Sequele

SEQUELE – Dzikie żądze

Autor: Tekst gościnny
opublikowano

Autorami tekstu są Katarzyna Kowalska i Tomasz Urbański.

TYTUŁ POLSKI: Dzikie Żądze
ROK PRODUKCJI: 1998
DYSTRYBUCJA W POLSCE: Syrena
REŻYSERIA: John McNaughtonWYSTĄPILI:
Kevin Bacon
Matt Dilon
Neve Campbell
Theresa Russell
Denise Richards
Bill Murray

Film pełen niespodzianek. Historia zaczyna się od przedstawienia dwóch uczennic miejscowego liceum. Jedna pochodzi z bogatej rodziny i jest bardzo popularna w szkole, druga natomiast pochodzi ze slumsów. Obie dziewczyny się nie cierpią. W szkole uczy bardzo przystojny nauczyciel, który pewnego dnia zostaje oskarżony o gwałt przez tę właśnie bogatą dziewczynę. W sądzie zeznania składa i ta druga, również oskarżając nauczyciela o gwałt. I tu pojawia się pierwsze z całej serii “okazuje się”. Okazuje się bowiem, że dziewczyny nie tylko były w zmowie ze sobą, ale także i z nauczycielem. Tych “okazuje się” w filmie jest cała masa. I właśnie to, i niezła obsada, sprawiają, że jest to dobry, trzymający w napięciu thriller.

TYTUŁ POLSKI: Dzikie Żądze 2
ROK PRODUKCJI: 2004
DYSTRYBUCJA W POLSCE: Columbia
REŻYSERIA: Jack PerezWYSTĄPILI:
Susan Ward
Leila Arcieri
Katie Stuart
Brett Gilbert
Michael Chieffo
Dorit Wolf

Film pełen powtórzonych “niespodzianek”. Historia identyczna. Dwie dziewczyny, jedna bogata, druga biedna. Oczywiście udają, że się nie znoszą. Intryga uknuta dla zdobycia pieniędzy. Oglądając, każdy czeka na zwroty akcji, które już niestety ani nie zaskakują, ani nie bawią. Film przewidywalny do granic możliwości, co biorąc pod uwagę jego konwencję, zabija cały klimat. Obie aktorki nie dorównują, a nawet chyba nie usiłują dorównać Neve i Denise z części pierwszej. Jednym słowem chybiony pomysł kontynuacji, strata czasu i dobrze, że chociaż tylko po 2,90 w wypożyczalni.

TYTUŁ POLSKI: Dzikie Żądze: Nieoszlifowane Diamenty
ROK PRODUKCJI: 2005
DYSTRYBUCJA W POLSCE: Imperial
REŻYSERIA: Jay LowiWYSTĄPILI:
Sarah Laine
Sandra McCoy
Linden Ashby
Ron Melendez
Dina Meyer
Brad Johnson

Osiemnastoletnia Marie Clifton dziedziczy po matce ogromną fortunę, która zapewnia jej wysoki standard do końca życia. Nie może jedynie odzyskać dwóch drogocennych diamentów od ojczyma, który nagle zostaje oskarżony o gwałt przez nieletnią Elenę Sandoval. Elena jest koleżanką Marie. Dziewczyny jednak nie bardzo się lubią. Sprawą zajmuje się Kristin Richards. Ciężkostrawne danie, po którym zgaga męczy jeszcze dość długo. Scenariusz sklecony nieudolnie z fragmentów układanki znanych z poprzednich dwóch filmów, nie mający nic nowego do zaoferowania. Znak firmowy, czyli sceny seksu również nie wzbudzają żadnych emocji, a finał jest banalny i mało absorbujący. Gorąco odradzam.

TYTUŁ POLSKI: Dzikie Żądze: Banda czworga
ROK PRODUKCJI: 2010
DYSTRYBUCJA W POLSCE: Imperial
REŻYSERIA: Andy HurstWYSTĄPILI:
Ashley Parker Angel
Jillian Murray
Marnette Patterson
Jessie Nickson
John Schneider
Ethan S. Smith

W wypadku samochodowym ginie milioner Ted Wheetly. Okazuje się, że syn zmarłego, Carlson, nie może odziedziczyć całości majątku, chyba że się ożeni. Młodzieniec nie myśląc długo postanawia zaobrączkować swoją dziewczynę Rachel. Tymczasem w śledztwie na jaw wychodzą sprawy, które dowodzą tezy celowego spowodowania śmierci bogacza. Podejrzenie pada na syna, jego żonę i jej… kochankę. Każdy miał motyw. Historia zgrana do cna, jest typowym przykładem partactwa w każdym elemencie tego półproduktu filmowego. Czwarta odsłona tego męczącego cyklu poza wadami opisywanych wyżej “dwójki” i “trójki” oferuje jeszcze niespotykane wcześniej aktorstwo na poziomie telenoweli amerykańskiej. Do sceny seksu dołożono jeszcze jedną niewiastę (już podtytuł to sugeruje), co niestety nie przełożyło się na jej jakość. Nigdy, w najkoszmarniejszych snach nie sądziłem, że trzy “gołe baby” spowodują u mnie wzmożoną senność. Koszmar nie warty funta kłaków. Wysyłam zaraz oficjalnego maila z ramienia KMF-u do Sony o zaprzestanie produkcji kolejnych części.

CIEKAWOSTKI:

  • Pierwszą część można zobaczyć w dwóch wersjach, 108-minutowej i dłuższej, 115-minutowej, nieocenzurowanej, w której poza wydłużonymi scenami można doświadczyć co bardziej ostrzejszych scen “rozbieranych”.
  • Druga część zupełnie nie kontynuuje wątków “jedynki”, a łączy je jedynie bliźniaczy scenariusz i tytuł. Bardziej odpowiedni dla sequela byłby roboczy tytuł “The Glades”.
  • Wild Things 2 to produkcja przeznaczona od razu na rynek video/dvd.
  • Seria Wild Things to filmy, w których początek napisów końcowych wcale nie jest końcem filmów. Wiele można się jeszcze podczas listy płac dowiedzieć…
  • Postacią łączącą część drugą i trzecią jest detektyw Michael Morrison, którego zagrał Linden Ashby.
  • Część trzecia powstała na potrzeby telewizji.
  • Akcja wszystkich czterech filmów dzieje się w fikcyjnym miasteczku Blue Bay na Florydzie.

CZY BĘDZIE KOLEJNA CZĘŚĆ?

Nie wygląda na to, czyżby decydenci z Sony Pictures zrozumieli, że nie należy tego robić widzom?

Tekst z archiwum film.org.pl.

 

Ostatnio dodane