna. Większość ekipy pozostała w niezmienionym składzie i dołączyła do nich dwójka cenionych aktorów (Harris, Mirren). Schemat również pozostał niezmieniony, wiadomo więc, czego się spodziewać. Nieskrępowane niczym lekkie kino rozrywkowe.

CIEKAWOSTKI:

 • Film sugeruje, że z tyłu Deklaracji Niepodległości zapisane są jakieś słowa. To prawda, tyle że napis tam zawarty głosi: „Autentyczna Deklaracja Niepodległości, 4. lipca 1776” i widać go na dole dokumentu, ale do góry nogami. Nie wiadomo, kto to napisał, ale wiadomo, że ten duży pergamin został zwinięty i przeznaczony na przechowanie. Możliwe więc, że notka u dołu została dodana jako swego rodzaju etykietka.
 • Ben, Patrick i John Gatesowie mają imiona po Ojcach Założycielach (Benjamin Franklin, Patrick Henry, John Adams). Abigail Chase to połączenie Abigail Adams (żony Johna Adamsa) i Samuela Chase’a, który był jednym z podpisujących Deklarację Niepodległości, a później sędzią Sądu Najwyższego.
 • W momencie, kiedy kamera objeżdża komnatę ze skarbami, w tle widać statuetkę czarnego ptaka – jest to hołd dla „sokoła maltańskiego” z filmu o tym samym tytule, który również był skarbem ukrytym przez rycerzy i poszukiwanym przez wiele osób.
 • Scenarzyści Terry Rossio i Ted Elliott (trylogia Piraci z Karaibów) zostali zatrudnieni przez Jerry’ego Bruckheimera, aby wygładzić scenariusz. Nie są jednak umieszczeni w napisach końcowych.
 • Reżyser Jon Turteltaub wyjawił, że początkowy materiał części pierwszej obejmował prawie 4 godziny filmu. Dosyć dużo materiału, jak na kino rozrywkowe.
 • Waszyngton, Filadelfia i Nowy Jork, czyli miasta, w których dzieje się większość filmu, były w pewnym okresie historii stolicami Stanów Zjednoczonych.
 • W pierwszej części postaci pozytywne używają przeglądarki internetowej Google, natomiast bad-guye korzystają z Yahoo!. Ciekawe, która była sponsorem filmu?
 • Nazwisko głównego bad-guya – Howe – pochodzi od nazwiska braci Howe (generał William Howe i admirał Richard Howe), którzy walczyli po stronie brytyjskiej podczas amerykańskiej Wojny o Niepodległość.
 • Diane Kruger wykonywała większość scen kaskaderskich w filmie. Szacuneczek.
 • Na kawałku papieru, na którym Ian Howe zapisał ukrytą na statku „Charlotte” wiadomość, widnieje logo Sheffield United – klubu piłkarskiego z rodzinnego miasta Seana Beana. Aktor jest zagorzałym fanem zespołu.
 • Kiedy Ben kopiuje szyfr z odwrotu Deklaracji, kamera pozwala dostrzec nam dwa numery – 7-4 oraz 7-2. 02.07.1776 to data, kiedy Kongres Kontynentalny podjął decyzję o niepodległości amerykańskich kolonii od Wielkiej Brytanii. 04.07.1776 to data, kiedy dokument został oficjalnie przyjęty oraz podpisany.
 • Nawiązania filmowe w części pierwszej. Do Szczęk – po skoku Bena z rufy U.S.S. Intrepid Sadusky mówi „Mądra rybka”, dokładnie tak, jak Quint podczas polowania na rekina-ludojada. Do Poszukiwaczy Zaginionej Arki – bohaterowie muszą czekać, aż słońce będzie w odpowiednim położeniu, żeby dowiedzieć się, gdzie są ukryte okulary. Indiana Jones miał podobnie. Do Twierdzy – Nicholas Cage, stojąc w luku „Charlotte” z zapaloną flarą w ręku, mówi „You shoot me, I drop this, we all die”. Dokładnie te same słowa wypowiada w Twierdzy trzymając w ręku zieloną kulkę z gazem VX.
 • Za swoją rolę w Królowej Helen Mirren została zaproszona przez Królową Elżbietę na spotkanie. Niestety, nie mogła przyjąć zaproszenia, gdyż kręciła właśnie Księgę Tajemnic w Południowej Dakocie. Cóż za poświęcenie…
 • Kopie z filmem zostały dostarczone do kin pod fałszywą nazwą „Cynamon”. Nie wiem, o co chodzi, ale co tam, może to takie amerykańskie poczucie humoru…
 • Ciekawostka: w filmie John Wilkes Booth wychodzi z saloonu i wsiada na konia, by pojechać do teatru Forda i zabić Lincolna. W rzeczywistości ten przybytek znajdował się zaraz obok teatru.
 • Najbliższy górze Rushmore akwen wodny znajduje się ponad 5 mil dalej, no i nie ma w nim żadnych wysepek i skał, jak to zostało pokazane w filmie.
 • Ciekawostka: w jednej ze scen Riley podnosi sztabę złota, ogląda ją i wkłada do plecaka. Wszystko to wykonuje jedną ręką. Sztaba złota tej wielkości powinna ważyć co najmniej 20 kilogramów, a co za tym idzie, takie chucherko jak Riley powinno mieć duże problemy z podniesieniem jej jedną ręką.
 • Scena „balansowania na platformie” została zainspirowana animacją pt. Balance (https://www.imdb.com/title/tt0096880/).

CZY BĘDZIE KOLEJNA CZĘŚĆ?

Myślę, że po sukcesie obu części jest to już przesądzone, tym bardziej, że druga jedynie po trzech tygodniach wyświetlania wyrównała wynik części pierwszej. Pytanie więc nie powinno brzmieć, czy będzie, tylko – o czym będzie? Idąc tropem twórców, część pierwsza wyjaśniała zagadki z Wojny o Niepodległość, czyli z wieku osiemnastego, część druga natomiast zajmowała się Abrahamem Lincolnem i wojną secesyjną, czyli wiekiem dziewiętnastym. Wychodzi na to, że teraz czeka nas wiek dwudziesty, a co za tym idzie może I albo II wojna światowa. Może twórcy zaskoczą nas jakimiś rewelacjami związanymi z prezydentami Wilsonem albo Rooseveltem? A może o innych? A może dowiemy się, że Pearl Harbor tak naprawdę było jedną wielką ściemą, zaplanowaną, ażeby ukryć fakt znalezienia w przybrzeżnych wodach skarbu Atlantydy, który to historycy źle ulokowali geograficznie? Kto wie…

Tekst z archiwum film.org.pl.

 

Ostatnio dodane