Sequele

SEQUELE – Oddział Delta

Autor: Tomasz Urbański
opublikowano

TYTUŁ POLSKI: Oddział Delta
ROK PRODUKCJI: 1986
DYSTRYBUCJA W POLSCE: Imperial
REŻYSERIA: Menahem GolanWYSTĄPILI:
Chuck Norris
Lee Marvin
Martin Balsam
George Kennedy
Robert Forster
Bo Svenson
Robert Vaughn

Amerykański samolot pasażerski Boeing 707 obsługujący kurs z Aten do Nowego Jorku zostaje porwany przez grupę palestyńskich terrorystów, zmuszających pilota do zmiany kursu w stronę Bejrutu. W przypadku takich spraw jedynym rozwiązaniem Pentagonu jest wysłanie specjalnej jednostki Delta Force w celu eliminacji terrorystów. Tak też dzieje się tym razem. Specjalistycznie wyszkolony oddział pod dowództwem pułkownika Nicka Alexandra i majora Scotta McCoya próbuje odbić samolot i uwolnić zakładników. Zdecydowanie najlepszy film z tytułem Delta Force w tle. Nie łamie kanonów gatunku, nie próbuje przekazać czegoś nowego, ale nastawiony jest na czysta akcję. Oczywiście można mieć zastrzeżenia do kilku rzeczy, ale można przymknąć na to oko. Najjaśniejszym punktem jest tutaj ostatnia rola znakomitego Lee Marvina, która nie jest mimo wszystko najlepszą w jego karierze. Polecam, bo i na Norrisa patrzy się tutaj neutralnie (mimo dość kiczowatego plakatu).

TYTUŁ POLSKI: Oddział Delta 2: Kolumbijski Łącznik
ROK PRODUKCJI: 1990
DYSTRYBUCJA W POLSCE: ITI
REŻYSERIA: Aaron NorrisWYSTĄPILI:
Chuck Norris
Billy Drago
John P. Ryan
Richard Jaeckel
Begonia Plaza
Mark Margolis
Ruth De Sosa

Potężny baron narkotykowy – Ramon Cota, eksportujący duże ilości narkotyków do Stanów Zjednoczonych, zabija w okrutny sposób niewinną matkę z dzieckiem. Sprawa dotyczy osobiście jednego z żołnierzy Delta Force, który planuje krwawą zemstę. Niestety nie do końca mu się to udaje, więc do akcji musi wkroczyć niezawodny (już) pułkownik Scott McCoy. Norris powrócił do swego stylu, czyli topornego kina akcji, bez odrobiny finezji, z wielkimi dziurami scenariuszowymi poprzeplatanymi oklepanymi schematami. Zabrakło charyzmy Lee Marvina, bo u Norrisa próżno tego szukać. Na własną odpowiedzialność.

TYTUŁ POLSKI: Oddział Delta 3: Zabójcza Gra
ROK PRODUKCJI: 1991
DYSTRYBUCJA W POLSCE: NVC
REŻYSERIA: Sam FirstenbergWYSTĄPILI:
Nick Cassavetes
Eric Douglas
Mike Norris
Matthew Penn
John Ryan
Hana Azoulay-Hasfari
Candace Brecker

Szalony fanatyk, ekstremista arabski Kadal otwarcie grozi Stanom Zjednoczonym katastrofą. W jego zasięgu jest bowiem broń atomowa wielkiego zasięgu. Aby zapobiec nieszczęściu Rada Bezpieczeństwa Narodowego stawia sobie za cel unieszkodliwienie Kadala i zapobieżenie tragedii. W tajemnicy powstaje specjalny oddział najlepszych żołnierzy dwóch dotychczas wrogich sobie armii: amerykańskiej i rosyjskiej. Nowe pokolenie okrytego chwałą Delta Force. Równia pochyła. Film jest tak cienki jak Bolek:). „Nazwiska” mówią same za siebie. Zgodnie z ówczesną polityką światową, po upadku komunizmu w Europie i utracie największego wroga USA, Rosjanie wnet stają się sprzymierzeńcami. Oczywiście w filmie kompletnie nic z tego nie wynika. Szczerze współczuję oglądającym.

CIEKAWOSTKI:

 • The Delta Force był ostatnim filmem Lee Marvina.
 • Delta Force 2: The Colombian Connection jest dedykowana pamięci pięciu członków ekipy realizującej film, która zginęła podczas kręcenia zdjęć w katastrofie helikoptera.
 • Ten wypadek tak wstrząsnął Chuckiem Norrisem, że zrezygnował z występu w trzeciej części cyklu, mimo pierwotnej zgody.
 • Inny tytuł drugiej części to Delta Force 2: Operation Stranglehold.
 • Jedynie Chuck Norris wystąpił w więcej niż jednym odcinku cyklu (1,2).
 • W małym epizodzie w pierwszej części pojawił się brat Aarona i Chucka – Eric.
 • W trzeciej części pojawili się synowie znanych i lubianych aktorów: Eric Douglas (syn Kirka, brat Michaela), Mike Norris (syn Chucka) oraz brat Seana i Chrisa – Matthew Penn.
 • Reżyserem drugiej części jest Aaron Norris, brat Chucka. Obaj bardzo często realizują/ realizowali filmy i serial Walker, Texas Ranger.
 • Delta Force to bardzo nośna nazwa. Poza serią Delta Force powstał jeszcze 5-częściowy cykl Operation Delta Force i 2-częściowe, włoskie Delta Force Commando. W 1999 roku powstał kolejny film nawiązujący do tego sławnego oddziału pt. DF1: The Lost Patrol w reżyserii Josepha Zito – na razie tylko jedna część:) (tutaj podobnie jak w trzeciej części Delta Force pojawił się Mike Norris).
 • Jak widać seria Delta Force to ulubiona tematyka rodziny Norris (Erica, Mike’a Aarona i Chucka).
 • Delta Force to również kilka niezwykle popularnych gier.

CZY BĘDZIE KOLEJNA CZĘŚĆ?

Skoro w trzeciej części obyło się bez Chucka Norrisa, to z pewnością mogłaby czwarta część powstać. Ale, po co? W każdym razie nic o tym nie słychać.

Tekst z archiwum film.org.pl.

 

Ostatnio dodane