Sequele

SEQUELE – Czerwony skorpion

Autor: Tomasz Urbański
opublikowano

TYTUŁ POLSKI: Czerwony Skorpion
ROK PRODUKCJI: 1989
DYSTRYBUCJA W POLSCE: Vim
REŻYSERIA: Joseph ZitoWYSTĄPILI:
Dolph Lundgren
M. Emmet Walsh
Al White
Brion James
T.P. McKenna
Ruben Nthodi

Rosyjski agent KGB Nikolai zostaje wysłany przez swych przełożonych do Afryki z tajną i niebezpieczną misją. Jego celem jest eliminacja opozycyjnych sił antykomunistycznych zagrażających ustrojowi w jednym z afrykańskich państewek. Kiedy przybywa na miejsce i widzi, w jaki sposób Rosjanie i Kubańczycy traktują mieszkańców – stosując represje i tortury, postanawia coś z tym zrobić. Zmienia się wewnętrznie 🙂 i niemal w pojedynkę rozpoczyna nierówną walkę z oprawcami. Jak można się przekonać, treść filmu jest prosta jak budowa cepa. Podobnie jest z całym filmem. To typowa produkcja nastawiona na bezmózgą rozrywkę obliczoną na spore ilości padających jak muchy trupów, efektowne akcje wybuchowo-eksplodujące i proste, wręcz nachalne przesłanie połączone z ewidentnym komentarzem politycznym. O aktorstwie nie ma co marzyć, przemiana Dolpha jest koszmarna, a cieszyć (jedynie oko) mogą niezłe sceny akcji. Sam film jest marną kopią Rambo III, pozbawioną budżetu, pomysłu i efektowności. Dla radykalnych i sentymentalnych fanów kina akcji lat 80-tych Red Scorpion może okazać się niezłym kąskiem. Tylko dla nich.

TYTUŁ POLSKI: Czerwony Skorpion 2
ROK PRODUKCJI: 1994
DYSTRYBUCJA W POLSCE: Vision
REŻYSERIA: Michael KennedyWYSTĄPILI:
Matt McColm
John Savage
Jennifer Rubin
Paul Ben-Victor
Michael Covert
Real Andrews
Duncan Fraser
George Touliatos
Michael Ironside
Vladimir Kulich

Amerykańska tajna jednostka specjalna z dowódcą Nickiem Stonem na czele otrzymuje zadanie przeniknięcia w struktury i rozbicia rosnącej w zaskakująco szybkim tempie organizacji neonazistowskiej. Każdy z członków infiltrującego zespołu musi wykonać zadanie odpowiadające jego specjalności. Film jakich setki tysięcy. Poza tytułem nie ma nic wspólnego z pierwowzorem, nawet główny bohater nie jest już Rosjaninem, ale pełnokrwistym obywatelem zgniłej i kapitalistycznej Ameryki. Obraz nie grzeszy oryginalnością i jest ciężkostrawny. Kiepsko zagrany, z masą luk scenariuszowych i fatalnymi dialogami irytuje niemal w każdej scenie. Nadęty główny bohater broni się jedynie charyzmą, a sam film nie oferuje nic poza sporą dawką brutalności. Gorąco nie polecam.

CIEKAWOSTKI:

  • Nikt z obsady pierwszej części nie pojawił się w sequelu.
  • Obydwie części zostały mocno pocięte przez dystrybutorów niemieckich z powodu zbyt dużej dawki brutalności.
  • W pierwszej części pojawili się autentyczni członkowie plemienia “buszmenów” z 95-letnim wodzem na czele.
  • Reżyser Joseph Zito jest znanym twórcą B-klasowego kina akcji.
  • Red Scorpion to bodajże pierwszy film, w którym Dolph Lundgren zagrał główną rolę.
  • Ze względu na swą prezencję już drugi raz Szwed Dolph Lundgren zagrał Rosjanina (za pierwszym razem był to film Rocky IV).

CZY BĘDZIE KOLEJNA CZĘŚĆ?

O tej serii chyba już boży świat zapomniał, więc na reanimację nie ma co liczyć. I to chyba dobra wiadomość…:)

Tekst z archiwum film.org.pl.

 

Ostatnio dodane