Sequele

SEQUELE – Krzyk

Autor: Tomasz Urbański
opublikowano

TYTUŁ POLSKI: Krzyk
ROK PRODUKCJI: 1996
DYSTRYBUCJA W POLSCE: Imperial
REŻYSERIA: Wes CravenWYSTĄPILI:
Neve Campbell
Courteney Cox
David Arquette
Skeet Ulrich
Matthew Lillard
Jamie Kennedy

W małym sennym miasteczku Woodsboro grasuje seryjny morderca, wybierając na swe ofiary uczniów tutejszej szkoły. Dzwoni do nich i proponuje niecodzienny “quiz ze znajomości horrorów”. Zła odpowiedź jest jednoznaczna ze śmiercią uczestnika makabrycznej “zabawy”. W rocznicę śmierci swej matki, Sidney Prescott odbiera telefon od tajemniczego nieznajomego… Zaczyna się zabawa w kotka i myszkę. Znakomity horror, którym na szczyty popularności powrócił Wes Craven. Dzięki świeżemu scenariuszowi Kevina Williamsona film jest pełen odniesień do klasycznych pozycji slasher-movies, z nowym, trochę autoparodystycznym spojrzeniem na ten gatunek. Ciągłe zwroty akcji, niesamowite napięcie i własny głos w sprawie przemocy w kinie zapoczątkował nowy etap w dziejach horroru.

TYTUŁ POLSKI: Krzyk 2
ROK PRODUKCJI: 1997
DYSTRYBUCJA W POLSCE: Imperial
REŻYSERIA: Wes CravenWYSTĄPILI:
Neve Campbell
Liev Schreiber
Jamie Kennedy
Courteney Cox
David Arquette
Sarah Michelle Gellar

Sidney, po tragicznych przeżyciach w Woodsboro, próbuje się “pozbierać” na studiach na wydziale sztuk dramatycznych. Rzuca się w wir nauki. Jednak demony przeszłości wracają. Znów staje się obiektem ataków maniakalnego mordercy. Z pomocą spieszą jej dawni znajomi: policjant Dewey i dziennikarka Gale Weathers. Rewelacyjna kontynuacja. Tym razem, jak to bywa w sequelach, postawiono na zwielokrotnienie tego, co okazało się największym sukcesem Krzyku. Więcej napięcia, więcej trupów, więcej krwi. Twórcy sami śmieją się z siebie, czego dowodem jest rozmowa bohaterów filmu o wyższości sequeli nad oryginałami. Kolejne zwroty akcji, zabawa z widzem i puszczanie do niego oka dały znakomity efekt, minimalnie ustępujący oryginalnemu filmowi.

TYTUŁ POLSKI: Krzyk 3
ROK PRODUKCJI: 2000
DYSTRYBUCJA W POLSCE: SPI
REŻYSERIA: Wes CravenWYSTĄPILI:
Neve Campbell
David Arquette
Courteney Cox
Patrick Dempsey
Scott Foley
Parker Posey

Traumatyczne przeżycia zmusiły Sidney do życia w odosobnieniu. Jednak po raz trzeci ponownie powraca maniakalny seryjny zabójca. Dewey, Gale i Sidney spotykają się tym razem na planie filmu, który opowiada ich historię z Woodsboro. Po raz ostatni próbują przeżyć, a jednocześnie rozwikłać zagadkę, kto kryje się za charakterystyczną maską. Finalna część trylogii nie rozczarowuje. Znów jest krwawo, zagadkowo, autoparodystycznie. Film trzyma poziom poprzedników i zgodnie z regułami wywraca wszystko do “góry nogami”. Znakomite uzupełnienie poprzednich części. Świetnym posunięciem była forma “filmu w filmie”.

