Sequele

SEQUELE – Maska

Autor: Darek Kuźma
opublikowano

TYTUŁ POLSKI: Maska
ROK PRODUKCJI: 1994
DYSTRYBUCJA W POLSCE: IMP
REŻYSERIA: Chuck RussellWYSTĄPILI:
Jim Carrey
Cameron Diaz
Peter Riegert
Peter Greene
Amy Yasbeck

Stanley Ipkiss to pechowiec-nieudacznik o złotym sercu. Pracuje w banku i jest typowym popychadłem; nie potrafi się nikomu sprzeciwić i zagłębia w nierealne fantazje. Wszystko to zmienia się pewnego dnia, kiedy Stanley znajduje przypadkiem dziwną drewnianą maskę, która, jak się później okazuje, należała do nordyckiego boga niezgody – Lokiego. Po jej założeniu Ipkiss przemienia się w ekstremalną wersję samego siebie – zwariowanego, przebojowego, romantycznego wariata, który wszędzie, gdzie się pojawia robi komediową rozróbę. Zakładanie maski staje się powoli nałogiem, ale sam Stanley również na tym korzysta, bo zyskuje coś, czego mu zawsze brakowało – charyzmę. Jest również piękna kobieta, brutalny gangster oraz masa wybuchowych (również dosłownie) przygód. To, co sprawia, że zaadaptowana z komiksu Maska stała się światowym przebojem, to fenomenalna rola będącego wtedy na komediowym topie Jima Carreya, który stworzył bohatera dającego się z miejsca polubić, równocześnie dając fenomenalny popis sztuki komediowej. Aktor podtrzymuje swoją charyzmą film i nadaje mu komediowe tempo, do którego dostosowuje się cała reszta. I to samo w sobie jest już wystarczającym powodem, aby zapoznać się z tą filmową beczką śmiechu, która w wielu kręgach stała się już kultowa. Oprócz komediowego szaleństwa, Maska niesie ze sobą również efektowny popis specjalistów od efektów komputerowych, którzy radośnie korzystają z komiksowej stylistyki oraz… lekki morał. Morał cieszący oko i nienużący, bo po seansie w pamięci pozostają i tak wygłupy Carreya oraz szeroki banan na twarzy. Świetna komediowa pozycja!

TYTUŁ POLSKI: Dziedzic Maski
ROK PRODUKCJI: 2005
DYSTRYBUCJA W POLSCE: Warner
REŻYSERIA: Lawrence GutermanWYSTĄPILI:
Jamie Kennedy
Alan Cumming
Peter Plusch
Liam Falconer

Tim Avery to życiowy nieudacznik, którego jedynym talentem jest rysowanie komiksów. Chciałby być kimś w świecie rysowników, ale nie za bardzo wie, jak tego dokonać. Z dziewczyną się kłóci, bo ona chce potomka, kiedy jemu nie w głowie takie bzdury. Zarabia więc grosze w jakiejś marnej pracy, a tworzy w domowym zaciszu. Pewnego dnia piesek przynosi mu dziwną drewnianą maskę. Po jej założeniu Tim jedzie na firmową imprezę i rozkręca sztywną potańcówkę do rozmiarów wielkiego show. Ale jest jeszcze jeden rezultat tej nocy – objawia się po 9 miesiącach. Problem w tym, że dzieciaczek wyraźnie przejął możliwości Maski i nie waha się ich używać w towarzystwie tatusia, doprowadzając go do paranoi. No i jeszcze pojawia się sam Loki, który na rozkaz ojca – Odyna – postanawia wreszcie odzyskać feralną maskę. Już sam pomysł nakręcenia sequela Maski bez Jima Carreya wydawał się pozbawiony jakiejkolwiek logiki, ale gotowy film przerósł wszelkie oczekiwania…. głupoty i tandety. Dziedzic Maski to film, który pod pozorem kontynuacji szalenie chwytliwego tematu stara się udawać komedię, ale w efekcie zbliża się niebezpiecznie do produkcji sygnowanych przez Uwe Bolla. Bo to obraz ze wszech miar tragiczny, składający się z popłuczyn po Masce i to w każdym możliwym aspekcie. Komizm, postaci, efekty specjalne, scenariusz. Czegokolwiek się nie wymyśli, w Dziedzicu Maski zostało to popisowo spartolone. Jednym słowem lipa, tragedia i pożoga. Oj, wyszły nawet trzy słowa – więcej nie warto o tym pisać. Zdecydowanie odradzam!

