Sequele

SEQUELE – Gliniarz z Beverly Hills

Autor: Tomasz Urbański
opublikowano

TYTUŁ POLSKI: Gliniarz z Beverly Hills
ROK PRODUKCJI: 1984
DYSTRYBUCJA W POLSCE: ITI
REŻYSERIA: Martin BrestWYSTĄPILI:
Eddie Murphy
Judge Reinhold
John Ashton
Ronny Cox
Lisa Eilbacher
Steven Berkoff
James Russo

Axel Foley, gliniarz z Detroit odwiedza swojego kolegę z Kalifornii, Mikey’a Tandino. Wkrótce po powrocie przyjaciela do domu, zostaje on zabity. Dowiedziawszy się o tym, Axel wyrusza do Beverly Hills aby rozwikłać zagadkę morderstwa. Do “obserwowania” Foleya wydelegowani zostają detektywi Billy Rosewood i John Taggart. Tymczasem przybysz z Detroit odwiedza swoją koleżankę Jenny i dziwnym zbiegiem okoliczności okazuje się, że w sprawę zamieszany jest pewien boss narkotykowy Victor Maitland, właściciel galerii w której pracuje Jenny. Film jednego aktora – Eddie’go Murphy’ego, który tutaj jest w szczytowej formie, a film jednym z najlepszych w jego karierze. Masa świetnych gagów, zarówno sytuacyjnych jak i przede wszystkim słownych, błyskotliwe dialogi i szybka dynamiczna akcja sprawiają, że jest to jeden z najlepszych filmów w swoim gatunku (komedia sensacyjna). Ogląda się, mimo upływu 20 lat, znakomicie.

TYTUŁ POLSKI: Gliniarz z Beverly Hills II
ROK PRODUKCJI: 1987
DYSTRYBUCJA W POLSCE: ITI
REŻYSERIA: Tony ScottWYSTĄPILI:
Eddie Murphy
Judge Reinhold
John Ashton
Ronny Cox
Brigitte Nielsen
Jürgen Prochnow
Dean Stockwell

W Beverly Hills ma miejsce seria napadów, a sprawców nie udaje się złapać. Najpierw obrabowany zostaje jubiler, a następnie zraniony kapitan policji Andrew Bogomil. Jedynym “wspólnym mianownikiem” przestępstw jest długonoga blondynka. Dowiadując się o sytuacji Bogomila, glina z Detroit Axel Foley wyrusza do Kalifornii, by odwiedzić swego przyjaciela i jednocześnie rozpocząć śledztwo. Znów pomagają mu Billy Rosewood i John Taggart (mimo groźbom wyrzucenia ich przez zwierzchnika) oraz córka kapitana. Trop prowadzi do niejakiego Maxwella Denta i jego prawej ręki Karly Fry. Tony Scott starał się jak mógł i po części sequel całkiem się udał. Znów akcja goni akcję, humor nie opuszcza Axela ani na moment, i zasada sequela “więcej, szybciej, mocniej” sprawdza się w stu procentach. Pomijam to, że klisze i powtórki to norma w tej produkcji, bo nie o to chodzi, lecz o wesoło spędzony czas.

TYTUŁ POLSKI: Gliniarz z Beverly Hills III
ROK PRODUKCJI: 1994
DYSTRYBUCJA W POLSCE: ITI
REŻYSERIA: John LandisWYSTĄPILI:
Eddie Murphy
Judge Reinhold
Hector Elizondo
Joey Travolta
Gil Hill
Theresa Randle
John Saxon

W strzelaninie z gangiem złodziei samochodów w Detroit ginie Douglas Todd, szef Axela Foley’a. Ten poprzysięga odnaleźć mordercę, za którym podąża do Beverly Hills. Tam odwiedza starego znajomego Billy’ego Rosewooda, który teraz jest szefem wydziału zabójstw. Okazuje się, że jego były partner, Taggart, jest już na emeryturze i żyje w Arizonie. Foley do pomocy otrzymuje wsparcie Jona Flinta. Wkrótce w lunaparku “Wonder World” Axel rozpoznaje w szefie ochrony zabójcę swego zwierzchnika. Poza tym Janice Perkins, kierowniczka jednego z działów parku rozrywki, informuje, że dziwne wydarzenia mają tutaj miejsce. Niestety trzecia część jest nieudana. Tak solidna “firma” jak John Landis zawiódł na całej linii. Nic tu się kupy nie trzyma, scenariusz napisany zapewne na skrawku papieru toaletowego, a Eddie Murphy jakby nie ten sam. Poza tym kłująca w oczy wtórność, brak tej iskry w oku Axela, film wymuszony i niepotrzebny. Dodatkowo sknocone zakończenie. Raz można obejrzeć.

CIEKAWOSTKI:

  • Autorem historii drugiej części jest sam Eddie Murphy.
  • Polski dystrybutor wprowadzając do kin inny film z Murphy’m w roli głównej pod tytułem Metro nawiązał do powyżej opisanej serii, wprowadzając go z tytułem Gliniarz Z Metropolii.
  • We wszystkich częściach zagrali: Eddie Murphy (Axel Foley), Judge Reinhold (Billy Rosewood), Bronson Pinchot (Serge), Gilbert Hill (Douglas Todd).
  • Zabrakło w zamykającym odcinku Ronny’ego Coxa (Andrew Bogomil), Paula Reisera (Jeffrey Friedman), i oczywiście Johna Ashtona (John Taggart).
  • Muzyczny motyw przewodni jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych w historii kina.

CZY BĘDZIE KOLEJNA CZĘŚĆ?

Do czwartej części przymiarki trwają już kilka lat. Co chwilę ujawniane są coraz to nowe sensacje. Ostatnie mówią, że Eddie Murphy nie chce występować w kolejnym odcinku, a Bruckheimer (producent) twierdzi, że jak nie będzie Eddie’go – to nie będzie filmu.

Tekst z archiwum film.org.pl.

 

Ostatnio dodane