Sequele

SEQUELE – Prześladowca

Autor: Tomasz Urbański
opublikowano

TYTUŁ POLSKI: Prześladowca
ROK PRODUKCJI: 2001
DYSTRYBUCJA W POLSCE: Imperial
REŻYSERIA: John DahlWYSTĄPILI:
Paul Walker
Leelee Sobieski
Steve Zahn
Jessica Bowman
Stuart Stone
Dell Yount
Kenneth White

Lewis Thomas po zakończeniu roku akademickiego wyrusza samochodem w podróż do domu. W trakcie ma w planach zabranie ze sobą przyjaciółki Venny. Po drodze przyłącza się do niego brat opuszczający więzienie brat. Obydwaj wpadają na pomysł zakupienia radia CB w celu żartowania i kpienia z kierowców ciężarówek. Jeden niewybredny dowcip, polegający na umówieniu TIRowca o ksywie Rusty Nail z fikcyjną atrakcyjną dziewczyną Candy Cane w przydrożnym motelu kończy się tragicznie. Ginie niewinny człowiek, a żądny zemsty Rusty wybiera się w pościg za żartownisiami, do których dołączają Venna i jej koleżanka. Oszukany kierowca, nie przebierając w środkach, brutalnie rozprawia się z lekkomyślnymi młokosami. Zaskakujące, że przy tak wytartym schemacie udało się zrealizować całkiem przyzwoity kawałek rozrywki. Twórcy podeszli do filmu z dystansem, wprowadzając elementy czarnego humoru, nie pozbawiając go jednocześnie elementów napięcia. Swoje zrobiła obsada, która może nie jest elitą amerykańskiego aktorstwa, ale dobrze odnalazła się w swych rolach. Poza tym niezła muzyka, zdjęcia i nawet montaż robią dobry klimat filmowi. I chyba najjaśniejszy punkt programu. Badguy. Gość, którego do końca nie widać, ale słychać. I to bardzo wyraźnie i całkiem creepy. Film sprawdza się jako dodatek do piwa.

TYTUŁ POLSKI: Prześladowca 2
ROK PRODUKCJI: 2008
DYSTRYBUCJA W POLSCE: Imperial / CinePix
REŻYSERIA: Louis MorneauWYSTĄPILI:
Nicki Aycox
Nick Zano
Laura Jordan
Kyle Schmid
Mark Gibbon
Kathryn Kirkpatrick
Rob Carpenter

Bobby ze swoją narzeczoną Melissą i jej siostrą Kaylą wyruszają w podróż samochodową do Las Vegas, po drodze zabierając nowego kolegę, Nika. W połowie drogi na totalnym pustkowiu auto się psuje. Grupa wyrusza, szukając jakiegoś domostwa. Trafia do opuszczonego domu i tam znajduje będącego w świetnym stanie Chevroleta. Nie myśląc zbyt wiele, “pożycza” go. Wkrótce odzywa się właściciel samochodu, Rusty Nail, który w odwecie za kradzież porywa Bobby’ego, a pozostałą trójkę szantażuje. Jego planem jest dekapitacja całej grupy. Melissa podejmuje wyzwanie i robi wszystko, by uratować narzeczonemu życie. Sequel cierpi na przypadłość drugich części realizowanych bezpośrednio na rynek DVD. Po pierwsze, scenariusz jest bliźniaczo podobny do oryginału. Po drugie, obsada, która niestety ma spore braki w warsztacie. Po trzecie, postaci, którym ciężko kibicować. Reszta jest w najlepszym wypadku poprawna, a zakończenie marne i kiepsko zrealizowane (widać mały budżet). Z drugiej strony nie spodziewałem się niczego innego.

CIEKAWOSTKI:

  • Scenarzysta pierwszej części, jeszcze nie tak popularny J.J. Abrams (późniejsze Lost, Mission: Impossible III) wyraźnie inspirował się filmem Duel swojego guru Stevena Spielberga.
  • Rusty’ego Naila w pierwszej części zagrał Matthew Kimbrough, natomiast głos podkładał mu Ted Levine. W sequelu Nailem został Mark Gibbon.
  • Pierwsza część ma aż pięć alternatywnych zakończeń (dostępne na dvd) i wycięte sceny.
  • W pierwszym filmie można usłyszeć głos Erica Robertsa (radiowca).
  • Rusty Nail jeździ ciężarówką 359 Peterbilt.
  • Roboczy podtytuł sequela to: End Of The Road.

CZY BĘDZIE KOLEJNA CZĘŚĆ?

Wygląda na to, że powstanie kolejnych odcinków Joy Ride jest tylko kwestią czasu. Nie ma co się łudzić. Jeśli powstaną, będą to produkcje kierowane od razu na rynek DVD.

Tekst z archiwum film.org.pl.

 

Ostatnio dodane