CIEKAWOSTKI:

 • Maska została oparta na komiksie wydawnictwa Dark Horse pod tym samym tytułem.
 • Maska to debiut filmowy Cameron Diaz. Początkowo producenci chcieli zatrudnić Anne Nicole Smith.
 • Maska pierwotnie miała być dosyć brutalnym horrorem, ale zdecydowano się na zmianę stylistyki ze względu na możliwości komediowe Jima Carreya.
 • Wygłupy Maski stanowią dla twórców doskonałą okazję dla swoistego zaznaczenia komiksowości filmu. I tak zielony rozrabiaka naśladuje m.in. Diabła Tasmańskiego, Królika Bugsa i wiele innych.
 • Klub, w którym Jim Carrey szaleje jako Maska nazywa się Coco Bongo. Tak samo nazywał się bar, do którego bohater grany przez Carreya w The Majestic udał się po utracie pracy.
 • Wydanie DVD zawiera dwie sceny usunięte. W pierwszej grupa wikingów wychodzi na ląd, by zakopać maskę. W drugiej Dorian wrzuca Peggy do prasy drukarskiej, po czym pojawia się gazeta ze zdjęciem jej zmiażdżonej twarzy i nagłówkiem wyjaśniającym, że właśnie umarła.
 • Ogromne zęby Maski zostały zaprojektowane do wykorzystania w scenach, w których zielony cudak się nie odzywa, ale Carrey poradził sobie i z tym problemem, co nadało jego postaci jeszcze więcej komizmu.
 • Scena, w której ścigany przez gangsterów Carrey wyciąga z kieszeni prezerwatywę i stwierdza, że to nie ta kieszeń, była całkowicie zaimprowizowana przez Carreya. Podobno śmiechu było co niemiara.
 • W scenie w parku widać zdjęcie Marion Wormer z filmu Menażeria (Animal House). Maska nabija się z porucznika Kellowsa (Peter Riegert), że to zdjęcie jego żony. Riegert grał razem z Marion Wormer w Menażerii.
 • Zakład samochodowy Ripley Auto Finishing, do którego Ipkiss oddał samochód jest tym samym miejscem, które robiło za kwaterę główną dla pogromców duchów w Ghostbusters i Ghostbusters II.
 • Popisowy numer taneczny Tiny jest jednym wielkim nawiązaniem do kreskówki Red Hot Riding Hood stworzonej w 1943 roku przez Texa Avery’ego. Co więcej, Stanley na początku filmu ogląda w telewizji właśnie tę kreskówkę.
 • Jim Carrey oparł postać Stanleya Ipkissa na swoim ojcu.
 • Bananowo-żółty garnitur, który nosi Maska jest niemal wierną kopią stroju, jaki matka wykonała dla Carreya na potrzeby jego pierwszego występu scenicznego.
 • W scenach śpiewanych głosu postaci Cameron Diaz użyczyła Susan Boyd.
 • W oryginalnej wersji scenariusza Stanley Ipkiss miał zostać napadnięty przez jakichś bandziorów, którzy mieli go pobić i ukraść zegarek. Dlatego właśnie w filmie na pytanie właścicielki czy wie, która godzina odpowiada, że właściwie to nie.
 • Jedynym aktorem, który wystąpił w obu produkcjach jest Ben Stein. Gra on doktora Arthura Neumana.
 • Na podstawie Maski powstał całkiem niezły i śmieszny serial animowany (w latach 1995-1997 powstały 52 odcinki).
 • Psinka w Masce nazywała się Milo. W Dziedzicu Maski Otis. Jest to nawiązanie do filmu z 1986 roku pt. Koneko monogatari (Przygody Milo i Otisa).
 • Miejscem akcji w Masce jest Edge City, natomiast w sequelu jest to Fringe City.
 • W sequelu w psa Otisa wcieliły się tak naprawdę dwa różne zwierzaczki. Pomalowano im sierść oraz „dorobiono” łatki, aby prezentowały się identycznie. Każda psina została nauczona innych sztuczek.
 • W firmie, w której pracuje Tim Avery – Animagine – można zaobserwować kilka dosyć ciekawych komiksów: „Wredne Delfiny”, „Kaktus Jack” czy, mój ulubiony, „Torpedowy Żółw”.
 • Nazwisko głównego bohatera sequela – Tim Avery – jest nawiązaniem do prawdziwego rysownika Texa Avery’ego.
 • Na filmowym portalu IMDb (www.imdb.com) Dziedzic Maski ma średnią ocen 2.0/10 i zajmuje zaszczytne 24 miejsce na liście 100 najgorszych filmów wszech czasów (stan na dzień 20.03.2007).

CZY BĘDZIE KOLEJNA CZĘŚĆ?

Po klapie „dwójki” na każdym możliwym polu nie zanosi się na to, aby producenci myśleli o trylogii. I dobrze, bo jak taki cudny pomysł przyjdzie im do głów, to w szufladzie biurka mam przygotowane żyletki…

Tekst z archiwum film.org.pl.

 

Ostatnio dodane