Sequele

SEQUELE – Potężne kaczory

Autor: Tomasz Urbański
opublikowano

TYTUŁ POLSKI: Potężne Kaczory
ROK PRODUKCJI: 1992
DYSTRYBUCJA W POLSCE: Imperial
REŻYSERIA: Stephen HerekWYSTĄPILI:
Emilio Estevez
Joss Ackland
Lane Smith
Heidi King
Joshua Jackson
Elden Henson

Prawnik Gordon Bombay za jazdę po pijanemu otrzymuje nakaz sądowy opieki nad bandą rozwydrzonych i niepokornych dzieciaków z drużyny hokejowej. Dla Bombaya jest to wielka szansa, gdyż właśnie jako trener może spełnić się w tej dyscyplinie, pamiętając swoją zaprzepaszczoną karierę dobrze zapowiadającego się zawodnika. Zespół wybiera nazwę dla drużyny, a Gordon szybko zyskuje respekt w oczach młodych hokeistów. Słaba i przegrywająca wszystko, co się da drużyna, nagle po wielu ciężkich treningach zaczyna wygrywać w lidze, by w finale spotkać się z dawnym zespołem i trenerem Gordona. Klasyczny film familijny Disneya spokojnie dający się oglądać. Zawiera wszystko, co charakterystyczne dla takich produkcji, czyli nienachalny humor, dydaktyczne wtręty, morały, pochwałę współzawodnictwa, prawości, braterstwa, uczciwości itp. Ogląda się całkiem znośnie dzięki dobrze dobranej obsadzie (głównie tytułowych “Kaczorów”), zręcznie zrealizowanym meczom i przyjemnej hmmm… aurze towarzyszącej filmowi. Mimo wszystko w głównej mierze to film dla dzieci.

TYTUŁ POLSKI: Potężne Kaczory 2
ROK PRODUKCJI: 1994
DYSTRYBUCJA W POLSCE: Imperial
REŻYSERIA: Sam WeismanWYSTĄPILI:
Emilio Estevez
Kathryn Erbe
Michael Tucker
Joshua Jackson
Matt Doherty
Jan Rubens

Ogromny sukces drużyny “Potężnych Kaczorów”, którego “ojcem” był Gordon Bombay sprawił, że właśnie ta drużyna ze swoim trenerem będzie reprezentować Stany Zjednoczone na Młodzieżowych Igrzyskach Dobrej Woli w Los Angeles. Do drużyny dołącza kilku nowych graczy, m.in. Ken Wu, Dean Portman czy Luiz Mendoza, mających za zadanie wnieść trochę świeżości do gry, a jednocześnie wzmocnić zespół, bo rywale są wyjątkowo silni. Wydaje się, że największy problem będzie z reprezentacją Islandii, która jest pewna zwycięstwa w Igrzyskach. Tymczasem “Kaczory” smakując “wielkiego świata” praktycznie tracą swą siłę i moc. Film robiony “na siłę”, próbuje zdyskontować dość zaskakujący sukces pierwszej części. Niestety twórcy zapomnieli, co to humor, przez co cały przekaz filmu pełen dydaktycznych wstawek jest niezwykle ciężkostrawnym bełkotem, z którym niewielu może się uporać. Poza tym Emilio Estevez jest tylko cieniem samego siebie.

TYTUŁ POLSKI: Potężne Kaczory 3
ROK PRODUKCJI: 1996
DYSTRYBUCJA W POLSCE: Imperial
REŻYSERIA: Robert LiebermanWYSTĄPILI:
Emilio Estevez
Jeffrey Nordling
David Selby
Heidi Kling
Joshua Jackson
Elden Henson

“Potężne Kaczory” dorastają. Dzięki sukcesom sportowym cała drużyna otrzymuje stypendium w college’u Eden Hall w Minnesocie. Już od początku roku szkolnego spotykają się z niechęcią oficjalnej drużyny hokejowej reprezentującej szkołę. Spotkanie na tafli lodowej wydaje się być nieuniknione. Tymczasem spore problemy ze sobą ma kapitan “Kaczorów” Charlie Conway, a drużyna po raz kolejny stoi na krawędzi rozpadu. Niestety, tym razem pomóc im nie może dawny trener Gordon Bombay. Właściwie to nie wiadomo do kogo skierowany był ten film. Bohaterowie już dorośli, a problematyka przedstawiona jest niezwykle banalnie i irytująco. Na głównego bohatera wyrósł Charlie, grany przez Joshuę Jacksona, który dobrym aktorem nie jest i całego filmu, mimo pomocy Esteveza, nie uratował. Już lepiej z wytwórni Disney’a obejrzeć sobie po raz kolejny Króla Lwa czy innego Tarzana.

CIEKAWOSTKI:

 • Drużyna The Mighty Ducks istnieje naprawdę. Nazwę taką przyjął klub z Anaheim, który po dziś dzień gra w NHL (National Hockey League). Niestety należy do ligowych słabeuszy…
 • W Polsce na kasetach video pierwsza część cyklu pojawiła się pod tytułem Champions (podobnie jak na rynku angielskim). Jednak w telewizji emitowana była jako The Mighty Ducks.
 • Gracz “Jastrzębi” z numerem 10 w pierwszej części nosi nazwisko Herek, tak jak reżyser filmu.
 • W rolach graczy szkoły Eden Hall z trzeciej części pojawili się aktorzy, którzy grali hokeistów drużyny “Jastrzębi” z pierwszego odcinka.
 • Emilio Estevez zagrał w trzeciej części, aby sfinansować swój projekt The War At Home.
 • Poza filmami fabularnymi Disney wyprodukował serial animowany Mighty Ducks (tylko jeden sezon, 1996/1997), który liczył 26 półgodzinnych odcinków oraz jeden dłuższy, godzinny odcinek (Mighty Ducks The Movie: The First Face-Off). Głosów nie użyczył nikt z oryginalnej obsady, natomiast pojawili się m.in. Ian Ziering, Dennis Franz, Tim Curry oraz James Belushi.
 • W części drugiej pojawił się legendarny hokeista Wayne Gretzky.
 • We wszystkich trzech częściach pojawili się Emilio Estevez, Shaun Weiss oraz “Kaczory”, czyli Joshua Jackson, Elden Ratliff, Garette Ratliff Henson, Vincent Larusso, Matt Doherty i Marguerite Moreau.
 • W części pierwszej i trzeciej pojawili się Joss Ackland oraz Heidi Kling.
 • W pierwszych dwóch częściach pojawił się jeden z “Kaczorów” Brandon Quintin Adams, jednak nie zatrudniono go do ostatniego “odcinka”. W podobnej sytuacji, tyle że już po pierwszej części, znalazły się inne “Kaczory”, których nie zatrudniono do pierwszego sequela: Aaron Schwartz, J.D. Daniels, Jussie Smollett, Jane Plank i Danny Tamberelli.
 • “Zmiana warty” w drugiej części w obozie “Kaczorów” zaowocowała występami również w trzeciej Justina Wonga, Kenana Thompsona, Ty O’Neala, Aarona Lohra, Mike’a Vitora i Scotta Whyte’a.

CZY BĘDZIE KOLEJNA CZĘŚĆ?

To już prawie dekada odkąd wyprodukowano ostatnią część. Formuła cyklu wyczerpała się zupełnie. Choć Disney kilkakrotnie udowodnił, że w produkcji sequeli jest liderem, więc wcale bym się nie zdziwił, gdyby pojawił się kolejny obraz o “Potężnych Kaczorach”.

Tekst z archiwum film.org.pl.

 

Ostatnio dodane