Sequele

SEQUELE – Niekończąca się opowieść

Autor: Tomasz Urbański
opublikowano

TYTUŁ POLSKI: Niekończąca Się Opowieść
ROK PRODUKCJI: 1984
DYSTRYBUCJA W POLSCE: Imperial, Best Film
REŻYSERIA: Wolfgang PetersenWYSTĄPILI:
Barret Oliver
Noah Hathaway
Tami Stronach
Gerald McRaney

Samotnie wychowywany przez ojca Bastian jest chłopcem unikającym towarzystwa, nie lubianym przez kolegów, żyjącym we własnym świecie wyobraźni i marzeń. Kiedy po raz kolejny ucieka przed swymi prześladowcami (łobuzami ze szkoły), trafia do starego sklepu z książkami. Właściciel pożycza mu księgę o tytule “Niekończąca Się Opowieść”. Czytana w szkole książka powoduje, że Bastian stopniowo “wciąga się” i w pewnym momencie staje się jej bohaterem. Nagle znajduje się w przepięknej krainie Fantazji, której, jak wkrótce się okazuje, zagraża ogromne niebezpieczeństwo nazywane “Nicością”. Poznaje młodego wojownika Atreyu i wraz z nim oraz smokiem Falkorem rozpoczyna walkę o Fantazję. Niemiecka baśń, dla małych i dużych, która wprowadza w niesamowity świat dzieciństwa i marzeń. Wspaniała scenografia, nietuzinkowe postaci, ładna muzyka z niezapomnianą piosenką Limahla i wyjątkowe, mogące co poniektórych mocno wzruszyć 🙂 i niebanalne sceny powodują, że pomimo wielu lat od produkcji zawsze warto do tego filmu wrócić.

TYTUŁ POLSKI: Niekończąca Się Opowieść: Następny Rozdział
ROK PRODUKCJI: 1990
DYSTRYBUCJA W POLSCE: ITI
REŻYSERIA: George MillerWYSTĄPILI:
Jonathan Brandis
Kenny Morrison
Clarissa Burt
John Wesley Shipp
Thomas Hill
Helena Michell

Bastian Bux, samotny i bez przyjaciół, po raz kolejny odwiedza antykwariusza Koreandera, aby przenieść się za sprawą książki “Niekończąca Się Opowieść” do krainy Fantazji i ponownie uchronić ją przed złem, które tym razem reprezentowane jest przez okrutną czarodziejkę Xayide. Po raz kolejny też łączy siły z przyjaciółmi: Atreyu i Falkorem oraz mieszkańcami Fantazji. Czarodziejka, wiedząc o mocy Bastiana, sprawia, że za każdym razem, kiedy użyje swego amuletu Aurynu, traci cząstkę pamięci. Zrealizowana za hollywoodzkie pieniądze kontynuacja niemal pod każdym względem ustępuje pierwowzorowi. Zniknął gdzieś czar i urok, inni aktorzy nie potrafili stworzyć klimatu filmu Petersena, natomiast lepiej prezentuje się strona techniczna. Efekty są dopracowane, scenografia sprawia wrażenie rozmachu i suma summarum tworzy typową, nieźle oglądającą się baśń, dość typową i wtórną, lecz strawną.

TYTUŁ POLSKI: Niekończąca Się Opowieść: Ucieczka z Krainy Fantazji
ROK PRODUKCJI: 1994
DYSTRYBUCJA W POLSCE: Jack Video
REŻYSERIA: Peter McDonaldWYSTĄPILI:
Jason James Richter
Melody Kay
Jack Black
Freddie Jones
Moya Brady
Julie Cox

