Sequele

SEQUELE – Liberator

Autor: Tomasz Urbański
opublikowano

TYTUŁ POLSKI: Liberator
ROK PRODUKCJI: 1992
DYSTRYBUCJA W POLSCE: Warner
REŻYSERIA: Andrew Davis
WYSTĄPILI:

Steven Seagal
Erika Eleniak
Tommy Lee Jones
Damian Chapa
Troy Evans
Gary Busey

Podczas uroczystości zawarcia pokoju między wojskami amerykańskimi a japońskimi, na pokładzie pancernika “Missouri”, uzbrojonego w rakiety z głowicami jądrowymi, ląduje w przebraniach grupa terrorystów pod dowództwem Williama Stranixa i przejmuje okręt. Motywem jego działań jest zemsta na swoim byłym pracodawcy, czyli CIA, która zwolniła go, uznając za szaleńca. Jednak na pokładzie znajduje się Casey Ryback, były kapitan komandosów z Navy SEALs. Kucharząc, staje sam przeciw przestępcom do nierównej walki. To niewątpliwie najlepszy film Stevena “Sprytnego Bobika” Seagal. Świetnie nakręcone i zmontowane sceny walki, dobre aktorstwo (ale tylko Tomilidżonsa), i dobra ręka reżysera, poza tym scenariusz oklepany do bólu a na deser piersi panny Eleniakówny 🙂

TYTUŁ POLSKI: Liberator 2
ROK PRODUKCJI: 1995
DYSTRYBUCJA W POLSCE: Warner
REŻYSERIA: Geoff Murphy
WYSTĄPILI:

Steven Seagal
Eric Bogosian
Katherine Heigl
Everett McGill
Nick Mancuso
Kurtwood Smith

W katastrofie lotniczej ginie brat Caseya Rybacka z żoną. Osierocają Sarę, która trafia pod opiekę byłego kapitana z Navy SEALs. Casey aby oswoić się z sytuacją i zapoznać się bliżej, zabiera 17-letnią bratanicą w podróż luksusowym pociągiem z Denver do Los Angeles. Podczas podróży na pociąg napadają terroryści z Travisem Dane na czele, którzy błyskawicznie opanowują cały skład. Jedynie Casey Ryback z zapoznanym stewardem Bobby’m chowają się w wagonie restauracyjnym i powoli acz skutecznie zaczynają eliminować agresorów. Proste, klasyczne kino akcji, które daje się oglądać. Seagal nie jest jeszcze za stary i kopie całkiem solidnie. Sporo się dzieje, a tempo podtrzymuje pędzący szybko pociąg. Niezłe, choć raczej dla facetów.

CIEKAWOSTKI:

  • Pierwsza część to wprawka przed znakomitym “The Fugitive” Andrew Davisa, gdzie również (tym razem oscarowo) pojawił się Tommy Lee Jones.
  • Erika Eleniak to gwiazdka Playboya i pierwszej serii “kultowego” serialu “Baywatch” 🙂
  • Są kopie drugiej części filmu nie mające podtytułu “Dark Territory”.

CZY BĘDZIE KOLEJNA CZĘŚĆ?

O tym mówi się już od ładnych paru lat. Były nawet plany by na stołku reżyserskim zasiadł ponownie Andrew Davis, i analogicznie akcję przenieść (po wodzie i lądzie) w powietrze. Jednak nic z tego nie wyszło, Seagal się starzeje i grywa w podrzędnych filmikach i jak na razie nie ma zamiaru się z tego wycofać. Hit niewątpliwie by mu się przydał do reaktywacji kariery, bo ostatnim to był “Exit Wounds”.

Tekst z archiwum film.org.pl

 

Ostatnio dodane