Sequele

SEQUELE – Ptaki

Autor: Tomasz Urbański
opublikowano

TYTUŁ POLSKI: Ptaki
ROK PRODUKCJI: 1963
DYSTRYBUCJA W POLSCE: ITI
REŻYSERIA: Alfred Hitchcock
WYSTĄPILI:

Jessica Tandy
Suzanne Pleshette
Veronica Cartwright
Charles McGraw
Ethel Griffies
Ruth McDevitt

Melanie Daniels, zauroczona spotkaniem z adwokatem Mitchem Brennerem w sklepie zoologicznym, postanawia podążyć jego śladem i przybywa do małego miasteczka Bodega Bay. Wkrótce po dotarciu na miejsce zostaje zaatakowana przez mewę. Okazuje się, że nie była jedyną. Wkrótce miasteczka nawiedzają ogromne hordy ptaków różnych gatunków, które atakują ludzi, dotkliwie raniąc bądź zabijając. Rozpętuje się koszmar. Ptaki jak szybko się pojawiają, równie szybko znikają. Jedynym ratunkiem w obliczu takiego zagrożenia jest ucieczka z Bodega Bay. Przy okazji pomiędzy Mitchem a Melanie rodzi się uczucie. Absolutnie klasyczny, mistrzowski i genialny film jednego z najważniejszych i największych reżyserów świata. Film, który przeraża do dziś, nie starzejąc się ani odrobinę. Jak zwykle kunszt reżyserski i odpowiednio dozowane napięcie gwarantują niezapomniane wrażenia i doskonałą rozrywkę, która w wypadku Mistrza staje się czymś więcej, arcydziełem gatunku i jednym z najważniejszych thrillerów wszechczasów. Pozycja obowiązkowa dla każdego miłośnika kina (i nie tylko).

TYTUŁ POLSKI: Ptaki II
ROK PRODUKCJI: 1994
DYSTRYBUCJA W POLSCE: ITI
REŻYSERIA: Rick Rosenthal/Alan Smithee
WYSTĄPILI:

Brad Johnson
Chelsea Field
James Naughton
Jan Rubes
Tippi Hedren
Stephanie Milford
Megan Gallacher
Richard K. Olsen

Nauczyciel biologii Ted wraz z żoną i dwójką dzieci przybywa odpocząć od zgiełku miasta na małą wysepkę. Zamieszkują w letnim domku oddając się kontemplacji w spokoju i ciszy. Ten rozkoszny stan zakłócają początkowo niewinne zaczepki ptaków, które z czasem stają się coraz groźniejsze, by wkrótce stać się niebezpiecznymi dla życia rodziny, jak i okolicznych mieszkańców. Narasta zagrożenie życia. Sytuację próbuje – z mizernym skutkiem – opanować burmistrz miasteczka. Śmiało mogę stwierdzić, że to jeden z najgorszych sequeli jakie dane mi było obejrzeć, a jednocześnie świetny argument dla przeciwników tego typu filmów. Trzeba być albo szaleńcem, albo geniuszem, aby próbować zrobić coś chociażby dorównującego pierwowzorowi Hitchcocka. Wszystko w tym filmie jest złe, nie ma sensu wymieniać co, bo szkoda chociażby klawiszy w mojej magicznej srebrnej klawiaturze:) Zastanawia mnie jedno: w jaki sposób udało się producentom filmu nakłonić do występu Tippi Hedren. Jednym słowem koszmar.

CIEKAWOSTKI:

 • Jedyną osobą, która zagrała w obydwu częściach “The Birds” była Tippi Hedren (dwie różne role).
 • Aby tradycji stało się zadość, reżyser “The Birds” Alfred Hitchcock pojawił się w epizodycznej roli w swym filmie (wraz ze swymi psami).
 • Oba filmy są luźno oparte na podstawie powieści Daphne Du Maurier.
 • Podczas zdjęć, Tippi Hedren wiele wycierpiała. Zarówno fizycznie (zraniona w twarz przez tytułowych bohaterów), jak i psychicznie (scena na strychu).
 • To jeden z pierwszych filmów, które nie kończą się po napisie “The End”.
 • Córką Tippi Hedren jest Melanie Griffith.
 • Książka Daphne Du Maurier była adaptowana już w latach 50-tych XX wieku (zarówno w radio jak i telewizji – jako jeden z odcinków serialu “Danger”).
 • Pierwsza część miała alternatywne zakończenie, które w dodatkach dvd jest zaprezentowane w postaci storyboardów.
 • Kruk z plakatów reklamujących film “The Birds” nie pojawił się w samym obrazie.
 • Niezwykle sugestywny i oryginalny okazał się polski plakat do filmu Hitcha.
 • W pierwszym filmie nie ma muzyki. Jednak stały współpracownik Hitchcocka Bernard Herrmann został zatrudniony do produkcji w charakterze koordynatora dźwięku.
 • Bardzo pomysłowy i zabawny jest oryginalny zwiastun filmu Hitchcocka, w którym pierwsze skrzypce gra sam reżyser.
 • Reżyser drugiej części Rick Rosenthal, zrezygnował z prezentacji swojego nazwiska w napisach początkowych filmu. Postanowił zastąpić je uniwersalnym i niezbędnym w takich wypadkach nazwiskiem Alan Smithee.
 • “The Birds II: Land’s End” to film telewizyjny.
 • W planach jest produkcja remake’u “The Birds”. Premiera zapowiadana jest na 2006 rok.

CZY BĘDZIE KOLEJNA CZĘŚĆ?

Ten pomysł, mam wrażenie, byłby zabójczy dla producentów takiego obrazu. Mając w pamięci część drugą nie powinni przenigdy tego robić. Jak się okazuje ktoś postanowił “poprawić” Hitcha robiąc remake…

Tekst z archiwum film.org.pl

Ostatnio dodane