Sequele

SEQUELE – Cube

Autor: Tomasz Urbański
opublikowano

ROK PRODUKCJI: 1997
DYSTRYBUCJA W POLSCE: Tantra
REŻYSERIA: Vincenzo Natali

WYSTĄPILI:

Nicole de Boer
Nicky Guadagni
David Hewlett
Andrew Miller
Julian Richings

Kilka osób pewnego dnia budzi się w bliżej nieokreślonym miejscu, które jak się okazuje jest trójwymiarowa figurą – sześcianem. Wykorzystując swój talent i umiejętności próbują wspólnie rozwikłać zagadkę tego miejsca jak i wyjść z tego żywymi, bo jak się okazuje sześcian ma „w sobie” wiele niebezpiecznych niespodzianek. Sensacja w kinie s-f. Zrobiony za niewielkie pieniądze i nieznanych artystów film, stał się małym wydarzeniem. Oszczędność w formie (znikoma ilość efektów specjalnych) wcale nie zaszkodziła. Znakomity klaustrofobiczny klimat pełen niepewności i osaczenia robi ogromne wrażenie. Szwankuje odrobinę gra aktorów i momentami słabe dialogi, ale ogólnie film wart zapamiętania.

ROK PRODUKCJI: 2002
DYSTRYBUCJA W POLSCE: brak
REŻYSERIA: Andrzel Sekuła

WYSTĄPILI:

Kari Matchett
Geraint Wyn Davies
Grace Lynn Kung
Matthew Ferguson
Neil Crone

Osiem osób z niewiadomych przyczyn znajduje się w sześcianie. Próbując znaleźć wyjście z sytuacji, odkrywają, że przebywają w czterowymiarowej konstrukcji. Poszukiwania rozwiązania powodują wiele spięć w grupie, co źle odbija się na psychice niektórych. Pomysł sequela Cube wydawał się jednym wielkim nieporozumieniem. Jednak reżyser – Polak, Andrzej Sekuła, udowodnił, że może z tego wyjść całkiem dobry film. Co prawda troszkę mu brakuje do oryginału sprzed 5 lat, ale ogląda się go z zainteresowaniem. Przede wszystkim zmiana barw na jaśniejsze jest ciekawym zabiegiem, a finał trochę, lecz nie wszystko, próbuje wyjaśnić.

ROK PRODUKCJI: 2004
DYSTRYBUCJA W POLSCE: SPI
REŻYSERIA: Ernie Barbarash

WYSTĄPILI:

Zachary Bennett
Stephanie Moore
Michael Riley
Martin Roach
David Huband
Richard McMillan
Terri Hawkes

Dwójka pracowników obserwuje zachowania ludzi, którzy umieszczeni są w tytułowym sześcianie i próbują mimo wielu zastawionych pułapek, przeżyć. Jeden z nich wciąż próbuje dowiedzieć się czegoś więcej o uwięzionych, co wyraźnie nie podoba się starszemu stażem koledze. Jedna kobieta wydaje mu się znajoma i nie bacząc na niebezpieczeństwo postanawia jej pomóc. Wydaje mu się, że znajdzie wyjście z sytuacji bez wyjścia. Oficjalnie prequel, choć według mnie nic na to nie wskazuje. To, że po raz pierwszy ukazana jest obsługa, jeszcze o niczym nie świadczy, bo tego jak powstał sześcian… nie dowiemy się. Niemniej jednak film nie ma nic nowego do zaoferowania od poprzedników poza wciąż fatalnym aktorstwem, żenującym „czarnym charakterem” (ten pan ze sztucznym okiem), kilkoma scenami poza zabójczą figurą, które kompletnie nic nie wnoszą, pogrążając całość. Jest słabo, nawet bardzo. Pułapki w żaden sposób nie są w stanie zaskoczyć, a zastosowane elementy gore są w moim mniemaniu zbędne. Poza tym poza kilkoma zdawkowymi informacjami nie wyjaśnia się nic, pewnie dlatego też wkrótce ujrzymy Cube 4.

CIEKAWOSTKI:

  • Andrzej Sekuła to nadworny operator Quentina Tarantino.
  • Mimo niezłego przyjęcia na kilku festiwalach Cube 2: Hypercube miał kłopoty ze znalezieniem dystrybutora.
  • Pierwsza część wydana w Polsce przez Tantrę (niestety format na DVD to 4:3) zawiera kilka scen wyciętych.
  • Reżyserem i scenarzystą Cube Zero jest autor scenariusza do drugiej części cyklu.
  • Cube Zero poza wyjątkami (projekcje na festiwalach kina grozy i s-f) miał premierę od razu na nośnikach DVD.

CZY BĘDZIE KOLEJNA CZĘŚĆ?

Wyraźna tendencja zniżkowa ostudziła zapał autorów do realizacji kolejnych części i całość zamknęła się w trylogii. Bez planów kontynuacji.

Tekst z achiwum film.org.pl

 

Ostatnio dodane