Sequele

SEQUELE – Candyman

Autor: Tomasz Urbański
opublikowano

ROK PRODUKCJI: 1992
DYSTRYBUCJA W POLSCE: Vision
REŻYSERIA: Bernard RoseWYSTĄPILI:
Virginia Madsen
Tony Todd
Xander Berkeley
Kasi Lemmons
Vanessa Williams
DeJuan Guy
Carolyn Lowery
Barbara Alston

Studentka Helen Lyle postanawia napisać pracę o miejskich legendach. Poznaje legendę o Candymanie, jednorękim mężczyźnie (druga ręka to hak) który pojawia się, kiedy wymówi się jego imię pięć razy patrząc w lustro. Sama w to nie wierzy. Lecz kiedy przeprowadza swoje prywatne śledztwo w sprawie zabójstw w jednej z dzielnic miasta, poznaje Candymana. Wkrótce zaczynają ginąć jej przyjaciele. Pomysł Clive’a Barkera, specjalisty od niezwykle charakterystycznych postaci rodem z horroru, znów ne zawiódł. Candyman pełen jest znakomitego klimatu, niepokoju i strachu. Ten film to właściwie najlepsza pozycja w filmografii Virginii Madsen, pełen okrucieństwa i świetnie sfilmowanego wielkiego miasta. Jeden z lepszych slasherów.

TYTUŁ POLSKI: Candyman II: Pożegnanie z Ciałem
ROK PRODUKCJI: 1995
DYSTRYBUCJA W POLSCE: Vision
REŻYSERIA: Bill CondonWYSTĄPILI:
Tony Todd
Kelly Rowan
William O’Leary
Bill Nunn
Matt Clark
Timothy Carhart
Veronica Cartwright

Profesor, który pomagał Helen w zdobywaniu informacji o Candymanie, promuje w Nowym Orleanie swoją książkę o tej postaci. Sam oczywiście w jej istnienie nie wierzy, dlatego bez problemu wymawia pięć razy jej imię. Wkrótce ginie, a o morderstwo oskarżony zostaje brat Annie Tarrant, nauczycielki z biednej dzielnicy. Niezrównoważone zachowanie brata wiąże ze śmiercią ojca obojga. Jednocześnie Annie powoli dowiaduje się o przeszłości swej rodziny. Przewija się tam nazwisko Daniela Robitaille’a, murzyńskiego artysty, który zginął za romans z białą kobietą około 100 lat temu. Oprawcy wcześniej obcięli mu rękę… Naprawdę świetna kontynuacja, w trochę innym, bardziej mrocznym, przygnębiającym nastroju, opowiadająca tragiczną historię początków legendy Candymana. Negatywny bohater zostaje przedstawiony w tym filmie w jaśniejszym świetle i próbuje przedstawić tragiczną postać Daniela Robitaille’a. Godny oryginału.

TYTUŁ POLSKI: Candyman: Dzień Umarłych
ROK PRODUKCJI: 1999
DYSTRYBUCJA W POLSCE: Monolith
REŻYSERIA: Turi MeyerWYSTĄPILI:
Tony Todd
Alexia Robinson
Jsu Garcia
Donna D’Errico
Mark Adair-Rios
Lupe Ontiveros
Elizabeth Guber

Candyman pojawia się w Los Angeles i po raz kolejny ujawnia swe artystyczne (mordercze) skłonności. Tym razem za cel obiera sobie właścicielkę galerii Caroline McKeever, która jak się okazuje w jakiś sposób powiązana jest z tajemniczym legendarnym mordercą, zabijając jej najbliższych przyjaciół. Krwawego żniwa Candymana w żaden sposób nie można powstrzymać, poza tym Caroline jest podejrzewana o wszystkie morderstwa przez policję. Film wyraźnie odstaje od poprzednich części, zrealizowany od razu na rynek video pozbawiony jest wszystkiego czym charakteryzowały się poprzednie części. Napięcia, dobrej gry (względny jest jeszcze Tony Todd) i reżyserii, której tutaj nie uświadczymy.

CIEKAWOSTKI:

  • We wszystkich częściach pojawił się jedynie Tony Todd grając tytułową postać i praktycznie od tego czasu grywa role „z piekła rodem”.
  • Część druga na video w USA miała tytuł Candyman II: Farewell To The Flesh.
  • Podobnie postąpiono w przypadku trzeciej części gdzie na video dopisano numerek 3 do tytułu.
  • Virginia Madsen grająca Helen w pierwszej części to siostra Michaela Madsena.
  • W trzeciej części zagrała gwiazdka Baywatch i Baywatch Nights Donna D’Errico.
  • Legenda o Candymanie mówi, że był byłym niewolnikiem-artystą Danielem Robitaille’em, który za romans z białą kobietą został pozbawiony prawej ręki, a oklejony miodem umarł w ogromnych bólach przez ukąszenia pszczół.
  • UWAGA !!! nigdy nie wymawiaj przed lustrem pięć razy imienia Candyman. To się może dla Ciebie bardzo źle skończyć !!!

CZY BĘDZIE KOLEJNA CZĘŚĆ?

To już jest przesądzone. Film odcina się od niepotrzebnej części trzeciej, znów za scenariusz ma być odpowiedzialny Clive Barker, który poza tym planuje wspólne spotkanie Candymana z Pinheadem (którego również jest twórcą). Tony Todd oczywiście będzie grał tytułową rolę.

Tekst z archiwum film.org.pl.

 

Ostatnio dodane