Sequele

SEQUELE – Bibliotekarz: Tajemnica włóczni

Autor: Darek Kuźma
opublikowano

TYTUŁ POLSKI: Bibliotekarz: Tajemnica Włóczni
ROK PRODUKCJI: 2004
DYSTRYBUCJA W POLSCE: Kino Świat
REŻYSERIA: Peter WintherWYSTĄPILI:
Noah Wyle
Sonya Walger
Jane Curtis
Kelly Hu
Kyle MacLahlan

Flynn Carsen jest niezbitym dowodem na twierdzenie, że wiedza nie zawsze musi iść w parze z doświadczeniem. Jest studentem… i przekroczył 30-tkę. Ma kilka doktoratów… i nigdy nie miał dziewczyny (pomimo usilnych starań szanownej rodzicielki). Patrząc na to z perspektywy psychologa, Flynn boi się zaryzykować w obawie przed odrzuceniem. Patrząc z perspektywy widza – ciamajda i nieudacznik, który potrzebuje porządnego kopa w… Wszystko to się zmienia, gdy dostaje pracę w nowojorskiej Bibliotece Miejskiej, która okazuje się skarbcem wszelkiego rodzaju starożytnych i biblijnych artefaktów; od Świętego Graala po Excalibur w oryginalnym kawałku skały. Jak to zwykle bywa, sielanka nie będzie trwała wiecznie, ponieważ Braterstwo Węża wykrada jedną z trzech części Włóczni Przeznaczenia, przy pomocy której po złożeniu można kontrolować znany nam świat. Chcąc nie chcąc, Flynn wyrusza w przygodę, do której absolutnie nie jest przygotowany, a przyjdzie mu m.in. rozszyfrowywać język ptaków i uciekać w takt walca przed wymyślnymi pułapkami Majów. Jak na produkcję telewizyjną ambicje były spore. Z założenia miało to być kino przygodowe w nowej dla tego gatunku, telewizyjnej jakości. Wyszło, ale nie do końca, bo jakościowo to się ma do takich Poszukiwaczy Zaginionej Arki, jak Hi-Way do Samych Swoich. Wyszło przede wszystkim niezamierzenie śmiesznie, a momentami wręcz parodystycznie, co w świetle intencji twórców można eufemistycznie nazwać nieudaną próbą. Poważne inaczej kino Nowej Przygody, jakim jest Bibliotekarz: Tajemnica Włóczni ma jednak jedną niezaprzeczalną zaletę – jak się wyzbyć wszelkich oczekiwań i podchwycić głupiutką konwencję, to można się porządnie uśmiać z wyładowanego po brzegi głupotami scenariusza.

TYTUŁ POLSKI: Bibliotekarz 2: Tajemnice Kopalni Króla Salomona
ROK PRODUKCJI: 2006
DYSTRYBUCJA W POLSCE: Kino Świat
REŻYSERIA: Jonathan FrakesWYSTĄPILI:
Noah Wyle
Gabrielle Anwar
Jane Curtis
Bob Newhart
Olympia Dukakis

