Sequele

SEQUELE – Grease

Autor: Tomasz Urbański
opublikowano

ROK PRODUKCJI: 1978
DYSTRYBUCJA W POLSCE: ITI
REŻYSERIA: Randal KleiserWYSTĄPILI:
John Travolta
Olivia Newton-John
Stockard Channing
Jeff Conaway
Barry Pearl
Michael Tucci
Kelly Ward

Gorący, namiętny, a jednocześnie romantyczny wakacyjny romans Sandy i Danny’ego dobiega końca wraz z końcem lata. Oboje (Australijka i Amerykanin) wracają w swe rodzinne strony. Z początkiem roku szkolnego okazuje się, że Sandy wraz z rodzicami została w Stanach Zjednoczonych i trafiła do tego samego liceum, w którym uczy się Danny. Jednak rozczarowana przekonuje się, że to zupełnie inny chłopak, lider gangu T-Birds, buntownik, cwaniak i zawadiaka – zupełne przeciwieństwo romantycznego i wrażliwego “chłopca z plaży”. Danny’emu trudno przyznać się przed kolegami, że się po prostu zakochał. Sandy dołącza do żeńskiej grupy The Pink Ladies. Rywalizacja i podchody mogą doprowadzić do jednego… Adaptacja fantastycznie przyjętego na Broadwayu musicalu to niezwykle pocieszny i sympatyczny film. Błaha historyjka, w której można znaleźć echa Buntownika Bez Powodu (w wersji zdecydowanie lżejszej) i klasycznego romansu, jest jedynie pretekstem do zaprezentowania świetnej choreografii i kilkunastu niesamowicie chwytliwych i przebojowych piosenek, będących już niemal standardami w wykonaniu pary John Travolty i Olivii Newton-John. Travolta w szczytowej formie wraz z całą ekipą oddają pokłon niewinnej jeszcze Ameryce lat 50-tych, składając tym samym hołd rock’n’rollowi.

ROK PRODUKCJI: 1982
DYSTRYBUCJA W POLSCE: ITI
REŻYSERIA: Patricia BirchWYSTĄPILI:
Maxwell Caulfield
Michelle Pfeiffer
Lorna Luft
Maureen Teefy
Alison Price
Pamela Adlon
Adrian Zmed

Dwa lata po miłosnych podbojach Sandy i Danny’ego do liceum Rydell przyjeżdża z Anglii kuzyn Sandy, Michael Carrington. Z miejsca zakochuje się w liderce grupki dziewcząt The Pink Ladies. Szanse na zdobycie jej serca są jednak bliskie zeru, gdyż “pierwszeństwo” w tej materii mają chłopaki z gangu “T-Birds”. Michael postanawia działać na własną rękę. Kupuje zdezelowany motocykl i ćwicząc panowanie nad nim chce dziewczynie zaimponować jako anonimowy “jeździec znikąd”. Po raz drugi historia jest słabiutka, ale miał zadziałać czar rock’n’rolla i beztroskiej zabawy. Nie zadziałał. Dlaczego? Otóż piosenki pisane przez innych autorów nie mają lekkości i przebojowości, są dość toporne i niestety nie wpadają w ucho. Nie sprawdziła się też para głównych bohaterów. Maxwellowi Caulfieldowi zabrakło charyzmy, wdzięku i gibkości 🙂 Johna Travolty, a urocza mimo wszystko Michelle Pfeiffer zwyczajnie do musicali się nie nadaje. Bezbarwny drugi plan dopełnił reszty. Do obejrzenia, ale raczej z obowiązku.

CIEKAWOSTKI:

 • Premiera musicalu Grease autorstwa Jima Jacobsa i Warrena Caseya, który był podstawą do scenariusza, odbyła się na Broadwayu 5 lutego 1971 roku.
 • Wytrawne oko wypatrzy w Grease późniejszą gwiazdę kina kopanego klasy B i serialu Renegade, Lorenzo Lamasa.
 • W wersji broadwayowskiej Sandy miała na nazwisko Dombrowski, w filmie Olsson.
 • Grający nastolatków aktorzy mieli w rzeczywistości od 24 (John Travolta) do 34 lat (Stockard Channing).
 • Scena, w której Rizzo śpiewa w sypialnii Frenchy’ego piosenkę, w której nawiązuje się do Elvisa Presleya, była kręcona w dniu, w którym król rocka umarł.
 • Z okazji dwudziestej rocznicy premiery, Grease w wersji odświeżonej ponownie został wprowadzony do kin. John Travolta i Olivia Newton-John wraz z częścią oryginalnej obsady pojawili się na ponownej premierze. Poza tym podczas udzielania wywiadów główna para aktorska ubrana była w filmowe kostiumy.
 • Aż w pięciu piosenkach znajdujących się na oficjalnym soundtracku (niekoniecznie razem) zaśpiewali John Travolta i Olivia Newton-John.
 • Nazwisko granej przez Maxwella Caufielda postaci brzmi Carrington. Wielu to właśnie nazwisko kojarzy się z Blakem Carringtonem i jego rodziną z soap-opery Dynastia. Maxwell Caufield zagrał właśnie w tym serialu jedną z drugoplanowych ról.
 • W drugiej części gościnnie w małych epizodach mieli pojawić się John Travolta, Olivia Newton-John oraz Jeff Conaway. Skończyło się na planach.
 • Reżyserką sequela jest Patricia Birch, która na planie pierwszej części odpowiadała za choreografię tańca.
 • Fabularnym nawiązaniem do oryginału są konotacje rodzinne Michaela Carringtona, który jest kuzynem Sandy Olsson, a także to samo miejsce akcji i te same nazwy “gangów”.

CZY BĘDZIE KOLEJNA CZĘŚĆ?

Jeszcze całkiem niedawno plany powrotu Grease na ekrany były całkiem realne. Sprawił to spory sukces odrestaurowanej wersji oryginału. Fabularnie mieli pojawić się bohaterowie będący dziećmi postaci z pierwszej części. W rolach głównych widziano Kylie Minogue i Justina Timberlake’a. Jednak w ostateczności pomysł zarzucono i na chwilę obecną o trzeciej części nic nie słychać.

Tekst z archiwum film.org.pl.

 

Ostatnio dodane