Sequele

SEQUELE – Naga broń

Autor: Michał Jakubowski
opublikowano

TYTUŁ POLSKI: Naga Broń: Z Akt Wydziału Specjalnego
ROK PRODUKCJI: 1989
DYSTRYBUCJA W POLSCE: ITI
REŻYSERIA: David ZuckerWYSTĄPILI:
Leslie Nielsen
Priscilla Presley
O.J. Simpson
George Kennedy
Ricardo Montalban
Ed Williams

Po powstrzymaniu niecnych planów grupy, składającej się z najsławniejszych i najniebezpieczniejszych terrorystów świata, dzielny, choć strasznie fajtłapowaty porucznik Frank Drebin otrzymuje zadanie specjalne – musi ochraniać brytyjską Królową Elżbietę II podczas jej wizyty w Stanach Zjednoczonych. Nie będzie to jednak prosta misja. Ktoś bowiem chce przeprowadzić zamach na życie monarchini. Frank ma przeczucie, że za całą intrygą stoi bogacz Vincent Ludwig, jego uczucia zaś prowadzą go w stronę sekretarki podejrzanego – pięknej Jane. Naga broń to kolejny, po znakomitym Airplane! i bardzo dobrym Top Secret!, filmowy twór genialnego komediowego tria ZAZ (Zucker, Abrahams, Zucker). Cała fabuła stanowi tylko pretekst do ukazania przeogromnej ilości często szalonych i absurdalnych, lecz przede wszystkim niezwykle śmiesznych sytuacji, gagów, żartów, dialogów i monologów. W główną rolę pierwszorzędnie wcielił się bezustannie poważny, acz będący uczestnikiem wielu zwariowanych przygód, białowłosy Leslie Nielsen. Solidna dawka specyficznego humoru, który stał się niejako znakiem rozpoznawczym tej ekipy.

TYTUŁ POLSKI: Naga Broń 2 i 1/2: Kto Obroni Prezydenta
ROK PRODUKCJI: 1991
DYSTRYBUCJA W POLSCE: ITI
REŻYSERIA: David ZuckerWYSTĄPILI:
Leslie Nielsen
Priscilla Presley
O.J. Simpson
George Kennedy
Richard Griffiths
Robert Goulet

Frank Drebin powraca (drżyjcie przestępcy i zwykli obywatele!). Tym razem porucznik Wydziału Specjalnego będzie się starał udaremnić wywołanie katastrofy ekologicznej przez potentata energetycznego, przystojnego Quentina Hapsburga. Dla Drebina jednak nie mniej trudne i wymagające okaże się odzyskanie swej miłości z pierwszej części filmu, Jane. Udał się sequel braciom Zucker i Jimowi Abrahamsowi. Jest śmiesznie i nie ma czasu na nudę. Ponownie fabuła sama w sobie nie jest istotna, a służy właściwie przedstawieniu wielu niesamowitych tekstów i gagów. Ponownie Leslie Nielsen w roli niezdarnego policjanta ratuje ludzkie życia przed okrutnym szaleńcem, siejąc przy okazji niemały popłoch wśród “swoich”. Świetna, bardzo zabawna, godna polecenia rozrywka.

TYTUŁ POLSKI: Naga Broń 33 i 1/3: Ostateczna Zniewaga
ROK PRODUKCJI: 1994
DYSTRYBUCJA W POLSCE: ITI
REŻYSERIA: Peter SegalWYSTĄPILI:
Leslie Nielsen
Priscilla Presley
O.J. Simpson
George Kennedy
Fred Ward
Anna Nicole Smith

