Sequele

SEQUELE SILENT HILL

Autor: Tekst gościnny
opublikowano

Adaptacje legendarnej serii gier.

Autorem opisu jest Rafał Kędzierski.

SILENT HILL

TYTUŁ POLSKI: SILENT HILL
ROK PRODUKCJI: 2006
REŻYSERIA: Christophe Gans

WYSTĄPILI:
Radha Mitchell, Sean Bean, Laurie Holden, Jodelle Ferland, Alice Kriege
Mała Sharon cierpi na tajemniczą chorobę – lunatykuje, a w koszmarach wykrzykuje nazwę zagadkowej miejscowości: Silent Hill. Jej matka, Rose, sprzeciwia się zdaniu swojego męża, który uważa że ich przybrana córka powinna zostać umieszczona w szpitalu.  Bez jego wiedzy postanawia zabrać dziewczynkę do Silent Hill. Gdy samochód Rose i Sharon zbliża się do opustoszałego miasta, przed maskę wybiega tajemnicza postać, powodując wypadek. Rose traci przytomność, a kiedy ją odzyskuje, zauważa że otoczenie okryte jest całunem gęstej mgły, a co gorsza – z samochodu zniknęła Sharon. Bohaterce nie pozostaje nic innego, jak wyruszyć na poszukiwania córki.
Film Christophe Gansa jest dość luźno oparty na wydarzeniach z pierwszej części gry „Silent Hill”, wydanej w 1999 roku na PlayStation. Obraz nie jest adaptacją idealną – odstępstwa od pierwowzoru są spore, atmosfera nieco słabnie pod koniec, a wcześniej bywa zakłócana przez epizody z mężem Rose oraz parę nie do końca udanych dialogów. To jednak najdojrzalsza adaptacja gry wideo, jaka do tej pory powstała, a także nietuzinkowy i inteligentny horror dla widzów ceniących sobie coś więcej, niż jedynie trupy wyskakujące z szafy. „Silent Hill” wyróżnia się także fenomenalną stroną wizualną, ze wspaniałymi zdjęciami i scenografią na czele. Do tego dochodzi klimatyczny soundtrack wprost z gry, całkiem niezła (a miejscami bardzo dobra) gra aktorska oraz projekty potworów, granych przez zawodowych tancerzy.

 

SILENT HILL: REVELATION

TYTUŁ POLSKI: SILENT HILL: APOKALIPSA 3D
ROK PRODUKCJI: 2012
REŻYSERIA: Michael J. Bassett

WYSTĄPILI:
Adelaide Clemens, Sean Bean, Radha Mitchell, Carrie-Anne Moss, Malcolm McDowell

Heather i jej ojciec Harry od lat przenoszą się z miejsca na miejsce, za każdym razem zmieniając tożsamość. Jednak w dniu osiemnastych urodzin bohaterki, dookoła niej zaczynają dziać się niewyjaśnione i makabryczne rzeczy. Ostatecznie Harry zostaje porwany, a Heather musi wyruszyć do Silent Hill, by go uratować. Wstęp do historii wydaje się banalny… i taki też jest w rzeczywistości.
„Silent Hill: Revelation” to bezpośredni sequel filmu Christophe Gansa, a także adaptacja gry „Silent Hill 3”.  Film usiłuje odpowiedzieć na pytanie, co stało się z Rose i Sharon po wydarzeniach z pierwowzoru oraz jak to naprawdę było z rzekomymi mocami udręczonej Alessy. „Usiłuje” to jednak słowo-klucz. Historia jest kontynuowana bardzo nieudolnie; film nie tylko nie wyjaśnia wielu rzeczy, ale wręcz neguje pewne wydarzenia z poprzednika i całkowicie zmienia ich sens. Jednak co gorsza, klimat sequela nawet nie dorasta do pięt atmosferze poprzednika.

 

CIEKAWOSTKI:

  • Pierwsza wersja scenariusza filmu „Silent Hill” znacznie różni od tego, co ostatecznie nakręcono. Rola męża Rose była znacznie ograniczona, inaczej wyglądała także choroba Sharon oraz zakończenie historii.
  • Aktorzy, którzy pojawili się zarówno w „Silent Hill”, jaki „Silent Hill: Revelation”, to Sean Bean, Radha Mitchell, Deborah Kara Unger oraz Roberto Campanella – choreograf, wcielający się w rolę Piramidogłowego.
  • Robocza nazwa pierwszego filmu to „Centralia”. Jest to prawdziwe miasto, na historii którego wzorowano filmowe Silent Hill. Centralia została doszczętnie zniszczona po tym, jak pod ziemią doszło do zapłonu złóż węgla – producenci celowo utrzymywali nazwę „Silent Hill” w tajemnicy, by uchronić plan filmowy przed szturmem fanów gry.
  • W pierwszym filmie miasto Silent Hill zostało „zagrane” przez kanadyjskie Brantford. W Revelation za plan posłużyło natomiast Cambridge. Między 2006, a 2012 rokiem przemysłowe dzielnice Brantford zostały całkowicie odrestaurowane lub przebudowane, co uniemożliwiło kręcenie sequela w tym samym miejscu.
  • Silent Hill i SH: Revelation, to jedyne adaptacje gier w których bez skrępowania wykorzystano ścieżkę dźwiękową pochodzącą bezpośrednio z konsolowego pierwowzoru.
  • Do tej pory powstało dziewięć gier z cyklu Silent Hill: Silent Hill, Silent Hill 2, Silent Hill 3, Silent Hill 4, Silent Hill: Origins, Silent Hill: Homecoming, Silent Hill: Shattered Memories, Silent Hill: Downpour i Silent Hill: Book of Memories.

 

CZY BĘDZIE KOLEJNA CZĘŚĆ?

Obecne wyniki finansowe Revelation raczej nie wróżą powstania sequela. Przy 20 mln $ budżetu, film zarobił niewiele ponad 30 mln $ – a jako typowo Halloweenowa pozycja nie miał praktycznie żadnej konkurencji. Film został również dosłownie zmiażdżony przez krytyków. Z drugiej strony ci sami producenci wypluwają co dwa lata tragiczne odsłony serii Resident Evil, więc nigdy nie wiadomo…

Ostatnio dodane