Sequele

SEQUELE – Operacja Delta Force

Autor: Tomasz Urbański
opublikowano

TYTUŁ POLSKI: Operacja Delta Force
ROK PRODUKCJI: 1997
DYSTRYBUCJA W POLSCE: Polmedia
REŻYSERIA: Sam FirstenbergWYSTĄPILI:
Jeff Fahey
Ernie Hudson
Joe Lara
Frank Zagarino
Rob Stewart
Todd Jensen
Hal Halbrook

Podczas ściśle tajnych badań nad śmiertelnym wirusem w Mozambiku, grupa ekstremistów przypuszcza frontalny atak na laboratorium w celu wykradzenia toksyny. Urządzają masakrę, z której cało wychodzi jedynie major Jeffrey Tipton. Do schwytania przestępców przydzielona zostaje specjalna jednostka Delta Force z dowódcą Skipem Langiem na czele. Zwierzchnikiem całej operacji zostaje admirał Norman Henshaw. Współpraca Langa z Tiptonem nie układa się najlepiej z powodów osobistych, niemniej kooperacja jest konieczna, gdyż terroryści nie próżnują, porywając pociąg osobowy. Jadąca na chwytliwym tytule Delta Force produkcja ze sławnej wytwórni Nu Image kompletnie niczym nie zaskakuje. To typowe kino „strzelane” klasy C, na którym ciężko wysiedzieć do końca seansu. Aktorstwo nawet nie zasługuje na Złote Maliny, a jedyne, na co można popatrzeć, to momentami poprawnie zrealizowane sceny akcji. Ciekawostka to „niezła” obsada – ikony kina akcji klasy C właśnie (Jeff Fahey, Frank Zagarino, Rob Stewart, Joe Lara, Todd Jensen). Szerszemu ogółowi mogą mignąć znane twarze Ernie Hudsona (Ghostbusters 1 i 2) czy Hal Halbrooka (seria Smokey And The Bandit czy ostatni Shade).

TYTUŁ POLSKI: Operacja Delta Force II
ROK PRODUKCJI: 1998
DYSTRYBUCJA W POLSCE: Polmedia
REŻYSERIA: Yossi WeinWYSTĄPILI:
Michael McGrady
Simon Jones
Robert Patteri
Todd Jensen
Spencer Rochfort
Gavin Hood
J. Kenneth Campbell

Niebezpieczny terrorysta Flint Lukash ze swymi oddanymi ludźmi przejmuje amerykański tankowiec. Żąda 25 miliardów dolarów okupu. Do akcji musi wkroczyć doświadczona jednostka specjalna Delta Force pod dowództwem kapitana Skipa Langa. Dla niego samego sprawa jest również wyjątkowo ważna z powodów osobistych, gdyż kapitanem tankowca jest jego ojciec, Halsey Lang. Rozpoczyna się wyścig z czasem. Po raz 674 oglądamy w akcji dzielnych żołnierzy amerykańskich zaprowadzających porządek. W filmie irytuje nie tylko to, ale także żałosne aktorstwo, widoczne na ekranie niedostatki budżetu, wielkie dziury scenariuszowe i niekompetencja reżysera. Nawet obsada zmieniła się zupełnie, mimo tych samych bohaterów. Zawodzi wszystko, a nad filmem można tylko usiąść i zacząć płakać. Dla prawdziwych twardzieli.

TYTUŁ POLSKI: Operacja Delta Force III: Wyraźny Cel
ROK PRODUKCJI: 1998
DYSTRYBUCJA W POLSCE: brak
REŻYSERIA: Mike RoperWYSTĄPILI:
Jim Fitzpatrick
Bryan Genesse
Kevin Scannell
Greg Collins
Simon Jones
Gavin Hood
David Dukas

Wypuszczenie przez Stany Zjednoczone satelity Iris One, w celu lokalizacji i likwidacji karteli narkotykowych, powoduje ogromne wzburzenie bossów narkotykowych i jednocześnie ich wielkie straty finansowe. Zdeterminowani łączą siły i wstępują na ścieżkę wojenną przeciw USA, tworząc silną grupę terrorystyczną grożącą Stanom atakiem bronią chemiczną. Delta Force na czele ze Skipem Langiem otrzymuje zadanie schwytania przywódcy grupy i likwidacji zagrożenia. Zadanie wydaje się niezwykle trudne, gdyż w ogromnym niebezpieczeństwie jest już Nowy Jork. Kolejne spotkanie z grupą Langa dostarcza wielu „niesamowitych” zwrotów akcji, wybuchowej gry aktorskiej i całej masy niekonwencjonalnych rozwiązań fabularnych:). Oczu od telewizora nie mogłem oderwać z niedowierzania, że coś takiego mogło powstać. Porażające.

