Sequele

SEQUELE – Psy

Autor: Tomasz Urbański
opublikowano

ROK PRODUKCJI: 1992
DYSTRYBUCJA W POLSCE: Silesia, ITI
REŻYSERIA: Władysław PasikowskiWYSTĄPILI:
Bogusław Linda
Marek Kondrat
Cezary Pazura
Janusz Gajos
Agnieszka Jaskolka
Zbigniew Zapasiewicz
Tomasz Dedek

Grupa esbeków, pomyślnie przechodząc weryfikację, zostaje zatrudniona w policji. Franz Maurer (główny bohater) podczas jednej z obław na gang złodziei traci 3 swych podwładnych. Węsząc większą sprawę, próbuje zwerbować do współpracy swego dawnego znajomego, Ola. Jednak kończy się to fiaskiem bo, Olo znalazł już nowych pracodawców. Poza tym w sprawę zostaje zamieszana Andżela, dziewczyna Franza. Wielki hit polskich kin pierwszej połowy lat 90-tych. Młody gniewny Pasikowski zrobił film brudny, pełen przemocy, szargając wszelkie świętości. Czerpiąc najlepsze wzorce z kina amerykańskiego, stworzył film najlepszy w swojej karierze, znakomicie oddający to, co mogło dziać się po odzyskaniu wolności w 1989 roku. Kapitalne dialogi przeszły na stałe do języka potocznego, a z Bogusława Lindy Psy zrobiły największego twardziela polskiego kina, co z czasem stało się jego przekleństwem.

ROK PRODUKCJI: 1994
DYSTRYBUCJA W POLSCE: NVC, Monolith
REŻYSERIA: Władysław PasikowskiWYSTĄPILI:
Bogusław Linda
Cezary Pazura
Artur Żmijewski
Edward Linde-Lubaszenko
Radosław Pazura
Paweł Edelman
Aleksander Bednarz

Franz Maurer wychodzi z więzienia. Wraz z „Nowym” zostaje zwerbowany do gangu Radosława Wolfa. Jadą na Ukrainę odzyskać pieniądze od tamtejszych gangsterów. W kontakcie z policją wciąż jest jednak „Nowy”. Następna akcja okazuje się bardziej skomplikowana. Ten film to już po prostu dobre kino sensacyjne po polsku. Amerykański styl, jaki prezentuje Pasikowski sprawdza się i nie rażą zapożyczenia. Film z miejsca stał się dużym sukcesem, a duet Linda-Pazura stał się bardzo popularny. Krwiste dialogi i akcja to to, czego można się po tym filmie spodziewać.

CIEKAWOSTKI:

  • W pierwszej części filmu w napisach pojawia się nazwisko Jolanty Fraszyńskiej, która… nie pojawiła się w filmie.
  • W epizodycznych rolach w pierwszej części zagrały: Edyta Olszówka i Katarzyna Butowtt – znana modelka.
  • W obu częściach pojawili się: Bogusław Linda, Cezary Pazura, Edward Linde-Lubaszenko i Jan Machulski.
  • Także w dwóch częściach pojawił się Artur Żmijewski jako Radosław Wolf, jednak w pierwszej w napisach końcowych jego postać nazywała się „Elegant”.

CZY BĘDZIE KOLEJNA CZĘŚĆ?

A to byłoby całkiem ciekawe, choć zdecydowany spadek formy Pasikowskiego nie wróżyłby niczego dobrego.

Tekst z archiwum film.org.pl.

 

Ostatnio dodane