TYTUŁ POLSKI: Krzyk 4
ROK PRODUKCJI: 2011
DYSTRYBUCJA W POLSCE: Forum Film
REŻYSERIA: Wes CravenWYSTĄPILI:
Neve Campbell
David Arquette
Courteney Cox
Emma Roberts
Hayden Panettiere

Sidney Prescott, w ramach tournee promującego jej książkę powraca do Woodsboro. Akurat w najlepsze trwają nieoficjalne obchody tragicznych wydarzeń sprzed lat. Wraca również Ghostace, mordując dwójkę nastolatków. Śledztwo prowadzi szeryf Dewie, a trop prowadzi do… Sidney. W całą akcję wplątuje się Gale, budząc swój nieco już uśpiony instynkt dziennikarski. Kapitalna kontynuacja trylogii sprzed lat. Powrót scenarzysty Kevina Williamsona zrobił cyklowi jedynie dobrze. Craven mimo słabszej formy, tym razem znów pokazał klasę. Czwarta odsłona zachowała styl i klimat swych poprzedniczek, bardzo celnie, satyrycznie i (również auto-) parodystycznie podsumowując ostatnie lata kina grozy. Świetnym patentem było zremake’owanie oryginału. Obsada z poprzednich części ponownie udźwignęła film, a wprowadzona nowa ekipa (przede wszystkim dziewczęta Emma Roberts i Hayden Panettiere) dziarsko dotrzymuje im kroku. Paradoksalnie skrajnie przerysowany epilog i sam finał dodają całości jeszcze większego kopa i powodują szczery (u)śmiech. Wspaniały powrót.

CIEKAWOSTKI:

 • Twórcy od początku twierdzili, że Scream stanowi trylogię. Okazuje się, że prawdopodobnie będzie i druga trylogia.
 • Melissa Joan Hart, Brittany Murphy i Alicia Witt były brane pod uwagę podczas castingów do roli Sidney Prescott.
 • Istnieje alternatywne zakończenie części trzeciej.
 • Małe cameo w pierwszej części zaliczyła Linda Blair (pamiętna Regan z filmów The Exorcist). W sequelu pojawili się Kevin Williamson (scenarzysta) i Matthew Lillard.
 • Na sukces Krzyku złożyła się między innymi niezmienna obsada.
 • Wes Craven zagrał mały epizodzik w pierwszej części filmu – sprzątacza Freda. Ucharakteryzowany był na Freddy’ego Kruegera (kapelusz i sweter w czerwono-zielone pasy), postać, którą sam stworzył, będąca ikoną popkultury i czołowym “przedstawicielem” slasher-movies. W sequelu pojawił się w scenie w szpitalu. W części trzeciej był turystą na planie “Ciosu 3”. Nagrał również scenę do czwartego filmu, jednak nie znalazła się w ostatecznej wersji.
 • Reżyserem scen z fikcyjnego filmu w filmie “Cios” (Scream 2) był Robert Rodriguez.
 • Gościnnie w trzeciej części pojawiły się postaci z universum Kevina Smitha: Jay i Cichy Bob.
 • Świeżość, przewrotność i błyskotliwość złożyły się na uznanie wśród krytyków i widzów części pierwszej.
 • Każda część ma charakterystyczny prolog w postaci scenki z piękną aktorką (I – Drew Barrymore, II – Jada Pinkett, III – Kelly Rutherford, IV – nie tylko jedna aktorka).
 • W części pierwszej bohaterowie oglądają film-klasykę slasher-movies – Halloween Johna Carpentera.
 • Charakterystyczna maska mordercy z Krzyku jest tak samo popularna jak ta Michaela Myersa z Halloween czy Jasona Voorheesa z Piątku Trzynastego. Inspirowana obrazem “The Scream” Edvarda Muncha.
 • Na soundtracku do pierwszych trzech Krzyków pojawił się utwór NIcka Cave’a & The Bad Seeds “Red Right Hand”. W pierwszym filmie była to oryginalna wersja z albumu “Let Love In”. W drugim umieszczono remix autorstwa DJ Spooky’ego, a do trzeciego Cave z zespołem nagrali nową wersję.

CZY BĘDZIE KOLEJNA CZĘŚĆ?

Kasowe wyniki poniżej oczekiwań nieco ostudziły zapał inwestowania w “nową trylogię”. Bracia Weinstein dość ostrożnie wypowiadają się na temat piątej części. Jeśli jednak coś mówią, to podkreślają, że wciąż widzą na stołku reżyserskim Wesa Cravena.

Tekst z archiwum film.org.pl.

 

 

 

Ostatnio dodane