Ojciec Bastiana ponownie się żeni, a tym samym chłopak zostaje przyrodnim bratem Nicole. Zagubiony, w nowej szkole odnajduje w bibliotece swoją ulubioną książkę “Niekończącą Się Opowieść” i przenosi się do świata Fantazji. Cieszy się spokojem i radością z dawnymi przyjaciółmi. Jednak i to nie trwa długo. Banda szkolnych rozrabiaków dostaje w swoje ręce książkę, czym wprowadza chaos w mitycznej krainie. Aby zapobiec totalnej destrukcji, Bastian musi wrócić do realnego świata i zapobiec nieszczęściu. Nieoczekiwanie wraz z nim “zabierają się” także mieszkańcy Fantazji… Ostatnia jak do tej pory część jest najsłabszą. Co prawda scenariusz jest w miarę oryginalny (w stosunku do dwóch poprzednich części), jednak aktorstwo i reżyseria (specjalista od kina akcji) pozostawiają wiele do życzenia. Dają się też zauważyć ograniczenia budżetowe, które zawsze można by było zastąpić pomysłowością. Zauważalna jest mała… baśniowość, lecz mimo wszystko warto pokazać film dzieciakom, bo lepsze to niż jakieś Pokemony 🙂

CIEKAWOSTKI:

Serial animowany Tales from the Neverending Story

 

 • Prócz filmów kinowych powstał serial animowany opowiadający o losach Bastiana (głosu użyczył Christopher Bell) pod tytułem The Neverending Story wyprodukowany przez telewizję HBO: 26 odcinków po 25 minut każdy.
 • W 2001 roku telewizja Hallmark wyprodukowała 13 odcinkowy serial fabularny Tales From The Neverending Story. Każdy odcinek trwał 60 minut, a w rolę Bastiana wcielił się Mark Rendall.
 • Pierwsza część była produkcją niemiecką w koprodukcji z Anglikami.
 • Pierwsza i druga część cyklu powstała na podstawie powieści Michaela Ende. W części trzeciej skorzystano jedynie z postaci książkowych.
  Wersja niemiecka
 • Niemiecka wersja pierwszej części jest o 8 minut dłuższa od wersji angielskojęzycznej. Niektóre sceny zostały wydłużone, a ujęcia zmienione (odpowiednio raz księga u antykwariusza ma tytuł “Die Unendliche Geschichte” a raz “The Neverending Story”) oraz dodano kilka scen. Istotną sprawą jest muzyka. W wersji niemieckiej autorem muzyki jest Klaus Doldinger i – uwaga – brakuje przewodniej i tytułowej piosenki w wykonaniu Limahla! Autorem muzyki do wersji angielskiej jest Giorgio Moroder.
 • Co ciekawe, w Polsce na DVD wydano wersję 91 minutową.
 • W wersji niemieckiej zmieniono również napisy początkowe.
 • Część druga w wersji niemieckiej trwa 86 minut, a w angielskiej 90 minut.
 • Trzecia część serii występuje również z podtytułami: Escape From Fantasia oraz Return To Fantasia (w Wielkiej Brytanii).
 • Odwrotnie niż w przypadku pierwszego odcinka cyklu, trzeci w wersji niemieckiej trwa najkrócej, bo 94 minuty. Wersja angielska jest o 6 minut dłuższa.
 • W dwóch częściach (1, 2) wystąpił jedynie Thomas Hill, grając antykwariusza Koreandera. W trzeciej zastąpił go Freddie Jones.
 • Za każdym razem kto inny grał Bastiana (1 – Barret Oliver, 2 – Jonathan Brandis, 3 – Jason James Richter), jego ojca Barney’a (1 – Gerald McRaney, 2 – John Wesley Shipp, 3 – Kevin McNulty) oraz Atreyu (1 – Noah Hathaway, 2 – Kenny Morrison).
 • Drugi odtwórca roli Bastiana, czyli Jonathan Brandis z niewiadomych przyczyn popełnił samobójstwo w 2003 roku.
 • Jason James Richter znany jest z innego cyklu familijnego – serii Free Willy, natomiast występujący w trzeciej części Jack Black to dziś popularny komik (m.in. School Of Rock).

CZY BĘDZIE KOLEJNA CZĘŚĆ?

Trudno powiedzieć. Całkiem możliwe, że 4 część się pojawi, bo popyt na przygody Bastiana nie słabnie. Zupełnie inną rzeczą jest jakość tej produkcji. Choć na razie nic o tym nie słychać.

Tekst z archiwum film.org.pl.

 

Ostatnio dodane