Policja Los Angeles pragnie wiedzieć, co knuje odsiadujący wyrok, jeden z najgroźniejszych zbirów przestępczego światka – Rocco Dilon. Zamierzają wysłać kogoś do więzienia incognito. Na ochotnika zgłasza się, wyraźnie nie radzący sobie na emeryturze, bez możliwości uganiania się i strzelania do kogokolwiek, Frank Drebin. W więzieniu zdobywa on przyjaźń i zaufanie Rocca, dowiadując się przy okazji o planowanym zamachu na ceremonię wręczenia Oscarów. Zmienił się reżyser – Davida Zuckera zastąpił Peter Segal, który niestety nie utrzymał wysokiego komediowego poziomu poprzednich części. Humor jest wyraźnie słabszy i nie tak błyskotliwy jak u poprzedników, choć specyfika dowcipu została utrzymana. Jednak mimo “opuszczenia się” trzecia Naga Broń to i tak półtorej godziny wyśmienitej zabawy i intensywnego treningu przepony.

CIEKAWOSTKI:

  • W każdej części wystąpili aktorzy odgrywający role podstawowych bohaterów: Leslie Nielsen, Priscilla Presley (Jane), George Kennedy (kapitan Ed Hocken) i O.J. Simpson (rewelacyjny Nordberg). Wszędzie wystąpił także “Weird Al” Yankovic i Ed Williams.
  • Chyba tylko seria Nagiej Broni wyróżnia się tak oryginalną numeracją sequeli (2 1/2; 33 1/3).
  • W każdej części znajduje się mnóstwo, niekiedy mniej, niekiedy bardziej dostrzegalnych scen, parodiujących słynne sceny filmowe. Twórcy obśmiewają m.in. Nietykalnych, Thelmę i Louise, Brudnego Harry’ego, Psychozę, Casablancę, E.T., Kiedy Harry poznał Sally, Pancernik Potiomkin, Gwiezdne Wojny, Gorączkę Sobotniej Nocy, Milczenie Owiec, Wielką Ucieczkę, Park Jurajski, Ghandi czy Uwierz w ducha. Na marginesie, reżyserem tego ostatniego filmu jest David Zucker.
  • Jedną z cech charakterystycznego poczucia humoru tria ZAZ jest umieszczanie dowcipów przeróżnej maści gdzieś w głębi, na dalszym planie (niejednokrotnie w bardzo szczegółowej postaci), gdzie często mogą widzowi umknąć i dostrzeże je dopiero przy ponownych seansach.
  • Naga Broń powstała na podstawie telewizyjnego serialu Police Squad! z 1982 roku, którego twórcami była również ekipa ZAZ. Serial składał się z sześciu trzydziestominutowych odcinków. Postać Franka Drebina kreował także Leslie Nielsen, natomiast kapitana Eda Hockena zagrał Alan North, a Nordberga Peter Lupus. Wiele gagów z serialu zostało użytych ponownie przy kręceniu wersji filmowych. Warto jeszcze napomknąć, że każdy z odcinków przewidywał występ Gościa Specjalnego, ktory w zabawny sposób ginął w trakcie wyświetlania napisów początkowych. W ostatnim odcinku wystąpić i zginąć miał John Belushi; aktor zmarł jednak niedługo po nakręceniu tejże części i otwierająca serial scena z jego udziałem nigdy nie została wyświetlona.
  • Druga część Nagiej Broni otrzymała nominację MTV Movie Awards za najlepszy pocałunek (Nielsen i Presley).
  • Trzecia część zaś otrzymała dwie Złote Maliny: dla Anny Nicole Smith za najgorszy debiut oraz dla O.J. Simpsona za najgorszą rolę drugoplanową.

CZY BĘDZIE KOLEJNA CZĘŚĆ?

Nic mi na ten temat nie wiadomo. Nie wydaje mi się, wszak Leslie Nielsen miał już swoje lata przy kręceniu pierwszej części (ponad piętnaście lat temu), a trudno wyobrazić sobie kolejną bez jego udziału. W dodatku tytuł trzeciej części zdaje się sugerować, że była to ostateczna Naga Broń.

Tekst z archiwum film.org.pl.

 

Ostatnio dodane