Sequele

SEQUELE – Kickboxer

Autor: Tekst gościnny
opublikowano

Autorem tekstu jest Andy.

ROK PRODUKCJI: 1989
DYSTRYBUCJA W POLSCE: Video Rondo
REŻYSERIA: Marc DiSalle, David WorthWYSTĄPILI:
Jean-Claude Van Damme
Dennis Alexio
Dennis Chan
Michel Qissi
Rochelle Ashana
Steve Lee
Richard Foo
Ricky Liu
Tony Chan

Eric Sloane, świeżo upieczony mistrz świata w kickboxingu, wyjeżdża wraz z bratem Kurtem do Tajlandii, by zawalczyć z tamtejszym mistrzem Tong Po. Walka przebiega bardzo brutalnie. Nieczysto walczący Po paraliżuje Erica. Spragniony zemsty Kurt wybiera się do nauczyciela Thai Boxingu. Po długich i wyczerpujących treningach Kurt jest gotów, aby zmierzyć się z Tong Po. Film obfituje w znakomite walki w wykonaniu Van Damme’a. Przepiękne krajobrazy i dobra muzyka wprowadzają w doskonały nastrój.

TYTUŁ POLSKI: Kickboxer 2: Godziny Zemsty
ROK PRODUKCJI: 1990
DYSTRYBUCJA W POLSCE: Imperial
REŻYSERIA: Albert PyunWYSTĄPILI:
Sasha Mitchell
Peter Boyle
Dennis Chan
Cary-Hiroyuki Tagawa
John Diehl
Michel Qissi
Heather McComb
Vince Murdocco

David Sloan, brat brutalnie zamordowanych Erica i Kurta, prowadzi szkołę Kickboxingu. Popada w tarapaty finansowe. Jedynym wyjściem z “dołka” jest powrót na ring. Tymczasem jego przyjaciel walczy o tytuł mistrza świata w kickboxingu. Jednak nie wie, że jego przeciwnikiem będzie Tong Po. Ten żądny krwi Thai Boxer zabija przeciwnika na oczach Davida i jego trenera Xiana. Chcący pomścić przyjaciela i braci David staje na ringu z Tong Po. Kickboxer 2 należy do elity najbrutalniejszych filmów karate. Film jest ekscytujący i trzyma w napięciu, chociaż w niektórych momentach nudny.

TYTUŁ POLSKI: Kickboxer III: Sztuka Walki
ROK PRODUKCJI: 1992
DYSTRYBUCJA W POLSCE: Best Film
REŻYSERIA: Rick KingWYSTĄPILI:
Sasha Mitchell
Dennis Chan
Richard Comar
Noah Verduzco
Alethea Miranda
Milton Goncalves
Ricardo Petraglia
Gracindo Junior

David Sloan i Xian przylatują do Brazylii, gdzie David ma stoczyć walkę o tytuł mistrza świata w kickboxingu z psychopatycznym Martinem. Sloan i Xian poznają dwójkę bezdomnych dzieci. Problem pojawia się wtedy, gdy jedno z nich, Isabella, zostaje porwana i jest przetrzymywana przez sponsora Martine’a – biznesmena Lane’a. David ma teraz dwa zadania: obronić tytuł mistrza świata i uratować Isabelle. Film zawiera wątki sensacyjne i wspaniałe pokazy sztuk walki, dzięki czemu jest bardziej interesujący. Jest jedyną częścią, w której Sloan używa broni palnej.

TYTUŁ POLSKI: Kickboxer 4
ROK PRODUKCJI: 1993
DYSTRYBUCJA W POLSCE: NVC
REŻYSERIA: Albert PyunWYSTĄPILI:
Sasha Mitchell
Nicholas Guest
Michele Krasnoo
Brad Thornton
Deborah Mansy
Jill Pierce
Nicholas Anthony
Derek Cravin

David Sloan zostaje wypuszczony z więzienia, by uratować swoją żonę z rąk Tong Po i znaleźć dowody na jego “lewe” interesy. Aby w jakiś sposób dotrzeć do Po, David musi zakwalifikować się do turnieju, który Po organizuje w swojej posiadłości co kilka lat w dzień zmarłych. Wszystko przebiega dobrze do czasu, kiedy Tong dowiaduje się, że w jego turnieju bierze udział Sloan. Film jest dobry. Widać, że David po wyjściu z więzienia stał się twardzielem. W poprzednich częściach serii był z lekka “flakowaty”.