TYTUŁ POLSKI: Operacja Delta Force IV: Głęboki Uskok
ROK PRODUKCJI: 1999
DYSTRYBUCJA W POLSCE: brak
REŻYSERIA: Mike RoperWYSTĄPILI:
Greg Collins
Joe Lara
Justin Williams
Johnny Messner
Gary Hudson
Burnell Tucker
Johnny Myers

Kolejną misją jednostki Delta Force jest uwolnienie grupy sejsmologów porwanych na terenie byłej Jugosławii. Okazuje się, że poza porwaniem w sprawie kryje się coś więcej. Echem bowiem odbija się tajemniczy, ściśle tajny projekt Zeus. Po udanej operacji odbicia jeńców, ekipa kapitana Langa zostaje skierowana do przejęcia plutonu przemycanego do Turkmenistanu przez rosyjską mafię; przy okazji dowiaduje się, czym jest eksperyment Zeus i kto za tym wszystkim stoi. Ciężko pisać o kolejnym słabym filmie, który, jeśli by nie powstał, z pewnością nikt by z tego powodu nie płakał. Niemniej powstał i dałem radę go obejrzeć, co spowodowało niemałe torsje i odbiło się negatywnie na moim zdrowiu psychicznym. Koszmar.

TYTUŁ POLSKI: Operacja Delta Force V: Ślepy Ogień
ROK PRODUKCJI: 2000
DYSTRYBUCJA W POLSCE: brak
REŻYSERIA: Yossi WeinWYSTĄPILI:
Trae Thomas
Todd Jensen
Anthony Bishop
Gray Lawson
Pepper Sweeney
David Dukas
Jason Kennett

Jednostka specjalna Delta Force została otoczona przez grupy lokalnych buntowników i wywrotowców. Zamknięta w małej wiosce, kryje się w opuszczonej fabryce. Jedynym ratunkiem dla ocalałych jest podziemny tunel, którym mają zamiar uciec przed nieuchronną rzezią. W końcu jakieś zmiany. W poprzednich częściach Delta Force dzielnie walczyli o życie innych, a teraz sami są w pułapce. Zaskakujące. Poza tym zrezygnowano z ciągłości fabularnej i „wymieniono” bohaterów, choć właściwie nic to nie zmieniło, bo, mimo dotychczasowo tych samych postaci, nie można się było do nich przyzwyczaić z powodu ciągłych zmian aktorów. Jednak w dalszym ciągu to kiepska rozrywka kategorii C, która może być jedynie męcząca. Mało wymagającym widzom zapewne do gustu przypadną liczne strzelaniny.

CIEKAWOSTKI:

  • Zaskakująco duża jest ilość zmian i przetasowań personalnych w obsadzie każdego odcinka.
  • Skipa Langa w czterech częściach zagrało… czterech różnych aktorów: Jeff Fahey – w pierwszej, Michael McGrady – w drugiej, Jim Fitzpatrick – w trzeciej i Greg Collins – w czwartej.
  • Na domiar złego Greg Collins w trzeciej części grał postać McKinney’a, w którą w czwartym odcinku wcielił się Joe Lara, znany z pierwszej części z roli czarnego charakteru Nasha (zginął tam). Zakręcone, prawda?:)
  • Inne postaci też nie miały szczęścia do odtwórców: Sparksa grali: Rob Stewart (1), Gavin Hood (2,3), Gary Hudson (4). Hutchem byli: Todd Jensen (1), Spencer Rochfort (2), Bryan Genesse (3), Justin Williams (4). W roli McKinney’a pojawili się: Frank Zagarino (1), Robert Patteri (2), Greg Collins (3), Joe Lara (4). Admirał Norman Henshaw to: Hal Halbrook (1), Brian O’Shaughnessy (2), Burnell Tucker (4). W Lombardi’ego wcielili się: niezmordowany Todd Jensen (2) i David Dukas (3) a w Vickersa dwukrotnie Simon Jones (2, 3) i Johnny Messner (4).
  • Wszystkich przebił Todd Jensen, który za każdym razem, kiedy pojawił się na ekranie grał kogoś innego. W pierwszej części był Hutchem, w drugiej Lombardim, a w piątej Bobem Johnsonem.
  • Wszystkie odcinki Operation Delta Force (prócz drugiego – telewizyjnego) przeznaczone były od razu na rynek video/dvd.
  • Delta Force to bardzo nośna nazwa. Jeszcze przed serią Operation Delta Force szerszej grupie widzów dane było poznać 3-częściowy cykl Delta Force i 2-częściowe włoskie Delta Force Commando. W 1999 roku powstał kolejny film nawiązujący do tego sławnego oddziału pt. DF1: The Lost Patrol w reżyserii Josepha Zito – na razie tylko jedna część:).
  • Delta Force to również kilka niezwykle popularnych gier.

CZY BĘDZIE KOLEJNA CZĘŚĆ?

Dlaczego by nie? W końcu takie filmy można robić w nieskończoność…

Tekst z archiwum film.org.pl.

 

Ostatnio dodane