Sequele

SEQUELE – Lody na patyku

Autor: Tomasz Urbański
opublikowano

TYTUŁ ORYGINALNY: Eskimo Limon
TYTUŁ POLSKI: Lody Na Patyku
ROK PRODUKCJI: 1978
DYSTRYBUCJA W POLSCE: brak
REŻYSERIA: Boaz DavidsonWYSTĄPILI:
Yiftach Katzur
Jonathan Sagall
Zachi Noy
Anat Atzmon
Rachel Steiner
Avi Hadash

Izrael, lata 50-te dwudziestego wieku. Trójka nieodłącznych, szkolnych przyjaciół Benji, Huey i Bobby spędza czas głównie na podrywaniu dziewczyn. Najlepiej idzie to Bobby’emu, lokalnemu przystojniakowi, któremu żadna się nie oprze. Podrywa uroczą Nikki, w której zakochał się Benji, zdający sobie sprawę, że Bobby’emu chodzi jedynie o “zaliczenie kolejnej panienki” i zdobycie jej dziewictwa. Bobby dopina celu, a skutkiem tego jest ciąża Nikki. Nie mając oparcia w swym niedawnym partnerze, otrzymuje pomoc od Benji’ego, który zdobywa pieniądze na zabieg usunięcia ciąży. Początek legendarnej serii filmów, które były ogromnie popularne na przełomie lat 80-tych i 90-tych, w dobie złotej ery video w Polsce. Niemiecki dubbing i fatalna jakość obrazu nie przeszkadzała w oglądaniu czegoś, co wtedy było dla Polaków świeże – komedii erotycznej. Ta część jest najbardziej poważna z całego cyklu, podejmuje dość nieprzyjemny temat, jednak wiarygodności i głębi nie ma co oczekiwać, bo wszystko jest podane z humorem, inna sprawa, że nie najwyższych lotów. Film był prekursorem takich serii filmowych jak Porky’s czy American Pie.

TYTUŁ ORYGINALNY: Yotzim Kavua
TYTUŁ POLSKI: Lody Na Patyku 2
ROK PRODUKCJI: 1979
DYSTRYBUCJA W POLSCE: brak
REŻYSERIA: Boaz DavidsonWYSTĄPILI:
Yiftach Katzur
Jonathan Sagall
Zachi Noy
Yvonne Michaeli
Rachel Steiner
Dafna Armoni

Wrażliwy i romantyczny Benji po raz kolejny zakochuje się w nowej dziewczynie. Jest nią Tammy. Kompletnie traci dla niej głowę. Po wielu podchodach w końcu udaje mu się zaprosić ją na randkę. Po udanych, wspólnie spędzonych chwilach, Benji planuje na imprezie u Huey’a namówić Tammy na seks. Ta oburzona wychodzi, co wykorzystuje Martha, dziewczyna gospodarza imprezy. Suma summarum przez dziewczyny i swa głupotę trójka przyjaciół obraża się na siebie, oskarżając się kolejno o zdradę i kłamstwa. Sequel wielkiego hitu jeszcze momentami jest zaskakująco poważny, ale coraz większe dawki humoru i nagości wyraźnie rozluźniają i sprawiają, że jeśli tylko zaakceptuje się taką konwencję, można całkiem nieźle się bawić przed telewizorem i powspominać dawne czasy. Jak zwykle w wypadku tej serii fantastyczna jest ścieżka dźwiękowa, z niezwykle melodyjnym, radosnym i bezpretensjonalnym rock’n’rollem lat 50-tych, 60-tych i 70-tych.

TYTUŁ ORYGINALNY: Shifshuf Naim
TYTUŁ POLSKI: Lody Na Patyku 3
ROK PRODUKCJI: 1981
DYSTRYBUCJA W POLSCE: brak
REŻYSERIA: Boaz DavidsonWYSTĄPILI:
Yiftach Katzur
Jonathan Sagall
Zachi Noy
Ariella Rabinovich
Orna Dagan
Rachel Steiner

Benji ponownie jest szczęśliwie zakochany, przynajmniej tak myśli jego dziewczyna Doris. Wspólne randki, spacery i romantyczne kolacje zbliżają ich do siebie coraz bardziej. Do czasu, kiedy w mieście pojawia się “stara miłość” – Nikki (gra ją inna aktorka niż w części pierwszej). Automatycznie chłopak znów traci dla niej głowę i rozpoczyna niebezpieczną grę na dwa fronty, spotykając się z obiema dziewczynami. Zaślepiony miłością do Nikki, postanawia powiedzieć o wszystkim Doris, która jednak uprzedza go i sama się o wszystkim dowiaduje. Tymczasem do miasteczka przyjeżdża Frida, kuzynka Benji’ego, w której zadurzają się Bobby, Huey a nawet ojciec Banji’ego, Ramek. Typowy wakacyjny film, pełen dziur scenariuszowych, niewyszukanego humoru, jednak nie pozbawiony klimatu frywolnej zabawy, może się przydać do oglądania ze znajomymi przy piwku. Oczywiście, trzeba przymknąć oko na nieudolną momentami grę aktorską i słaby warsztat reżyserski. Niemniej to tylko i aż wciąż Lody Na Patyku.

TYTUŁ ORYGINALNY: Sapihes
TYTUŁ POLSKI: Lody Na Patyku 4: Polowanie Na Zające
ROK PRODUKCJI: 1982
DYSTRYBUCJA W POLSCE: brak
REŻYSERIA: Boaz DavidsonWYSTĄPILI:
Yiftach Katzur
Jonathan Sagall
Zachi Noy
Sonja Martin
Joseph Shiloah
Dvora Bakon

W doskonałych humorach Bobby, Huey i Benji spędzają słoneczne wakacje podglądając i podrywając dziewczyny. Nieoczekiwanie dla nich samych zostają brutalnie tych przyjemności pozbawieni z powodu powołania do wojska. Chłopaki nie byliby sobą, gdyby i z tej sytuacji nie potrafili wybrnąć. Łamiąc regulamin nawiązują kontakt z żeńską grupą wojskową. Bobby rozpoczyna podryw z sukcesem, Huey ma jak zwykle z tym niemałe problemy, natomiast Benji po raz kolejny zakochuje się, tym razem w pięknej Renee. Zabawy z dziewczętami za wszelką cenę chce ukrócić sierżant George Ramirez, największy wróg trójki przyjaciół. Jak przystało na komedię erotyczną jest tu sporo humoru jak i golizny w “miękkim” wydaniu. Film jest najlepszym z cyklu, najbardziej charakterystycznym i najzabawniejszym. Duża zasługa w tym aktora grającego niezapomnianego sierżanta Ramireza. Pozycja obowiązkowa dla każdego fana izraelskiej serii. Dodatkowo znakomita ścieżka dźwiękowa.

Ostatnio dodane