TYTUŁ POLSKI: Odkupienie
ROK PRODUKCJI: 1995
DYSTRYBUCJA W POLSCE: NVC
REŻYSERIA: Kristine PetersonWYSTĄPILI:
Mark Dacascos
James Ryan
Geoff Need
Tony Caprari
Greg Latter
Duane Porter

Matt Reeves, mistrz kickboxingu, dowiaduje się o zamordowaniu swojego kolegi, innego mistrza – Davida Sloana. Został on zabity przez ludzi Negaal’a, gdyż odmówił przystąpienia do jego federacji kickboxerów. Podobny los spotkał drugiego przyjaciela Matta, który był świadkiem morderstwa. Gdy Negaal się o tym dowiaduje, natychmiast postanawia go zabić. W tym celu zatrudnia płatnego zabójcę. Nie spodziewa się jednak, że ci się zaprzyjaźnią. Teraz obaj stają naprzeciw Negaala i jego ludzi. Filmy Dacascosa zawsze przyciągają moją uwagę, gdyż zawierają porządne mordobicie. Dużo akcji, dobre walki, ekstra choreografia i świetna muzyka – to tylko niektóre z atutów tej produkcji.

CIEKAWOSTKI:

 • W napisach końcowych pierwszej części aktor Michel Qissi występuje pod pseudonimem Tong Po, czyli bohatera, którego grał.
 • Reżyser pierwszej części, Mark DiSalle, zagrał w swoim filmie jednego z amerykańskich reporterów.
 • Żaden z aktorów nie wystąpił we wszystkich częściach serii, najwięcej razy zagrał Sasha Mitchell (2, 3, 4) i Dennis Chan (1, 2, 3).
 • Pełna wersja pierwszej części to 105 minut, w Niemczech i niektórych krajach europejskich ocenzurowano film i skrócono do 94 minut.
 • Na początku drugiej części postać kreowaną wcześniej przez Van Damme’a zagrał Emmanuel Kervyn.
 • Nazwisko głównych bohaterów cyklu (braci) w części pierwszej pisane jest jako Sloane, a w pozostałych już bez końcowego “e” czyli Sloan.
 • Kickboxer był jednym z filmów, który przyniósł sławę Van Damme’owi.
 • “Kickboxer 2, 3, 4” to jedyne filmy “kopane” w których zagrał Sasha Mitchell.
 • Jak do tej pory żadna z części cyklu nie została wypuszczona w Polsce na DVD.
 • Tong Po grany był w dwóch pierwszych częściach przez Michela Qissi, a w czwartej przez aktora o nazwisku Kamel Krifia.
 • Postać Tonga Po w Kickboxerze 4 wygląda tak, jakby aktor miał założoną rajstopę na głowie.
 • Największy sukces odniosła część pierwsza i piąta serii.
 • W ostatniej części fabularną łącznością z pozostałymi częściami jest tylko krótka informacja o śmierci Davida Sloana.
 • Piąta część wyszła w Polsce pod tytułem The Redemption, a dystrybutor film na okładce zamieścił tytuł Kickboxer 5: Odkupienie. Właściwie słusznie, bo w Stanach Zjednoczonych ten film pojawił się właśnie pod takim (kickboxerowym) tytułem.

CZY BĘDZIE KOLEJNA CZĘŚĆ?

Tak, Van Damme zapowiadał, że zdjęcia do kolejnej części rozpoczną się tuż po tym, jak skończy prace nad filmem Kumite (kontynuacją Krwawego sportu). Uważa, że kolejna część Kickboxera będzie drugą częścią serii, co oznaczałoby, że jeden film będzie miał dwie kontynuacje, zresztą takie zjawisko jest już normalne u Van Damme’a. Kickboxer 2 ma zrobić z niego ponownie gwiazdę filmu kopanego.

Tekst z archiwum film.org.pl.

 

Ostatnio dodane