Sequele

SEQUELE – Pierwsza liga

Autor: Tomasz Urbański
opublikowano

TYTUŁ POLSKI: Pierwsza Liga
ROK PRODUKCJI: 1989
DYSTRYBUCJA W POLSCE: Imperial, Warner
REŻYSERIA: David S. WardWYSTĄPILI:
Tom Berenger
Charlie Sheen
Corbin Bernsen
Margaret Whitton
Rene Russo
Wesley Snipes
James Gammon

Po śmierci właściciela drużyny baseballowej Cleveland Indians, cały majątek przejmuje jego żona Rachel Phelps. Jej celem jest przeniesienie klubu do Miami. Nie jest to zbyt trudne, bo od dłuższego czasu wyraźnie ekipie pod wodzą trenera Browna nie wiedzie się najlepiej, co odzwierciedlają puste trybuny na każdym meczu. Wdowa Phelps kompletuje drużynę podstarzałych gwiazd i wyjątkowo ekstrawaganckich zawodników, aby plan szybko i w pełni się udał. Tymczasem gracze, dowiadując się o zamiarach właścicielki klubu, postanawiają grać na najwyższych obrotach, aby zdobyć tytuł mistrzowski, który zapobiegłby przeniesieniu drużyny. Całkiem dobra komedia z drugim, po futbolu amerykańskim, sportem narodowym Amerykanów – czyli baseballem. Przebojowa obsada, sporo gagów i niezłych dialogów oraz cała galeria kolorowych i charakterystycznych postaci czynią z filmu rozrywkę na niezłym poziomie.

TYTUŁ POLSKI: Pierwsza Liga II
ROK PRODUKCJI: 1994
DYSTRYBUCJA W POLSCE: Warner
REŻYSERIA: David S. WardWYSTĄPILI:
Tom Berenger
Charlie Sheen
Corbin Bernsen
James Gammon
Dennis Haysbert
Omar Epps
Alison Doody

Obrońcy tytułu mistrzowskiego, Indianie z Cleveland, nowy sezon zaczynają od serii fatalnych porażek. Jedynie przy ogromnym szczęściu, nie mówiąc o cudzie, dostają się do rozgrywek play-off. Zespół wzmacniają nowe indywidua jak Jack Parkman, Rube Baker czy japoński gracz Tanaka. Mają oni wspomóc drużynę i obronić z nią tytuł mistrzowski. Scenariusz jest bliźniaczo podobny, ale dzięki zaangażowaniu niemal całej obsady z oryginału film ogląda się z przyjemnością i wiadomym efektem „deja vu”. Niektóre dowcipy zwyczajnie podobne, rozwiązania „dramaturgiczne” nawet identyczne. Widać jednak, że cała ekipa nieźle się bawiła przy kręceniu drugiej części. Na uwagę zasługuje Pedro Cerrano, który zmienił wyznanie oraz świetne, zgryźliwe teksty komentatora Harry’ego Doyle’a.

TYTUŁ POLSKI: Pierwsza Liga III: Powrót Do Źródeł
ROK PRODUKCJI: 1998
DYSTRYBUCJA W POLSCE: Warner
REŻYSERIA: John WarrenWYSTĄPILI:
Scott Bakula
Dennis Haysbert
Takaaki Ishibashi
Jensen Daggett
Ted McGinley
Walton Goggins
Kenny Johnson

Po rozstaniu z zawodową ligą baseballa Gus Cantrell zostaje zatrudniony przez Rogera Dorna, dawnego gracza Clevelend Indians, a obecnie właściciela Minnesota Twins, do poprowadzenia podrzędnej drużyny baseballistów South California Buzz. Wraz z przyszłą żoną, Maggie, zadowolony z oferty Gus przyjeżdża na wiosenne treningi, gdzie okazuje się, że ma do czynienia z bandą nieokrzesanych, szalonych i nieprzewidywalnych dziwaków. Czeka go masa pracy. Film wyraźnie odstaje od poprzednich części. Zarówno fabułą, obsadą, humorem, jak i budżetem. Łącznikiem z poprzednimi częściami są jedynie postaci (wciąż szalone), natomiast nie ma mowy o Indianach z Cleveland. Tę część można potraktować jako ciekawostkę i raczej nie zawracać sobie nią głowy. Jednak jednego nie można filmowi odmówić: znakomitego komentatora 🙂

CIEKAWOSTKI:

  • Aktorami, którzy zagrali we wszystkich częściach są Corbin Bernsen (Roger Dorn), Dennis Haysbert (Pedro Cerrano – wyznawca voodoo i buddy), Bob Uecker (Harry Doyle – komentator), Steve Yeager (trener ‚Duke’ Temple).
  • Po dwa występy w cyklu „zaliczyli”: Tom Berenger (Jake Taylor – 1,2), Charlie Sheen (Rick ‚Wild Thing’ Vaughn – 1,2), Takaaki Ishibashi (Taka Tanaka – 2,3), Eric Bruskotter (Rube Baker – 2,3), Margaret Whitton (Rachel Phelps – 1,2), James Gammon (trener Lou Brown – 1,2).
  • W drugiej części pojawił się gościnnie Jay Leno oraz reżyser F. Gary Gray.
  • Omar Epps zastąpił Wesley’a Snipesa z pierwszej części w roli Willie Maysa Hayesa.
  • Przy akcjach Ricka ‚Wild Thing’ Vaughna (w polskiej wersji miał m.in. ksywkę ‚Dzikus’) nie bez powodu usłyszeć można evergreen grupy The Troggs „Wild Thing”.
  • W zwiastunie pierwszej części znalazł się dialog między Rickiem a Jake’m zwany „Yellowstone”, którego zabrakło w filmie. Wykorzystano go natomiast w sequelu.
  • W zawodowej amerykańskiej lidze baseballa gra zespół Cleveland Indians.
  • W całej serii pojawiło się wielu zawodowych graczy w baseball. Niestety nazwisk nie wymienię, bo liga ta praktycznie popularna jest jedynie w Stanach Zjednoczonych.

CZY BĘDZIE KOLEJNA CZĘŚĆ?

Prawdopodobnie ujrzymy bohaterów ligi baseballa po raz czwarty. Warner Bros myśli o kolejnym filmie z jak największą liczbą bohaterów znanych z poprzednich części. Mają wrócić Tom Berenger, Charlie Sheen a nawet Wesley Snipes. Tylko czy powróci też Dennis Haysbert?

Tekst z archiwum film.org.pl.

 

Ostatnio dodane