Sequele

SEQUELE – Ojczym

Autor: Tomasz Urbański
opublikowano

TYTUŁ POLSKI: Ojczym
ROK PRODUKCJI: 1987
DYSTRYBUCJA W POLSCE: Vim
REŻYSERIA: Joseph Ruben
WYSTĄPILI:

Terry O’Quinn
Jill Schoelen
Shelley Hack
Charles Lanyer
Stephen Shellen
Stephen E. Miller
Robyn Steven
Jeff Schultz

Jerry Blake wydaje się być doskonałym członkiem rodziny. Kocha zarówno swą nową żonę Susan jak i jej córkę Stephanie. Jednak na ich nieszczęście jego obsesją jest rodzina idealna. Wkrótce rozczarowany zachowaniem bliskich wpada w niekontrolowane napady agresji. Tymczasem Stephanie podejrzewa, że jej ojczym to poszukiwany pan Morrison, morderca żony i jej córki. Film odniósł niespodziewany sukces. Jest z gatunku filmów bliższych klasie B, ale nakręcony całkiem sprawnie ze świetną rolą Terry’ego O’Quinna daje się oglądać i nawet nieźle wciągnąć. Cieszył się sporym powodzeniem w wypożyczalniach na początku lat 90-tych. Momentami trzymający w napięciu momentami przewyższający tego typu produkcje.

TYTUŁ POLSKI: Ojczym II
ROK PRODUKCJI: 1989
DYSTRYBUCJA W POLSCE: Vim
REŻYSERIA: Jeff Burr
WYSTĄPILI:

Terry O’Quinn
Meg Foster
Caroline Williams
Jonathan Brandis
Henry Brown
Mitchell Laurance
Miriam Byrd-Nethery
Leon Martell

Psychopata Jerry po niedługiej odsiadce ucieka z kliniki psychiatrycznej, zabijając swojego lekarza. Zdobywa nową tożsamość i już jako dr Clifford otwiera prywatną poradnię terapeutyczną i zaczyna szukać idealnej kandydatki na żonę. Wkrótce ją znajduje. Jest nią Carol. Przekonana o uczciwych zamiarach postanawia za niego wyjść, jednak wszyscy – łącznie z jej synem Toddem – odradzają jej tak szybkiego posunięcia. “Ojczym” zaczyna eliminować wszystkich, którzy są przeciw ich “szczęściu”. Druga część trzyma poziom poprzedniej. To właściwe kreacja Terry’ego O’Quinna powoduje, że o tym filmie jednak nie zapominamy zaraz po obejrzeniu. Solidna rzemieślnicza robota.

TYTUŁ POLSKI: Ojczym III
ROK PRODUKCJI: 1992
DYSTRYBUCJA W POLSCE: Eurokadr
REŻYSERIA: Guy Magar
WYSTĄPILI:

Robert Wightman
Priscilla Barnes
Season Hubley
David Tom
John Ingle
Dennis Paladino
Stephen Mendel
Jay Acovone

“Ojczym” po raz kolejny ucieka z zakładu psychiatrycznego. Tym razem natychmiast poddaje się operacji plastycznej twarzy. Jako Keith Grant dużo pewniej szuka nowej kandydatki na żonę. Jest nią Christine, która ma syna poruszającego się na wózku inwalidzkim. Po raz kolejny “Keith” żeni się i zaczyna siać postrach w nowym domu. Trzecia część wyraźnie odstaje od poprzednich. Film był robiony na rynek telewizyjny. Terry O’Quinn odmówił wcielenia się w rolę Jerry’ego po raz trzeci dlatego to spowodowało konieczne zmiany w scenariuszu (początek). Filmowi brakuje napięcia, a aktorowi grającego “ojczyma” wyraźnie brakuje umiejętności.

CIEKAWOSTKI:

  • Pomysłodawczynią serii i autorką scenariusza wszystkich części jest Carolyn Lefcourt.
  • W wersji na VHS w USA druga część miała podtytuł “Make Room For Daddy”.
  • W niektórych telewizjach część trzecią nadawano pod tytułem “Stepfather 3: Father’s Day” jednak w Polsce film ukazał sie na video pod tytułem “Stepfather III”.
  • We wszystkich częściach tytułowy “Ojczym” podgwizduje sobie bardzo fajną i ciekawą melodyjkę.

CZY BĘDZIE KOLEJNA CZĘŚĆ?

Na to nie ma na razie co liczyć, natomiast na ten rok zaplanowano premierę remake’u pierwszej części w reżyserii Nelsona McCormacka. O ewentualnym, choćby epizodycznym, występie Terry’ego O’Quinna nic nie wiadomo.

Tekst z archiwum film.org.pl

 

Ostatnio dodane