Sequele

SEQUELE – Krąg

Autor: Tekst gościnny
opublikowano

Autorem tekstu jest Dominik Kowalski.

TYTUŁ POLSKI: Krąg
TYTUŁ ANGIELSKI: Ring
ROK PRODUKCJI: 1998
DYSTRYBUCJA W POLSCE: Kino Świat
REŻYSERIA: Hideo NakataWYSTĄPILI:
Nanako Matsushima
Miki Nakatani
Hiroyuki Sanada
Yuko Takeuchi

Wśród nastolatków krążą plotki o przeklętej kasecie video, po obejrzeniu której umiera się po siedmiu dniach. Na trop kasety wpada dziennikarka Reiko i ku jej przerażeniu plotki okazują się być prawdą. Po obejrzeniu przyprawiającego o dreszcz krótkiego filmu do Reiko ktoś dzwoni i tajemniczy głos informuje ją, że pozostał jej jeszcze tydzień życia. Reiko wciąga w sprawę Ryuji’ego – swojego byłego męża i wspólnie starają się rozwiązać tajemnicę nagrania i zdjąć z siebie klątwę. Ogromny przebój współczesnego japońskiego kina. Niesamowity, subtelnie budowany klimat i senna atmosfera, demonstrują nowe spojrzenie na kino grozy. Jak się okazuje, czasem straszniejsze od hektolitrów krwi i drapieżnych monstrum jest to, czego nie widać.

TYTUŁ ANGIELSKI: Ring 2: Spiral / The Spiral
ROK PRODUKCJI: 1998
DYSTRYBUCJA W POLSCE: brak
REŻYSERIA: Joji IidaWYSTĄPILI:
Koichi Sato
Miki Nakatani
Yutaka Matsushige
Nanako Matsushima
Hinako Saeki
Tomohiro Okada
Hiroyuki Sanada

Na stół patologa Mitsou Andou trafia ciało Ryuji’ego, którego znał ze studiów. Gdy wraz z drugim patologiem próbują określić przyczynę śmierci Ryuji’ego odkrywają, że zarówno u niego, jak i u czworga zmarłych w niewyjaśnionych okolicznościach nastolatków znajduje się ten sam niezwykły wirus. Wirus wydaje się być oczywistą przyczyną śmierci. Jednak ich teoria zostaje podważona przez dziennikarza, który posiada informacje o dziewczynie Sadako Yamamurze i kasecie video, która zabija tych, co ją oglądali. Rasen był kręcony równolegle z filmem Ringu, jednak zajmowała się tym zupełnie inna ekipa filmowa. I o ile Ringu stał się wielkim przebojem, o tyle Rasen szybko spadł z “afisza” i stał się czarną owcą w całej serii.

TYTUŁ POLSKI: Krąg 2
TYTUŁ ANGIELSKI: Ring 2
ROK PRODUKCJI: 1999
DYSTRYBUCJA W POLSCE: Kino Świat
REŻYSERIA: Hideo NakataWYSTĄPILI:
Miki Nakatani
Hitomi Sato
Kyoko Fukada
Fumiyo Kohinata
Kenjiro Ishimaru
Yuurei Yangi

Ringu 2 rozpoczyna się tydzień po wydarzeniach przedstawionych w części pierwszej. Śmierć Ryuji’ego zainteresowała jego asystentkę Mai (poznaliśmy ją w epizodzie w części pierwszej), która chcąc wyjaśnić sprawę rozpoczęła poszukiwania Reiko. Mai trafia do redakcji, w której pracowała i wspólnie z kolegą Reiko, również dziennikarzem, prowadzą poszukiwania. Gdy ją odnajdują, okazuje się, że jej syn Yuichi przejął część psychicznej mocy od Sadako. Ogromna porażka Rasen była przyczyną, z powodu której postanowiono nakręcić sequel filmu Ringu po raz drugi. Tym razem jednak prace powierzono Hideo Nakacie i jego starej i sprawdzonej ekipie. Co prawda film nie powtórzył sukcesu Ringu, jednak daleko mu było do porażki, jaką okazał się Rasen.

TYTUŁ ANGIELSKI: Ring 0: Birthday
ROK PRODUKCJI: 2000
DYSTRYBUCJA W POLSCE: brak
REŻYSERIA: Norio TsurutaWYSTĄPILI:
Yukie Nakama
Takeshi Wakamatsu
Yoshiko Tanaka
Ryuji Mizukami
Kaoru Okunuki

Tym razem akcja filmu cofa się o 30 lat, a główną bohaterką jest Sadako Yamamura – dziewczyna ukazująca się na przeklętej kasecie. Poznajemy ją w momencie, gdy rozpoczyna pracę w teatrze. Jest skrytą i zamkniętą w sobie osobą, jednak aura niesamowitości, jaka jej towarzyszy wzmaga rosnącą w stosunku do niej wrogość kolegów z pracy. Gdy Sadako otrzymuje główną rolę w najbliższym przedstawieniu, zazdrość oraz seria niewyjaśnionych wypadków doprowadzają do tragicznego końca, w wyniku którego Sadako odradza się w postaci przekleństwa zapisanego na taśmie video. Jest to najlepszy i najciekawszy z sequeli, będący dobrym uzupełnieniem części pierwszej.

CIEKAWOSTKI:

  • Ringu jako jedyny znany mi film posiada dwie części drugie: Rasen i Ringu 2.
  • Obecnie Ringu jest najpopularniejszym japońskim horrorem, torując drogę współczesnemu azjatyckiemu filmowi grozy. Do kin na całym świecie, także w Polsce, trafiają kolejne produkcje z kraju kwitnącej wiśni, takie jak Ringu 2 czy Dark Water.
  • Wyżej wymienione filmy to nie jedyne nawiązujące do tematu. Już w 1995 roku został nakręcony film telewizyjny Ringu: Kanzen-ban (Ring: The Complete Edition). Ponadto w 1999 roku powstały dwa seriale telewizyjne: dwunastoodcinkowy Ringu: Saishuu-shô (Ring: The Final Chapter), oraz trzynastoodcinkowy Rasen – The Series (The Spiral – Series).
  • Pomysł również spodobał się Koreańczykom, którzy nakręcili własną wersję pt: Ring Virus, a nawet Amerykanom, co zaowocowało w 2002 roku filmem The Ring. Natomiast w tym roku do kin wchodzi amerykański The Ring 2.
  • Filmy oparte zostały na pomyśle i książkach Suzuki Koji: powieściach “Ring”, “Rasen” i “Loop” oraz zbiorze opowiadań “Birthday”, w którego skład wchodzą: “Floating Coffin”, “Lemonheart” i “Happy Birthday”.
  • Polskie wydanie DVD (podejrzewam zresztą, że inne także), zarówno pierwszej, jak i drugiej części zawiera krótki filmik z przeklętej kasety. Filmik oczywiście opatrzony jest ostrzeżeniem, iż oglądamy go na własne ryzyko 😉

CZY BĘDZIE KOLEJNA CZĘŚĆ?

Co prawda zakończenie Ringu 2 pozostawia taką możliwość, ale raczej nie. W każdym bądź razie nie produkcji japońskiej. Jednak, widząc zainteresowanie tematem, można spodziewać się kolejnych remake’ów, ich sequeli i różnych klonów w mniejszym lub większym stopniu nawiązujących do oryginału.

Tekst z archiwum film.org.pl.

 

Ostatnio dodane