Sequele

SEQUELE – Ojciec panny młodej (remake)

Autor: Tomasz Urbański
opublikowano

TYTUŁ POLSKI: Ojciec Panny Młodej
ROK PRODUKCJI: 1991
DYSTRYBUCJA W POLSCE: Imperial
REŻYSERIA: Charles ShyerWYSTĄPILI:
Steve Martin
Diane Keaton
Martin Short
George Newbern
Kieran Culkin
Kimberly Williams

George Banks, przeciętny, przyzwoity i uczciwy przedstawiciel klasy średniej przerażony jest faktem, iż jego ukochana 21-letnia córka Annie wkrótce wyjdzie za mąż za przystojnego Bryana MacKenzie z klasy wyższej. George nie może się pogodzić z faktem, że jego “malutka dziewczynka” jest już kobietą. Głowy nie traci matka Annie, Nina, która wraz z nieco szalonym Franckiem Eggelhofferem, specjalistą w swej branży, czyni przygotowania do wystawnego ślubu. Remake klasycznego filmu ze Spencerem Tracy i Elizabeth Taylor to całkiem zgrabna, miła i sympatyczna komedia (w gruncie rzeczy familijna), w sam raz na niedzielne popołudnie czy wieczór. Niezobowiązująca rozrywka bez wulgarnych żartów, z dobrą obsadą komediową i kilkoma pozytywnie “świrniętymi” bohaterami. Niektóre dowcipy naprawdę przednie, choć sama historia zbyt “przelukrowana”.

TYTUŁ POLSKI: Ojciec Panny Młodej II
ROK PRODUKCJI: 1995
DYSTRYBUCJA W POLSCE: Imperial
REŻYSERIA: Charles ShyerWYSTĄPILI:
Steve Martin
Diane Keaton
Martin Short
George Newbern
Kieran Culkin
Kimberly Williams

George Banks ledwo co doszedł do siebie, po tym jak jego córka Annie wyszła za mąż. Zaakceptował jej męża i teściów. Powoli na nowo zaczyna układać sobie życie. W ramach “odmładzania” farbuje swoje siwiutkie włosy. Przyzwyczaja się do życia bez ukochanego dziecka. Aż nagle jak grom z jasnego nieba spada na niego kolejna wiadomość – zostanie dziadkiem. Ponownie zaczynają się przygotowania, tym razem do narodzin brzdąca. Nie dość tego, żona Nina oświadcza George’owi, że po raz kolejny zostanie… ojcem. Dalszy ciąg z przyjemnością również mogę polecić. Całkiem ciepła, leciutka komedyjka, ponownie z dobrą obsadą i nienachalnym humorem. Odnaleźć można kilka ciekawych spostrzeżeń odnośnie “kryzysu wieku średniego” u przedstawicieli płci brzydkiej, ale oczywiście nie próbujących nawet być odrobinę poważnymi. Po raz kolejny słodycz wypływa z ekranu.

CIEKAWOSTKI:

  • Drugie imię George’a Banksa to Spencer. Jak się można domyślić to hołd oddany aktorowi Spencerowi Tracy, który odtwarzał główną rolę w filmie Father Of The Bride z 1950 roku.
  • Rolę Annie Banks zaproponowano Phoebe Cates, aktorka jednak odmówiła, gdyż była w ciąży.
  • Scenariusze do obu części napisali reżyser Charles Shyer i Nancy Mayers, posiłkując się oczywiście scenariuszami filmów z 1950 i 1951 roku.
  • Wyjątkowe szczęście mieli producenci przy realizacji sequela, bo do udziału w filmie udało im się zaangażować aż 12 aktorów i aktorki, którzy wzięli udział w produkcji “jedynki”.
  • 10 osób powtórzyło swe role: Steve Martin, Diane Keaton, Martin Short, Kieran Culkin, B.D. Wong, Kimberly Williams, George Newbern, Peter Michael Goetz, Kate McGregor-Stewart i April Ortiz.
  • 2 osoby zagrały różne role w dwóch częściach: Eugene Levy (1-piosenkarz, 2-pan Habib) i dziewczynka Hallie Meyers-Shyer (1-dziewczynka z kwiatkami, 2-Annie Banks w wieku 7 lat).
  • Kieran Culkin (Matty Banks) to młodszy brat Macaulaya Culkina, młodocianej supergwiazdy pierwszej połowy lat 90-tych XX wieku, znanej choćby z filmów o Kevinie Samym W Domu.
  • Druga część przygód George’a Banksa nie jest remake’m filmu Father’s Little Divident (1951), który był sequelem oryginalnego filmu Father Of The Bride z 1951 roku. W filmie z 1951 roku, główny bohater miał już wnuczka kilkuletniego.

CZY BĘDZIE KOLEJNA CZĘŚĆ?

Mimo, że minęło już 10 lat od premiery drugiej części, to produkcja trzeciej części jest możliwa. Właściwie można zrealizować remake “Father’s Little Divident” jako kolejną część nowego cyklu. Tyle, że chyba byłby kłopot z zebraniem tej samej obsady, a Steve Martin pewnie przymierza się do kolejnych sequeli, ale przygód inspektora Clouseau z cyklu The Pink Panther.

Tekst z archiwum film.org.pl.

 

Ostatnio dodane