Sequele

SEQUELE – Fałszywa dwunastka

Autor: Tomasz Urbański
opublikowano

TYTUŁ POLSKI: Fałszywa dwunastka
ROK PRODUKCJI: 2003
DYSTRYBUCJA W POLSCE: Imperial
REŻYSERIA: Shawn LevyWYSTĄPILI:
Steve Martin
Bonnie Hunt
Piper Perabo
Tom Welling
Hilary Duff
Kevin G. Schmidt
Liliana Mumy

Trenujący lokalny zespół futbolu amerykańskiego Tom Baker otrzymuje intratną propozycję poprowadzenia drużyny z Chicago. Oferta jest na tyle kusząca finansowo, że za zgodą żony i niechęcią dzieci Tom postanawia podjąć wyzwanie. Jednak problem w tym, że jest on ojcem.. dwunastki dzieci, które również mają się przeprowadzić. Aklimatyzacja w nowym miejscu jest bardzo trudna. Głowa rodziny coraz więcej czasu spędza poza domem, dzieci nie mogą przywyknąć do nowego miejsca, a żona Kate po publikacji swojej pierwszej książki rusza w medialne tournee. Komedia familijna, z kolejną co najwyżej przeciętną rolą Steve’a Martina. Mile zaskakuje gromadka młodocianych aktorów, a także autoironiczny Ashton Kutcher. Film wydaje się być stworzony do oglądania w gronie rodzinnym. Morał jest jak to w przypadku takich produkcji aż nazbyt czytelny i nachalny, na szczęście podany w lekki i strawny sposób. Letni film, na letnie lub jesienno-zimowe dni.

TYTUŁ POLSKI: Fałszywa dwunastka 2
ROK PRODUKCJI: 2005
DYSTRYBUCJA W POLSCE: Imperial
REŻYSERIA: Adam ShankmanWYSTĄPILI:
Steve Martin
Eugene Levy
Bonnie Hunt
Piper Perabo
Carmen Electra
Tom Welling
Hilary Duff

Rodzina Bakerów, decyzją Toma, męża i ojca wyrusza na letni wypoczynek, nad dawno nie odwiedzane jezioro. Celem jest scalenie, wyraźnie rozluźniających się, więzi rodzinnych. Do familii dołącza też ze swym mężem najstarsza Nora, oczekująca dziecka. Na miejscu Bakerowie spotykają rodzinkę Murtaugh. Głowa rodziny, Jimmy wraz ze swą nową żoną Sariną zrobią wszystko by pokazać wyższość nad starymi znajomymi. Rozpoczyna się rywalizacja głównie dwóch panów, bowiem okazuje się, że pozostała część rodzin świetnie się ze sobą dogaduje. Sequel nie jest ani lepszy ani gorszy. To kolejna lekka opowiastka prorodzinna, promująca ten sposób na życie. Banalne dialogi, cienki scenariusz i trochę ubarwiający mdłą całość Eugene Levy i obficie wyposażona (nie przez naturę) Carmen Electra. Steve Martin też nie jest w najlepszej formie, a jego nieudany występ w tym filmie wpisuje się w tę tendencję.

CIEKAWOSTKI:

  • W 1950 roku powstała komedia Cheaper By The Dozen na podstawie książki Franka B. Gilbreth Juniora o tym samym tytule. Filmy powyżej opisane są luźno oparte na pomyśle książkowym, zaczerpniętym z faktów życia autora. W filmie z 2003 roku kilkukrotnie pada nazwisko Gilbreth, w nawiązaniu do autorów pomysłu.
  • Prawdziwa rodzina miała 6 chłopców i 6 dziewczynek.
  • Cała obsada z pierwszego filmu powróciła w sequelu. Poza parą rodziców Toma i Kate, rodzinę Bakerów tworzą: Nora, Charlie, Lorraine, Henry, Sarah, Jake, Mark, Jessica, Kim, Mike oraz bliźniaki Nigel i Kyle.
  • Shawn Levy, reżyser oryginału (i producent sequela) pojawił się w małej rólce reportera w części pierwszej i pacjenta szpitala w drugim filmie.
  • Wayne Knight i Ashton Kutcher, którzy zagrali w pierwszej części nie są wymienieni na liście płac.
  • Głosu psu Bakerów użyczył Frank Welker, znany choćby z użyczania głosu słynnemu Scooby-Doo.

CZY BĘDZIE KOLEJNA CZĘŚĆ?

To oczywiście nie jest wykluczone, ale produkcji trzeciego filmu o Bakerach nie ma w planach wytwórni 20th Century Fox.

Tekst z archiwum film.org.pl.

 

 

Ostatnio dodane