Flynn Carsen zadomowił się już porządnie w pełnej nieocenionych skarbów i mitycznych potworów Bibliotece. Od unicestwienia wrednych zamiarów Braterstwa Węża minął już rok. Flynn w tym czasie nie próżnował – pokonał m.in. Podróżujących w Czasie Ninja! Kiedy wydaje się, że wreszcie będzie mógł odetchnąć chwilę od ratowania wiecznie zagrożonego świata, nowa przygoda sama go dosięga. Tym razem rzecz dzieje się w Afryce, a bad-guye chcą posiąść pewną księgę, która pozwoli im – uwaga, uwaga – być panami znanego nam świata! Flynn rusza do akcji, odnajdując mityczne Kopalnie Króla Salomona (bo tam znajduje się Księga), odkrywając faunę i florę afrykańskich bezdroży oraz wykonując dziesiątki mniej lub bardziej bzdurnych czynności, które zrzuciłyby kapelusz z głowy każdemu szanującemu się archeologowi. Większy budżet, większy rozmach… i większa klapa. Sequel niezamierzenie śmiesznej Tajemnicy Włóczni jest zdecydowanie słabszy od oryginału przede wszystkim dlatego, że został zrobiony z premedytacją. To nie jest już radośnie głupkowate bawienie się konwencją, lecz skalkulowany produkt telewizyjny, w którym wszystko zostało od początku do końca (nie)umiejętnie rozpisane. Tyle tylko, że przez to produkcja straciła to, co miała najlepszego do zaoferowania. Miało być śmieszniej – czasami jest wręcz żenująco. Miało być więcej przygody – jest mniej, a zabawny pseudo-rozmach Tajemnicy Włóczni został porzucony na rzecz mdłego gadania o afrykańskich pejzażach. Miało być również szersze spektrum nawiązań filmowych – fakt, jest tego więcej, ale jak sobie przypomnę taki „pastisz” Casablanki, to mnie w żołądku ściska. Jedną rzecz sequel natomiast umiejętnie osiągnął – sprawił, że doceniłem Tajemnicę Włóczni i już teraz nie wydaje mi się takim gniotem, jak kiedyś. Należy pamiętać, że w przypadku X Muzy zawsze może być gorzej.

ROK PRODUKCJI: 2008
DYSTRYBUCJA W POLSCE: brak
REŻYSERIA: Jonathan FrakesWYSTĄPILI:
Noah Wyle
Bruce Davison
Stana Katic
Bob Newhart
Jane Curtin
Dikran Tulaine
David Born

Flynn Carsen wyraźnie nie jest w formie. Psychicznej formie. Nieudany związek odbija się na jego samopoczuciu, a widzący to szefowie wysyłają Bibliotekarza na przymusowy urlop. Ten wyrusza do Nowego Orleanu i tam zakochuje się w pewnej francuskiej piosenkarce, która jest… strażniczką Kielicha Judasza. Samego kielicha poszukuje uporczywe rosyjski minister obrony Sergiej Kubichek, który pragnie przywrócić do życia Vlada Draculę i całą armię wampirów.

CIEKAWOSTKI:

  • Kilka przykładowych artefaktów przechowywanych w Bibliotece: Promień Śmierci Tesli, Święty Graal, bomba atomowa Little Boy, Arka Przymierza, Złote Runo, Król Midas ( ;))) ), Excalibur, Puszka Pandory, autentyczna Mona Lisa (Luwr posiada jedynie kopię), Jednorożec, Latający Dywan Ali Baby, Włócznia Przeznaczenia.
  • Podczas otwierania i zamykania drzwi windy w Bibliotece słychać odgłos ze Star Treka. Reżyserem drugiej części jest Jonathan Frakes czyli William T. Riker ze Star Treka – pewnie chciał się poczuć bardziej swojsko na planie ;).
  • Reżyser drugiej części – Jonathan Frakes – pojawia się w epizodzie jako mąż Debry.
  • W drugiej części ukazany jest atak hipopotamów na łódkę. Tak naprawdę niebezpieczeństwo nie zostało wyolbrzymione. Według wielu badaczy hipopotamy zabijają więcej ludzi, niż jakiekolwiek inne afrykańskie zwierzę. Bibliotekarz ma więc wartość edukacyjną 😉
  • Zdjęcia do „jedynki” kręcono m.in. w Meksyku. Natomiast kręcąc „dwójkę” ekipa zawędrowała aż do Kenii i R.P.A.
  • Aż piątka aktorów powtórzyła swe role w sequelu.

CZY BĘDZIE KOLEJNA CZĘŚĆ?

Niestety prawdopodobieństwo jest duże. Noah Wyle i Dean Devlin zapragnęli stworzyć całą serię filmów o dzielnym Bibliotekarzu, który co chwilę ratuje świat przed coraz to bardziej bzdurnymi bad-guyami. Ile tak będzie ratował? Nie wiem. Natomiast sama perspektywa sprawia, że człowiekowi odechciewa się czegokolwiek…

Tekst z archiwum film.org.pl.

 

Ostatnio dodane