Sequele

SEQUELE – Elitarni

Autor: Tomasz Urbański
opublikowano

TYTUŁ POLSKI: Elitarni
ROK PRODUKCJI: 2007
DYSTRYBUCJA W POLSCE: Kino Świat
REŻYSERIA: Jose Padilha
WYSTĄPILI:

Wagner Moura
Caio Junqueira
André Ramiro
Maria Ribeiro
Fernanda Machado

Rok 1997. Planowana wizyta papieża Jana Pawła II w Rio De Janeiro wymusza na władzach podjęcie decyzji o “oczyszczeniu” ulic z handlarzy narkotyków. Prawdziwą wojnę wypowiada im wojskowa policja BOPE, słynąca ze swej brutalności i bezkompromisowego podejścia do przestępców. Dowódca oddziałów, kapitan Nascimento, w związku z narodzinami swojego syna, pragnie przekazać władzę nad jednostką. Potencjalnymi kandydatami są dwaj przyjaciele Neto Gouveia i Andre Matias. Znakomity dramat sensacyjny, z mocno eksponowanym tłem społecznym. Film wzbudzający wiele kontrowersji, ze względu na poruszony temat korupcji w brazylijskiej policji. Nakręcony w duchu południowoamerykańskim, pełnym emocji, z pulsującym jak samba rytmem. Pełnokrwiste postaci, sporo stojącej na wysokim poziomie realizacyjnym i dramaturgicznym akcji czyni film Jose Padilhi świetnym towarem eksportowym Brazylii, choć stawiającym ją w negatywnym świetle. Sporą wadą, może być fakt zbytniej dosłowności, bo narrator (Nascimento), nie mówi nic ponad to co widzimy na ekranie. Mimo wszystko nie obniża to wartości tej gorącej produkcji.

TYTUŁ POLSKI: Elitarni 2
ROK PRODUKCJI: 2010
DYSTRYBUCJA W POLSCE: brak
REŻYSERIA: Jose Padilha
WYSTĄPILI:

Wagner Moura
Irandhir Santos
André Ramiro
Maria Ribeiro
Sandro Rocha
Pedro Van-Held
Emilio Orciollo Neto

Podczas akcji oddziałów BOPE w opanowanym przez grupkę więźniów zakładzie karnym dochodzi do kontrowersyjnej w skutkach interwencji. Nagonka mediów i oskarżenia popularnego w Brazylii obrońcy praw człowieka Diogo Fragi, powodują odwołanie dowódcy oddziałów Roberto Nascimento. Jednak na nowym miejscu, mając odpowiednie środki wypowiada wojnę handlarzom narkotyków, co powoduje skutek odwrotny od zamierzonego – na ich miejscu wyrasta mafia do cna skorumpowanych policjantów. W życiu prywatnym Nascimento ma coraz mniejszy wpływ na wychowanie syna, który jest pod wyraźnym wpływem aktualnego partnera swej byłej żony… wspomnianego Fragi. Niesamowite, ale część druga spokojnie może równać się z oryginałem. W dalszym ciągu opowieść wciąga od pierwszych minut. Sceny akcji prezentują się bardzo efektownie, nie tracąc nic ze swej wiarygodności. Jose Padilha nie stracił pazura – wciąż jest bezkompromisowy w pokazywaniu przemocy. Tym razem do koszmarnego obrazu skorumpowanej policji, twórcy dokooptowali równie korupcjogenną sferę polityki. Film poraża krytyką a jednocześnie bezsilnością w próbie zmiany tej sytuacji.

CIEKAWOSTKI:

  • Pierwsza część filmu zdobyła Złotego Niedźwiedzia na festiwali filmowym w Berlinie.
  • W sequelu czwórka aktorów powtórzyła swe role: Wagner Moura, André Ramiro, Sandro Rocha i Maria Ribeiro.
  • Producentom, przy okazji realizacji drugiej części udało się zebrać tę samą ekipę (scenariusz, muzyka, zdjęcia, montaż).
  • Scenariusze obydwu części bazują na prawdziwych wydarzeniach.
  • Pierwsza część powstała na podstawie książki “Elite da Tropa”.
  • Sequel jest największym kinowym hitem w historii Brazylii.
  • Trzy miesiące przed premierą “Tropa De Elite” kopia filmu była już dostępna na brazylijskich bazarach. Odniosła gigantyczny sukces.
  • Przedstawiane w filmach specjalne oddziały BOPE swoje początki datują na 1978 rok. Jako samodzielny batalion funkcjonują od 1991 roku. Najczęściej używaną bronią przez tę jednostkę jest M16.

CZY BĘDZIE KOLEJNA CZĘŚĆ?

Zakończenie sugeruję, że trzecia część jest wielce realna, choć zarówno reżyser jak i producenci nie planują na chwilę obecną kontynuacji.

Tekst z archiwum film.org.pl

 

Ostatnio dodane