Sequele

SEQUELE – Metal

Autor: Tomasz Urbański
opublikowano

TYTUŁ POLSKI: Metal
ROK PRODUKCJI: 2005
DYSTRYBUCJA W POLSCE: Kino Świat
REŻYSERIA: Sam Dunn, Scot McFadyen, Jessica Joy WisePOJAWILI SIĘ:
Tom Araya
Alice Cooper
Bruce Dickinson
Kerry King
Lemmy
Tom Morello
Rob Zombie

Sam Dunn od 12 roku życia jest oddanym fanem przez niektórych wyklętej, przez innych uwielbianej muzyki, zwanej popularnie metalem. Z wykształcenia antropolog, wyruszył w świat z kamerą i zrobił kapitalny film dokumentalny opowiadający o genezie, historii, muzykach, fanach, szeroko pojętej kulturze, czarnych koszulkach, po prostu zjawisku szeroko pojętego metalu. Wszystko połączył w bardzo zgrabny i przystępny sposób. Stosując drzewo genealogiczne, zawarł w nim w wielkim skrócie podział gatunku na podgatunki wraz z charakterystycznymi przedstawicielami. Całość robi wrażenie i może być swoistym kompendium, a jest czytelne nawet dla osób niebędących fanami tego rodzaju muzyki. Film zawiera wiele ciekawostek (np. kto jest autorem charakterystycznych “rogów”) i anegdot podanych z dużym poczuciem humoru. Na szczęście autor widzi też i pokazuje ciemną stronę tego gatunku w postaci norweskich muzyków, którzy chyba zbyt serio wzięli do siebie wyśpiewywane teksty. Robi się wtedy naprawdę ponuro. Serdecznie polecam film fanom metalu – to wielka, choć momentami potraktowana nieco skrótowo encyklopedia. Zabrakło miejsca na wspomnienie o kilku istotnych zjawiskach, niemniej film robi bardzo pozytywne wrażenie i, jak przystało na film o muzyce, zawiera sporo znakomitych kawałków. Wielkie brawa!

ROK PRODUKCJI: 2008
DYSTRYBUCJA W POLSCE: brak
REŻYSERIA: Sam Dunn, Scot McFadyenPOJAWILI SIĘ:
Tom Araya
Ken Ayugai
Rafael Bittencourt
Max Cavalera
Prabhu Deva
Marty Friedman
Lars Ulrich

Po raz drugi Sam Dunn wyruszył świat, by przybliżyć widzom i słuchaczom ciężkiej muzyki przedstawicieli gatunku. Tym razem jego celem były kraje, w których właściwie metal nie powinien funkcjonować. Pominięte w Metal: A Headbanger’s Journey części świata mają swoje pięć minut. Możemy zobaczyć, jak hartuje się stal w takich zakątkach globu, jak Japonia, Chiny (!), Indie (!!) czy też Izrael (!!!). Doprawdy cała ta egzotyka dodaje kolorytu całości i świetnie uzupełnia pierwszą część. Sporo miejsca tym razem reżyser poświęcił kontekstowi politycznemu i społecznemu, z których w dużej mierze wynika tak mała popularność tej muzyki. To jednocześnie hołd dla oddanych fanów, którzy mimo nacisków z różnych stron nie poddają się i radzą sobie w trudnych warunkach. Po raz drugi Dunn przykuł uwagę na półtorej godziny, choć tym razem film wydaje się być przeznaczonym głównie dla wyznawców ciężkiej muzyki.

CIEKAWOSTKI:

  • W pierwszej części reżyser skupił się na przedstawicielach wiodących krajów. Wypowiadają się członkowie zespołów z USA, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Kanady i Norwegii.
  • Sam Dunn realizując zdjęcia dotarł do zespołów z dość egzotycznych krajów, jak: Brazylia, Japonia, Chiny, Indie, Indonezja, Izrael czy Zjednoczone Emiraty Arabskie.
  • W obydwu przypadkach zostały wydane soundtracki z muzyką z filmu.
  • W dodatkach dvd do pierwszej części zamieszczono krótki film o norweskim black metalu i obszerny wywiad z legendą Motorhead – Lemmym Kilmisterem, który wkrótce sam doczeka się filmu dokumentalnego o sobie.
  • Obie części Metalu były przepustką dla Sama Dunna do zrealizowania filmu dokumentującego sentymentalną trasę koncertową zespołu Iron Maiden pt. Iron Maiden: Flight 666.

CZY BĘDZIE KOLEJNA CZĘŚĆ?

Wygląda na to, że to, co miał do powiedzenia Sam Dunn, już powiedział. Obydwie części stanowią względnie spójną całość i właściwie wyczerpująco mówią najważniejsze rzeczy o tej muzyce. Temat uważam za zamknięty, choć oczywiście ciężko powiedzieć, co temu sympatycznemu człowiekowi strzeli do głowy.

Tekst z archiwum film.org.pl.

 

Ostatnio dodane