Sequele

SEQUELE – Kochany urwis

Autor: Tomasz Urbański
opublikowano

TYTUŁ POLSKI: Kochany Urwis
ROK PRODUKCJI: 1990
DYSTRYBUCJA W POLSCE: ITI
REŻYSERIA: Dennis DuganWYSTĄPILI:
John Ritter
Jack Warden
Michael Oliver
Gilbert Gottfried
Amy Yasbeck
Michael Richards
Peter Jurasik

Junior, dzieciak z niewyparzonym językiem, wrednym wyrazem twarzy, bezczelnym zachowaniem nie może znaleźć sobie miejsca. Nie wytrzymują z nim nawet tak prawe osoby, jak zakonnice. Okazja się nadarza, gdy o adopcję zaczyna starać się Ben Healy wraz z narzeczoną Flo. Koniec końców Junior trafia do upragnionej rodziny… i zaczyna ją rozbijać. Niesforny charakter daje się we znaki Flo, która nie może sobie z nim poradzić. Inna sprawa, że spodobał mu się jedynie nowy ojciec i dziadek, z którym znajduje wspólny język. Na domiar wszystkiego, Junior koresponduje listownie z pewnym kryminalistą, który właśnie uciekł z więzienia i chce się z nim spotkać. Komedia (anty)rodzinna, która swą oryginalnością podbiła box-office na całym świecie. Przy małym budżecie zarobiła naprawdę spore pieniądze. To głównie dzięki niekonwencjonalnemu podejściu do tematu, bez słodkości i lukru w tego typu produkcjach, kpiła z mdłych rodzinnych filmów disneyowskich. Czarny, momentami makabryczny, humor nie najwyższych lotów (ale chociaż zabawny) był strzałem w dziesiątkę, podobnie jak odtwórca tytułowej roli.

TYTUŁ POLSKI: Kochany Urwis 2
ROK PRODUKCJI: 1991
DYSTRYBUCJA W POLSCE: ITI
REŻYSERIA: Brian LevantWYSTĄPILI:
John Ritter
Michael Oliver
Jack Warden
Laraine Newman
Amy Yasbeck
Ivyann Schwan
Gilbert Gottfried
Paul Willson

Ben i Junior postanawiają zacząć wszystko od nowa. Pomóc ma im w tym zmiana miejsca zamieszkania. Wprowadzają się do nowego domu w Mortville. Przeprowadzka natychmiast wzbudza zainteresowanie mieszkańców miasteczka, szczególnie samotnych kobiet, widzących w Benie idealnego kandydata na męża. Ten obrót sprawy nie cieszy Juniora, który swymi niewybrednymi żartami stara się odstraszyć kandydatki na nową “mamę”. Pomaga mu w tym nowo poznana koleżanka Trixie, równie nieznośna jak Junior. Za główny obiekt drwin i psot wybierają sobie Lawandę Dumore, z drugiej strony próbują zbliżyć do siebie Bena i mamę Trixie – Annie. Idąc za ciosem, producenci podwoili “zagrożenie” i teraz na ekranie króluje dwójka “kochanych” urwisów. Wciąż jest zabawnie, momentami makabrycznie, momentami dość obleśnie. Jednak, jak to z reguły bywa, czasem szwankuje pomysłowość scenarzystów i niektóre gagi wydają się być mocno odgrzewane. Filmu oczywiście nie polecam najmłodszym widzom:)

TYTUŁ POLSKI: Kochany Urwis 3
ROK PRODUKCJI: 1995
DYSTRYBUCJA W POLSCE: ITI
REŻYSERIA: Greg BeemanWYSTĄPILI:
William Katt
Justin Chapman
Sherman Howard
Carolyn Lowery
Eric Edwards
Blake McIver Ewing
Jennifer Ogletree
Brock Pierce

Junior po raz kolejny próbuje odwieść od umawiania się swego ojca Bena Healy z kolejnymi kandydatkami na żonę. Sam natomiast zakochuje się w swojej nauczycielce od matematyki, która mimo wyraźnych znaków nie zauważa go. Na nieszczęście ma u swego boku trzech rywali, którym postanawia solidnie “dołożyć”. Jak widać fabuła po raz kolejny nie jest atutem. Producenci wyraźnie na siłę próbowali wskrzesić przygody Kochanego Urwisa, zapominając o inteligencji widza, któremu coraz ciężej jest znieść miałkość scenariusza. Poza tym fatalne dialogi i kiepskie, ugładzone niestety żarty automatycznie kwalifikują film do kosza. Odradzam.

CIEKAWOSTKI:

  • Jedynymi osobami, które wystąpiły we wszystkich częściach są Jack Warden (rola Big Bena) oraz Gilbert Gottfried (rola pana Peabody’ego).
  • Dwukrotnie pojawiali się: John Ritter (Ben Healy-1,2), Michael Oliver (Junior-1,2), Eric Edwards (Murph-2,3) oraz Amy Yasbeck (co ciekawe aktorka zagrała dwie różne postaci, diametralnie zmieniając swój wygląd dzięki charakteryzacji-1,2).
  • Część 3 była zrobiona na potrzeby telewizji.
  • Powstał również w 1993 roku serial animowany Problem Child. Z oryginalnej obsady głos podłożył jedynie Gilbert Gottfried (oczywiście do postaci pana Peabody’ego).
  • Kilka scen pierwszej i drugiej części dodano podczas telewizyjnych emisji obu filmów.
  • W ocenzurowanej wersji pierwszej części Junior mówi do pana Peabody’ego “You stupid jerk” zamiast “You stupid Dick”.
  • Istnieją dwie wersje pierwszych scen Problem Child 2.
  • W Polsce film Problem Child 3 pojawił się bez podtytułu Junior In Love, który jest oficjalnym podtytułem w Stanach Zjednoczonych.
  • W telewizyjnych emisjach druga część została wzbogacona o kilka scen nie wykorzystanych w wersji kinowej.
  • W trzeciej części Michaela Olivera w roli Juniora zastąpił Justin Chapman, natomiast w serialu animowanym głos pod tę postać podkładał Ben Diskin.

CZY BĘDZIE KOLEJNA CZĘŚĆ?

Raczej nie. W sieci na ten temat cisza. Grobowa.

Tekst z archiwum film.org.pl.

 

Ostatnio dodane