Sequele

SEQUELE – Rocky

Autor: Tomasz Urbański
opublikowano

ROK PRODUKCJI: 1976
DYSTRYBUCJA W POLSCE: ITI, Warner, Imperial
REŻYSERIA: John G. AvildsenWYSTĄPILI:
Sylvester Stallone
Talia Shire
Burt Young
Carl Weathers
Burgess Meredith
Thayer David
Joe Spinell

Bokser Rocky, pochodzący z nizin społecznych i sportowych, otrzymuje propozycję nie do odrzucenia. Ma jedyną, niepowtarzalną i wyjątkową szansę stanąć na ringu i walczyć z mistrzem świata wagi ciężkiej Apollo Creedem. Wraz z trenerem Mickey’em przygotowuje się do pojedynku życia, mającym zaważyć na jego dalszej karierze. W tym samym czasie próbuje zawładnąć sercem nieśmiałej Adrian. Rewelacyjny obraz, który zaważył na dalszej karierze… Sylvestra Stallone. Osiągnął zarówno sukces artystyczny, jak i kasowy. Dramat obyczajowy z domieszką sportu, z kapitalnie nakręconymi scenami walki spowodował grad nagród. Film otrzymał Oscary za najlepsze zdjęcia, reżyserię i film, oraz nominacje dla aktorów (Stallone, Shire, Young, Meredtih). Stallone napisał scenariusz lecz wytwórnia United Artist rolę Rocky’ego chciała powierzyć komu innemu. Jednak upór Sly’a doprowadził do tego, że to on zagrał główną rolę… a dzięki niej stał się jednym z najpopularniejszych aktorów 3 dekad.

ROK PRODUKCJI: 1979
DYSTRYBUCJA W POLSCE: ITI, Warner
REŻYSERIA: Sylvester StalloneWYSTĄPILI:
Sylvester Stallone
Talia Shire
Burt Young
Carl Weathers
Burgess Meredith
Tony Burton
John Spinell

Po wyczerpującej walce i otrzymanej sporej sumce pieniędzy Rocky odbija się od dna. Staje się popularny, żeni się z Adrian, wkrótce dowiaduje się, że zostanie ojcem. Niestety po sporych zakupach pieniądze się kończą, z pracą krucho i rysują się pierwsze kłopoty małżeńskie. Jedynym wyjściem jest rewanż i ponowne starcie z Apollo. Pojawiają się też kłopoty z ciążą Adrian. Rocky nie bacząc na trudności podejmuje ponownie morderczy trening i staje na ringu, aby walczyć o tytuł mistrza świata wagi ciężkiej. Idąc za ciosem po 3 latach Sylvester Stallone już sam nakręcił drugą część Rocky’ego. Trzeba przyznać, że udało mu się to. Niewiele ustępuje oryginałowi, co prawda więcej tu jest wplecionych wątków sentymentalnych, ale wcale nie zmienia to faktu, że historia trzyma się przysłowiowej kupy i ogląda się znakomicie. Finałowa walka jest świetnie sfilmowana, dramaturgiczna i nawet po tylu latach dostarcza wielu emocji i napięcia.

ROK PRODUKCJI: 1982
DYSTRYBUCJA W POLSCE: ITI, Warner
REŻYSERIA: Sylvester StalloneWYSTĄPILI:
Sylvester Stallone
Talia Shire
Burt Young
Carl Weathers
Burgess Meredith
Mr. T
Hulk Hogan

Nowo upieczony mistrz świata używa życia i bez problemów nokautuje kolejnych rywali do odebrania pasa. Wkrótce jednak pojawia się niezwykle groźny przeciwnik, który w mgnieniu oka odbiera Rocky’emu tytuł oraz śmiertelnie rani trenera Mickey’a. Po chwilowej dezorientacji Rocky zaczyna trening (z nowym przyjacielem… Apollo Creed’em), który ma przywrócić mu szybkość i siły, by odzyskać utracony pas mistrzowski. Ta część to dość drastyczna zmiana nastroju. Stallone postawił na efektowność zapominając trochę o warstwie dramatycznej. Jednak mistrzowskie zdjęcia walk rekompensują luki w scenariuszu i film ogląda się szybko, żwawo i z wypiekami na twarzy. Do tego odcinka grupa Survivor nagrała słynny utwór „Eye Of The Tiger”.

ROK PRODUKCJI: 1985
DYSTRYBUCJA W POLSCE: ITI, Warner
REŻYSERIA: Sylvester StalloneWYSTĄPILI:
Sylvester Stallone
Talia Shire
Burt Young
Carl Weathers
Dolph Lundgren
Brigitte Nielsen
Tony Burton

Zaaranżowana, „przyjacielska” walka bokserska między bokserem amerykańskim, powracającym na ring Apollo Creedem i radzieckim Ivanem Drago, kończy się tragiczną śmiercią tego pierwszego. Rocky decyduje się na walkę w Moskwie, mającą być zemstą za śmierć przyjaciela. Film powstał w tym samym czasie co Rambo II i jest „troszkę” polityczny 🙂 Jednak walka z ogromnym bokserem radzieckim małego choć zwinniejszego Rocky’m robi olbrzymie wrażenie i dla niej warto obejrzeć cały film. Świetnie wypadły też sceny z treningiem Rocky’ego w mroźnym Związku Radzieckim. Film jest najkrótszy z całego cyklu.

Ostatnio dodane