Sequele

SEQUELE – Niedobrana para

Autor: Tomasz Urbański
opublikowano

TYTUŁ POLSKI: Niedobrana Para
ROK PRODUKCJI: 1968
DYSTRYBUCJA W POLSCE: brak
REŻYSERIA: Gene SaksWYSTĄPILI:
Jack Lemmon
Walter Matthau
John Fiedler
Herbert Edelman
David Sheiner
Larry Haines

Schludny i uczulony na wszystko safanduła Felix Ungar zostaje któregoś pięknego dnia porzucony przez żonę. Zrozpaczony postanawia popełnić samobójstwo. Próby nie przynoszą satysfakcjonującego rezultatu, a jego przyjaciel – szalony, roztrzepany niechluj Oscar Madison – zaprasza go, aby z nim zamieszkał. Niestety, okazuje się, że wspólne mieszkanie doprowadza obydwu panów do szewskiej pasji, gdyż charaktery i przyzwyczajenia powodują olbrzymie konflikty. Komedia na podstawie znakomitej sztuki Neila Simona odniosła gigantyczny sukces dzięki świetnej grze Jacka Lemmona i Waltera Matthau. Ogromny potencjał komediowy tkwiący w nich samych i w scenariuszu został w pełni wykorzystany, widać, że aktorzy świetnie się rozumieli i pewnie dlatego tak często lubili ze sobą grać, tworząc niepowtarzalny duet. Mimo upływu czasu od powstania, film ogląda się znakomicie.

TYTUŁ POLSKI: Dziwna Para II
ROK PRODUKCJI: 1998
DYSTRYBUCJA W POLSCE: ITI
REŻYSERIA: Howard DeutchWYSTĄPILI:
Jack Lemmon
Walter Matthau
Jonathan Silverman
Richard Riehle
Lisa Waltz
Christine Baranski
Jean Smart

Po siedemnastu latach ponownie spotykają się dwaj dawni przyjaciele: Felix Ungar i Oscar Madison. Okazją jest ślub ich dzieci – Hanny Ungar i Brucey’a Madisona. Z kompletnie różniącymi się charakterami zmierzają do celu długą drogą, rozpoczynając od Los Angeles. “Wyboista” i kręta rozpoczyna się podróżą wynajętym samochodem do San Malina. Po drodze zdarzy się wiele niesamowitych i nieprzewidywalnych wydarzeń m.in. kłopoty z policją, które mogą spowodować, że ojcowie nie pojawią się na ślubie swoich dzieci. Jednak upór jednego, jak i drugiego jest nieopisany. Drugie kinowe spotkanie dwóch zwariowanych staruszków nie jest już tak fascynujące. Być może spowodował to dość standardowy scenariusz jak i pewne “zmęczenie materiału”, gdyż w latach 90-tych panowie Jack Lemmon i Walter Matthau wystąpili razem w 4 (!) filmach, z czego najlepszym był niewątpliwe Grumpy Old Men. Jednak wciąż to ciepła komedia, którą z przyjemnością można obejrzeć ze względu na niewątpliwy dar obu panów do wkurzania się nawzajem.

CIEKAWOSTKI:

  • W obydwu częściach wystąpili jedynie weterani komedii, Jack Lemmon i Walter Matthau.
  • Druga część była jednocześnie ich ostatnim wspólnym występem.
  • Sukces pierwszej części sprawił, że Felix i Oscar pojawili się w aż trzech serialach telewizyjnych: The Odd Couple (1970-1975) – 114 odcinków po 25 minut każdy, w rolach głównych Tony Randall (Felix), Jack Klugman (Oscar), Felix Und Oskar (1980) – niemiecki, 6-odcinkowy (po 45 min. każdy) serial z Horstem Bollmannem (Felix) i Heinzem Baumannem (Oskar) oraz The New Odd Couple (1982-1983) z Ronem Glassem (Felix) i Demondem Wilsonem (Oscar).
  • Sztuka Neila Simmona opierała się luźno na przeżyciach brata autora, związanych z jego rozwodem.
  • Roboczo, druga część filmu miała podtytuł “Travelin’ Light”.

CZY BĘDZIE KOLEJNA CZĘŚĆ?

Podobnie jak w przypadku Tetryków kontynuacja The Odd Couple jest niemożliwa z powodu śmierci obydwu głównych aktorów. I mam jedynie nadzieję, że nikt nie wpadnie na pomysł, by zastępować ich innymi…

Tekst z archiwum film.org.pl.

 

Ostatnio dodane