Sequele

SEQUELE – Poznaj mojego tatę

Autor: Tomasz Urbański
opublikowano

TYTUŁ POLSKI: Poznaj Mojego Tatę
ROK PRODUKCJI: 2000
DYSTRYBUCJA W POLSCE: Imperial
REŻYSERIA: Jay RoachWYSTĄPILI:
Robert De Niro
Ben Stiller
Teri Polo
Blythe Danner
Jon Abrahams

Szalenie i nieprzytomnie zakochany Greg Focker postanawia oświadczyć się Pam Byrnes. Znakomitą okazją jest ślub jej młodszej siostry i wizyta całej rodziny w domu państwa Byrnesów, w której bierze udział również ona wraz ze swym ukochanym. Wizyta jest dla Grega wielkim wyzwaniem, gdyż wyraźnie „cięty” na niego jest Jack – głowa rodziny, który skrywa przed przyszłym (ewentualnym) zięciem pewną tajemnicę. Focker stara się jak może, by wypaść jak najlepiej przed całą familią, jednak nie zawsze, a raczej wcale, mu to nie wychodzi. Przebojowa, lekka komedia, która jest kolejną próbą udowodnienia, że De Niro jednak rozśmieszyć potrafi. Ben Stiller gra wciąż na jednej nucie, jak w wielu swych filmach – lekko safandułowatego, niezdarnego, ale poczciwego i dobrego chłopaka, który nikomu nie chce się narazić. Wielki De Niro może nie rewelacyjny, ale świetnie wcielił się w lekko szajbniętego przyszłego teścia, wyraźnie tę postać przerysowując. Film to świetny przerywnik od ciężkich (ale znakomitych) ról pana Roberta.

TYTUŁ POLSKI: Poznaj Moich Rodziców
ROK PRODUKCJI: 2004
DYSTRYBUCJA W POLSCE: Imperial
REŻYSERIA: Jay RoachWYSTĄPILI:
Robert De Niro
Ben Stiller
Dustin Hoffman
Barbra Streisand
Teri Polo
Blythe Danner
Owen Wilson

Zaręczeni Pam i Greg powoli myślą o ślubie. Wstępna data jest już ustalona, jednak przed tą piękną uroczystością czeka ich jeszcze jedna „przeszkoda”. Spotkanie rodziców Pam z państwem Fockers (w polskim tłumaczeniu: Pieprz). W pewien piękny weekend przyszli małżonkowie wyruszają w długą podróż nowoczesnym autem campingowym wraz z Jackiem, Diną Byrnes i ich wnukiem do rodzinnego domu Grega. Obawy młodych wiążą się z kłopotami w porozumieniu rodziców z powodu różnic w światopoglądzie i stylu życia. Byrnsowie to rozsądni, stateczni, zrównoważeni i stonowani małżonkowie w przeciwieństwie do szalonych, namiętnych, uwielbiających uprawiać i mówić o seksie Pieprzów (ojciec miłośnik capoeiry, mama instruktorka seksu dla osób starszych). Kłopoty murowane. Ponowne spotkanie z Gregiem i jego przyszłym teściem niestety trochę zawodzi. Zgromadzenie tak znakomitej obsady miało zagwarantować wyśmienitą zabawę, a skończyło się na dość schematycznej, żeby nie powiedzieć sztampowej komedyjce. Owszem, jest się z czego pośmiać, ale nie tego oczekuje się od aktorów takiego kalibru. jak Dustin Hoffman czy Robert De Niro, by serwowali nam żarty fizjologiczne. Mam nadzieję, że producenci mocno zastanowią się zanim powstanie trzecia część.

TYTUŁ POLSKI: Poznaj Naszą Rodzinkę
ROK PRODUKCJI: 2010
DYSTRYBUCJA W POLSCE: Imperial
REŻYSERIA: Jay RoachWYSTĄPILI:
Robert De Niro
Ben Stiller
Owen Wilson
Blythe Danner
Jessica Alba
Dustin Hoffman
Barbra Streisand

Greg i Pam Fockerowie są szczęśliwymi rodzicami bliźniaków Henry’ego i Samanthy. Wciąż większe wymagania finansowe rodziny zmuszają Grega do podjęcia dodatkowego zajęcia jako przedstawiciel medyczny. Teść, Jack Byrnes, podejrzewa go jednocześnie o romans z nowa przełożoną. Focker musi stanąć na wysokości zadania, udowadniając swoją niewinność, organizując przyjęcie dla dzieci i chroniąc jednocześnie żonę przed dawnym adoratorem Kevinem. Kolejne spotkanie z szalonym teściem i nieco zagubionym zięciem to najsłabsza część cyklu. Film opiera się na znanych wcześniej gagach, niestety bardzo słabych (i wymuszonych) epizodach Barbry Streisand, Dustina Hoffmana i Harveya Keitela. Jasnym punktem jest Owen Wilson i jego niezwykle stoicki i przyjazny ton. Kompletnie obezwładniający. Film zbędny, będący typowym, acz znośnym zapychaczem czasu.

CIEKAWOSTKI:

  • Pierwotnie Grega miał grać Jim Carrey. Wymyślił nawet kilka gagów, m.in. nazwisko głównego bohatera.
  • We wszystkich częściach na napisach końcowych zobaczyć można Jacka Byrnesa obserwującego domowników.
  • Telewizyjna wersja sceny, kiedy Greg przedstawia się rodzicom Pam w pierwszej części jest złagodzona (chodzi o wymowę jego nazwiska).
  • Dwie sceny wycięte znalazły się w wydaniu dvd Meet The Parents, nie umieszczono jednak sceny z trailera, której zabrakło w filmie. Chodzi o ujęcia z wykrywaczem dymu.
  • Co poniektórych zmylić może polskie tłumaczenie obu filmów. Pierwsza część w oryginale Meet The Parents została przetłumaczona jako Poznaj Mojego Tatę, tymczasem dosłowne tłumaczenie tego tytułu to „Poznaj Moich Rodziców” – taki właśnie tytuł jest oficjalnym… drugiej części filmu, który w oryginale miał tytuł Meet The Fockers. Skomplikowane, prawda?
  • We wszystkich częściach pojawili się Robert De Niro, Ben Stiller, Teri Polo, Owen Wilson i Blythe Danner.
  • Little Fockers to szósty wspólny film Roberta De Niro i Harveya Keitela, nie licząc pierwszej części Artura i Minimków, do której podłożyli głosy, oczywiście w wersji angielskiej.

CZY BĘDZIE KOLEJNA CZĘŚĆ?

Wygląda na to, że możemy na dłuższą chwilę odetchnąć od rodziny Fockersów. Trzecia część nie była już takim hitem, jak pozostałe dwie, dlatego producenci wstrzymali się przed realizacją kolejnych części.

Tekst z archiwum film.org.pl.

 

Ostatnio dodane