Sequele

SEQUELE – Beema

Autor: Tomasz Urbański
opublikowano

TYTUŁ POLSKI: Beema
ROK PRODUKCJI: 2003
DYSTRYBUCJA W POLSCE: brak
REŻYSERIA: Piotr BusłowWYSTĄPILI:
Władimir Wdowiczenkow
Andriej Merzlikin
Maksim Konowałow
Siergiej Gorobczenko
Ludmiła Poljakowa
Jana Nikołajewa

Moskiewski rzezimieszek Dima wplątuje się w poważne kłopoty. W porywie gniewu, nieświadomy zabija w swej małej vendetcie zakonspirowanego policjanta. Jedynym wyjściem jest ucieczka skradzionym BMW, popularnie zwanym “beemą”. Wraz z trójką przyjaciół wyrusza w podróż spotykając na swej drodze kilku interesujących ludzi, poznając życie na rosyjskiej wsi. Interesujące rosyjskie kino, pozbawione efektownych zagrywek, z rzetelnie poprowadzoną fabułą i aktorami. Niegłupio opowiada trochę o braterstwie, trochę o przyjaźni, nie stroni od próby ukazania Rosji prowincjonalnej, świetnie kontrastującej z moskiewskim blichtrem. Nic nowego, ale to dobry przykład, jak umiejętnie czerpać z filmów zachodnich (w końcu to kino drogi) znacząc własnym sznytem. Wyczuwalny, poetycki (?) wręcz klimat.

TYTUŁ POLSKI: Beema 2
ROK PRODUKCJI: 2006
DYSTRYBUCJA W POLSCE: brak
REŻYSERIA: Piotr BusłowWYSTĄPILI:
Władimir Wdowiczenkow
Andriej Merzlikin
Swietłana Ustinowa
Nikołaj Oljalin
Aleksander Gołubow
Aleksander Tsurkan

Z więzienia, w mocno podejrzanych okolicznościach, wychodzi Kotia. Stara się rozpocząć nowe życie. Spotyka się z Dimą, który próbuje odkupić swą winę i pomóc byłemu przyjacielowi. Splot okoliczności powoduje, że były więzień ponownie musi ruszyć “beemą” w daleką podróż pełną wydarzeń, które go zmienią. Zaskakująco udana część druga, dorównująca, a może nawet przewyższająca pierwowzór. Ponownie postawiono na dobrze zarysowane relacje między bohaterami, charakterystyczną poetykę podszytą niezłym klimatem i nieoczywistym zakończeniem. Zwracają uwagę świetne zdjęcia i wyczucie reżyserskie. Kolejna lekcja dana polskim filmowcom przez sąsiadów. Można kręcić niegłupie kino rozrywkowe na wysokim poziomie zarówno technicznym, jak i treściowym.

CIEKAWOSTKI:

  • W soundtracku do pierwszej części znalazł się utwór rosyjskiego rapera Snoop Żaba Żab. Mam wrażenie, że coś podobnego już słyszałem 🙂 Poza tym, na obydwu płytach mocno udzielał się Leningrad, ceniony również za granicami swego kraju zespół grający filk-punk-ska.
  • Tytułowe BMW to model 750 IL.
  • Pierwsza część filmu, przy budżecie 700.000 $ zarobiła w Rosji około 1.600.000 $.
  • Reżyser obydwu części nakręcił komedię o 4 fanach piłki nożnej udających się “beemą” na finał mistrzostw Europy do Portugalii w 2004 roku. W rolach czterech przyjaciół obsadził tych samych aktorów, z którymi współpracował przy “Bumierach”. Tytuł tej komedii to Antibumier.
  • Piotr Busłow w pierwszej części zagrał epizod właściciela stacji benzynowej.
  • Jedynie dwóch aktorów zagrało w obydwu częściach.

CZY BĘDZIE KOLEJNA CZĘŚĆ?

Nic na to nie wskazuje, i na szczęście Piotr Busłow jest temu zdecydowanie przeciwny, więc trzecia część nie powstanie. W pewnej chwili mówiło się o ewentualnym prequelu, ale dość szybko pomysł spalił na przysłowiowej panewce.

Tekst z archiwum film.org.pl

 

Ostatnio dodane