Sequele

SEQUELE – Och Karol

Autor: Tomasz Urbański
opublikowano

ROK PRODUKCJI: 1985
DYSTRYBUCJA W POLSCE: Film Polski
REŻYSERIA: Ryszard ZatorskiWYSTĄPILI:
Jan Piechociński
Ewa Sałacka-Kirstein
Danuta Kowalska
Urszula
Dorota Kamińska
Marta Klubowicz
Zofia Czerwińska

Karol Górski jest cenionym architektem. Kocha swoją żonę i.. wszystkie kobiety. Małżeństwo nie przeszkadza mu w romansowaniu z wieloma paniami. Aktualnie jest w związku z trzema innymi kobietami. Sprawy się komplikują, gdy Irena coraz bardziej nalega, by się rozwiódł, Paulina informuje o tym, że jest w ciąży, a Wanda naciska na wyjazd za granicę. W pewnym momencie kobiety Karola odkrywają prawdę, szykując niecodzienną zemstę. Zestarzał się ten film niemiłosiernie. Historia, dość trywialna, ale na tyle atrakcyjna, że w sumie można byłoby to scenarzystce wybaczyć. Jednak podana w mało atrakcyjny sposób. Myślałem, że chociaż po latach obraz bronił się będzie fajnym klimatem siermiężnych lat osiemdziesiątych. Niestety, to nie pomogło. Co więcej, główny bohater jest taką ofiarą, że ciężko uwierzyć we wszystkie jego podboje miłosne. Bardzo fajnie jednak można zaobserwować, jak zmieniają się upodobania estetyczne co do seksualności. Na koniec zostawiłem największy zarzut. Ta komedia jest kompletnie nieśmieszna. Absolutnie nie ma tam ani jednej sceny, na której mógłbym szczerze się zaśmiać.

ROK PRODUKCJI: 2011
DYSTRYBUCJA W POLSCE: InterFilm
REŻYSERIA: Piotr WereśniakWYSTĄPILI:
Piotr Adamczyk
Małgorzata Socha
Małgorzata Foremniak
Marta Żmuda Trzebiatowska
Anna Mucha
Jan Frycz

Karol Górski jest dobrze sytuowanym narzeczonym Marii, z którą wkrótce planuje się ożenić. Świadomy swego uroku, romansuje z trzema innymi paniami. Długo nie podejrzewająca niczego Maria wkrótce odkrywa szokująca prawdę i zaprasza kochanki Karola do wspólnego zamieszkania, czyniąc z życia Karola „prawdziwy koszmar”. Film, który z tytułu jest sequelem, w praktyce wygląda jak remake. Odświeżony, pokolorowany i uwspółcześniony. Wszystko jest w nim… szczątkowe. Szczątkowa fabuła, szczątkowe aktorstwo. Żarty w ilościach śladowych są po prostu cienkie. Ale czego ja oczekuję od polskiej współczesnej komedii? Żeby śmieszyła? Wolne żarty. Warto (albo może już nie warto?) zwrócić uwagę na tematykę. W porównaniu do „pierwszej części” wyraźnie większy akcent położono na erotykę i w ogóle tematykę seksu. I jak można się było spodziewać, o tym w tym filmie się jedynie mówi. Znużeni widzowie płci męskiej nawet nie mieli możliwości podziwiania walorów estetycznych pięknych pań, które się przewinęły przez plan zdjęciowy. Pikanterii (mówiąc bez ogródek: cycków) brak. Wyraźny postęp daje się zauważyć w sferze realizacyjnej. Ogląda się bez zgrzytania zębami, choć efekciarstwa nie dało się uniknąć. Koniec końców to zbędny sequel/remake. Zapomniałbym dodać: jasnym punktem był niewątpliwie uroczy występ Marty Żmudy Trzebiatowskiej, dla której film warto zobaczyć.

CIEKAWOSTKI:

  • Och Karol był aktorskim debiutem Urszuli, wokalistki, która zaśpiewała wraz z Sewerynem Krajewskim piosenkę napisaną specjalnie na potrzeby filmu pt. „Baw mnie”.
  • Sequel promowała piosenka Natalii Kukulskiej „Wierność jest nudna”.
  • Scenarzystką obu filmów jest Ilona Łepkowska.
  • Jan Piechociński (Karol z pierwszego filmu) pojawił się w drugiej części w małym epizodzie w roli księdza.
  • W sequelu wykorzystano różne piosenki w wersji kinowej w porównaniu z wersją na nośnikach DVD/Blu-Ray.
  • Napisy początkowe oryginału są autorstwa cenionego grafika Andrzeja Pągowskiego.

CZY BĘDZIE KOLEJNA CZĘŚĆ?

Ogromny sukces części drugiej może być przyczynkiem do produkcji kolejnego filmu z serii. Mam jednak szczerą nadzieję, że producenci nie będą tym razem czekać na tę decyzję ćwierć wieku, ale co najmniej połowę stulecia. Strona już powstała: www.ochkarol3.pl 😉

Tekst z archiwum film.org.pl.

 

Ostatnio dodane